Skocz do zawartości

Jak działa płytka PCB?


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Co prawda jeszcze daleka droga do spróbowania przeze mnie zabawy z PCB, ale chciałbym wiedzieć jak to działa.

Mam płytkę PCB, chciałbym narysować na niej "przewody". Zatem biorę czarny, niezmywalny pisak, którym rysuję przewody, a następnie podczas etapu trawienia wszystko niepokryte czarnym tuszem zostaje wytrawione. Poza czarną chroniącą warstwą tuszu wszędzie mam materiał nieprzewodzący prąd, natomiast pod tuszem bezpiecznie zachowała się miedź, która przewodzi prąd. Teraz wystarczy tylko usunąć tusz i przewody są gotowe.

Czy o to z grubsza chodzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Dokladnie tak...z tym ze trzeba uwazac podczas wytrawiania zeby jakos bardzo nie "podgryzlo" sciezek...najlepiej jak wytrawiacz jest w ruchu, to przyspiesza trawienie...jak chcesz sie pobawic to jest taki program jak EasyEda...bardzo intuicyjny dla poczatkujacego...do tego zelazko i nawet kartki z "kolorowych pisemek" i jestes w stanie zrobic dobrej jakosci pcb w domu...a no i drukarka laserowa...

Ja pobawilem sie tym programem z 5 godz? Moze ciut wiecej, i juz trzy plytki czekaja na trawienie...i nie zamierzam nic juz markerem malowac😉 ewentualnie poprawic to co nie wyszlo z transferu tuszu

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie programów do projektowania płytek drukowanych warto wspomnieć o całkowicie darmowym programie KiCad. Właśnie ukazała się szósta wersja tego programu. Program jest spolonizowany i dostępny dla systemów Linux i Windows. Drugi warty wspomnienia program to DipTrace, który jest również spolonizowany. Działa on w systemie Windows. Jest to komercyjny program, ale dostępna jest wersja darmowa z ograniczeniami, głównie do 300 pinów i dwóch warstw. Jak się poprosi producenta to można otrzymać darmową wersję do 500 pinów i dwóch warstw. Oczywiście są to wersje niekomercyjne do zastosowań w domu.

Co do EasyEDA nie miałem większej styczności z tym programem. Do myślenia daje jednak ten temat z którego wynika iż w programie EasyEDA jest "jakiś" błąd, który powoduje bezpowrotną utratę projektów.

Link do komentarza
Share on other sites

49 minut temu, Christophorus napisał:

Do myślenia daje jednak ten temat z którego wynika iż w programie EasyEDA jest "jakiś" błąd, który powoduje bezpowrotną utratę projektów.

Zawsze mozna na wszelki wypadek zrobic sobie kopie...jest to nawet wrecz wskazane...nigdy nie wiadomo kiedy komp zywota dokona😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.