Skocz do zawartości

Jak zostać programistą w 2022


ALvi

Pomocna odpowiedź

20 godzin temu, Dantey napisał:

Postanowiłem dopisać swoje trzy grosze do tego tematu. @ALvi utożsamiam się z Twoim tematem, byłem w tej samej sytuacji rok temu dokładnie. Pracowałem od 4 lat jako programista maszyn CNC i raczkowałem w programowaniu ciesząc się, że napisałem jakieś miganie diodami w różnych odstępach. Zaproszeń na rozmowę o pracę miałem niewiele, z racji że byłem dopiero na 1 roku studiów(w wieku 28 lat), a niestety dużo firm gdy nie masz doświadczenia patrzy na wykształcenie. Wiedza też nie była jakaś ogromna. Udało się w grudniu dostać pracę jako Junior C++ dev. Firma zajmuje się właśnie obsługa firm z branży metalurgicznej. Jednym z działów jest pisanie obsługi post-procesorów w maszynach CNC i tam właśnie udało mi się dostać. Pisze się po prostu podprogram, który przetwarza dane z rysunków na wynikowy kod CNC. Więc można powiedzieć, że trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno. Sama atmosfera jest super, prawie ciągle praca zdalna, zero deadlinów i jestem bardzo zadowolony. Jedyny mankament to wypłata bardzo słaba obecnie 🙂  Ale dla mnie ważniejsze jest to, że już pracuje w IT i to, że nikt mi nie stoi nad głową. 

W tym miejscu może przejdę do sedna. Jeśli chcesz dostać pracę w IT i mieć szanse na rozwój dalej, nie możesz wybrzydzać. Nie patrz na mistycznych programistów mających grubą kasę, bo wielu zaczynało na śmieciowych umowach za 2900 brutto kilkanaście lat temu. Teraz wielu młodych idzie do pracy i jak nie dostaną na start 8 brutto to "hehe nie opłaca mi się robić". Wszystko zależy czy chcesz klepać kod i dostawać kasę, czy może jesteś w stanie poświecić myśli o wielkich dolarach i pracować w czymś co Cię względnie interesuje. Ja wybrałem opcje mniej zarabiać, ale nie wypalić się po roku w korpo. Taki mam charakter. Znam wielu co im to obojętne i póki płacą to klepią co każe ktoś. 

Moja droga wyglądała podobnie. Zaczynałem pisać jakieś rzeczy na arduino, a później porwałem się na pisanie surowych bibliotek w Ci tu trochę sie przejechałem na tym. Więc polecam porobić sobie projekty z neta, nawet jeśli masz kopiować rozwiązania od kogoś. W pracy ważne jest myślenie, ale jako początkujący nie znasz prawie żadnych narzędzi. Możesz myśleć jak zrobić jakaś rzecz a okaże się, że istnieje funkcja, która zrobi to za Ciebie. Dopiero później warto zacząć czytać jak wygląda ta funkcja. Obecnie w dwa miesiące w pracy nauczyłem się wiecej niż przez rok samemu. Programowanie w pracy zupełnie inaczej wygląda, ze względu na to, że nie uczysz się jak pisać jakieś typy danych czy funkcje, a jak ich używać. Nikt tam się nie pyta czy rozumiesz takie proste rzeczy jak struktury, listę, wskaźniki. Masz tego umieć używać. Widzisz problem i używasz odpowiednich algorytmów do jego rozwiązania. Ja dopiero w pracy tak naprawdę zacząłem używać wskaźników 🙂 

Na pewno mogę Ci powiedzieć to samo co wszyscy jeśli chodzi o programowanie IoT. W dużej mierze nie ma za wiele wspólnego z Arduino. W takiej pracy piszesz tak mały fragment jakiegoś sterownika, że często nawet nie wiesz do czego ten sterownik ma być. Wczoraj dokładnie oglądałem filmik chłopaka, który pisał silniki do gier w EA. Był w tym dobry, ale odszedł dlatego, że nie utożsamiał się z tym co robi. I właśnie podał taką anegdotę, że programowanie komercyjne vs hobbystyczne można porównać do budowy samolotu dla dużej linni lotniczej vs budowanie modelu w garażu. W przypadku budowy w garażu jesteś odpowiedzialny za całość i rozumiesz każdy jego aspekt. W drugim możesz pisać sterownik otwierania drzwi i na tym się twoja praca skończy. Możesz być najlepszym na świecie programistą do sterowników drzwi w samolocie. Ale to kwestia indywidualna czy utożsamiasz się z tym, że Twoja praca to "robienie samolotów".

Wszystko teraz zależy od Ciebie. Pewnie wiele osób w IT powie, że moje podejście jest naiwne, ale tak prawdę zawsze jest jakiś wybór. Mam trochę znajomych w IT i każdy ma swoje zdanie. Jeden klepie kod tylko w pracy bo płaca, drugi pracuje dla małej firmy bo ma swobodę i pracuje kiedy chce. 

 

Nie bez powodu jest wielu zapaleńców motoryzacyjnych, którzy pracy w warsztacie samochodowym unikają jak ognia 😛

Edytowano przez BananWszyscy
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 6.01.2022 o 10:29, ALvi napisał:

Witam, 

Na wstępie chciałbym przeprosić, jak bym wybrał zły dział.

Nowy rok nowe zmiany, ale może się trochę przestawię.

Nazywam się Grzegorz, aktualnie pracuję od 4 lat jako konstruktor  w firmie zajmującej się obróbką stali (spawanie stali, cięcie gięcie, toczenie).

Ten rok chciałbym poświęcić na zmienię zawodu, z konstruktora na programistę. Powodów jest dużo ale główne, to większe zarobki oraz możliwość łatwiejszej pracy zdalnej. 

Chciałbym się Was zapytać o kierunek w którym zmierzać, z programowania no to mam styczność z programowaniem arduino. 

Myślałem żeby iść w kierunku Javascript ?

Czy ktoś może mi coś powiedzieć na temat tego kursu kurs GoIT ?

Możecie mi polecić jakieś wasze polecane kursy/szkolenia ? 

Może już Tobie się nie przyda ale może ktoś inny skorzysta 😉

 

Zacząłbym od pytań:

1. Jaki temat It Cię interesuje? (Data, ML, Front/Back-end, web-design, Cloud, DevOps, Infrastruktura). To nakieruje na odpowiedni stos technologiczny jaki powinieneś opanować.

2. Kiedy rozeznasz kierunek z punktu 1 to tworzysz profil na GitHub i przygotowujesz pojedyncze projekty. Warto też przygotować coś większego, co obsłuży jakiś - nawet wymyślony - problem/przypadek biznesowy.

3. na YT jest dużo wartościowych kanałów, zgłębiaj wiedzę w danej technologii, warto nauczyć się podstaw Linuxa (bash i terminal) bo wiele skryptów, rozwiązań leży właśnie na tym środowisku. Polecam WSL2 pod Windows 10/11.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.