Skocz do zawartości

Arduino w modelarstwie kolejowym


prezesedi

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Widzisz - bo to jest tak.

Nie potrafisz napisać programu.

Nie potrafisz zaprojektować elektroniki w makiecie.

Po prostu: potrzebujesz drugiego zapaleńca od modelarstwa kolejowego, tym razem takiego, co potrafi (ew. kilku). Zrób dokładną specyfikację tego, jakich efektów potrzebujesz. Tylko nie pisz nic o arduino, kablach i programach, tylko w stylu "w jakiś najprostszy sposób z panela sterujacego muszę przestawić semafor, zwrotnicę czy coś tam w odległości N cm od panela". Chyba prędzej uzyskasz efekt końcowy.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, prezesedi napisał:

Robię już któreś podejście do tego zestawu i ni w ząb niw oko.

😞

Wieczorem znajdź coś czasu wolnego to się coś napisze... 

 

3 godziny temu, prezesedi napisał:

To nie dla mnie 

😞

To już zależy jak się przykładałes do nauki ostatni rok😉 no trzeba nie tylko czytać ale i praktycznie coś pisać żeby zrozumieć...

Link do komentarza
Share on other sites

Przez rok to można przejść oba kursy Arduino plus oba kursy elektroniki.

@farmaceuta co powiesz na to, żeby to za gościa zrobić? Nawet się deklaruję do stworzenia szkieletowej biblioteki... tylko czy facet tego nie spapra?

Aha, ja jestem stary gplowiec, więc w makiecie nue ma być "zrobiłem zajefajną makietę" tylko " @farmaceuta i @ethanak zrobili soft, źródła tu i tu"

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, ethanak napisał:

Przez rok to można przejść oba kursy Arduino plus oba kursy elektroniki.

 

@farmaceuta @farmaceuta i @ethanak

Bez problemu...ja po około 4-5 miesiącach od rozpoczęcia nauki napisałem chyba najbardziej skomplikowany kod (ponad 1000 linii). Wielozadaniowość na delay()😁 i prawie bez funkcji...ale to był gniot!! Miliony pętli i zmiennych typu "x,z,d,f, itp", ale działało tak jak miało😜 dziś bym to upchnął w 150 liniach

 

35 minut temu, ethanak napisał:

 

@farmaceuta co powiesz na to, żeby to za gościa zrobić? Nawet się deklaruję do stworzenia szkieletowej biblioteki... tylko czy facet tego nie spapra?

 

 @farmaceuta i @ethanak

Nie ma sensu z tą biblioteką...autor ma o wiele za mało w bicepsach żeby zrozumiał co stworzyłeś, nie mówiąc już o tym żeby sam coś od siebie dodał do niej...więc zostają najprostsze rozwiązania takie które autor zrozumie i będzie sobie mógł sam to rozwinąć...czyli podpisać wszystkie diody nazwami i zrobić funkcje w której będzie zmieniał stany...

#define zielona1 0
#define czerwona1 1
#define zolta1 2
  
  
  fun(zielona1, 1);
 

void fun(uint8_t pin, bool stan) {
  pcf.write(pin, stan); 
  }

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pan eth.. i far... dobrze doradzają.  Należy wpierw samem:u wiedzieć co chcę osiągnąć, a dopiero później szukać pomocy. Jeżeli nie opiszę dobrze problemu to nikt nie jest czarnoksiężnikiem z krainy Oz , aby odgadł Pana życzenia. Niestety ludzie zadają pytania bez  opisu dokładnego , co chcą osiągnąć. Informatyka to nie platforma sprzetowa , to sposób rozwiązania problemu. Lądując na księżycu , kosmonauci marzyli aby mieć coś więcej niż mieli. Jak to było możliwe w owych czasach , niewiem ? Jest to ' super temat ' dla Teori Spiskowych. I dlatego być może warto założyć taji temat 🙂 Tak jak Inteligencja Naturalna była małym hitem. Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Santiago napisał:

Jak to było możliwe w owych czasach , niewiem ?

Bardzo prosto. Komputer pokładowy się wykrzaczył, Armstrong lądował na ręcznym sterowaniu, trochę mu pomógł IBM360 z Ziemi.

Żeby było śmieszniej: wiele lat później opublikowano kod lądownika Apollo 11. W ciągu kilkunastu godzin znaleziono wszystkie błędy 🙂 Potęga Open Source...

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie.

Po przeczytaniu powyższych wpisów, przejdę do rzeczy.

Tak więc marzy mi się możliwość sterowania semaforami na makiecie kolejowej za pomocą jednego scentralizowanego pulpitu (scentralizowanego - umiejscowionego w centralnym miejscu, wygodnym do obserwowania makiety oraz jednego dla wszystkich urządzeń).

Chciałbym prosić Szanowne Grono o pomoc w napisaniu/modyfikacji kodu.

W zamyśle - sterowanie 8ma urządzeniami świetlnymi (semaforami i/lub tarczami manewrowymi - w sumie nieistotne), z czego 4 urządzenia mają po 5 pięć punktów świetlnych (LED), i 4 urządzenia mają po 2 punkty świetlne. Łącznie 28 diod LED. Każdy z punktów świetlnych oddalony max. do 5m od pulpitu.

Posiadam - klon UNO; ESP8622WiFi; ESP8622 nano; ESP32, PCF8575 (x2), plus całą resztę elektroniki wraz z przewodami. Posiadam także wiedzę elektryczno/elektroniczną (z pominięciem mikroprocesorów)

Nie posiadam - wiedzy, umożliwiającej mi napisanie odpowiedniego kodu.

 

Czytając powyższe wpisy wiem, że można się nauczyć programować. Niedługo po pierwszej mojej wizycie na Forbocie i uzyskaniu pomocy głównie od kolegów @ethanak i @farmaceuta przerobiłem pierwszy kurs Arduino, jednak nie "trenowałem" programowania (czy też pisania kodu). Dlaczego? Tak prawdę mówiąc to sam nie wiem. Nie korzystam "z tego" w zasadzie nigdzie - lub też o tym nie wiem i korzystam nieświadomie. Ktoś zaraz zapyta "co tu robisz w takim razie"? Chęć wykorzystania tego co mam, do sterowania większą ilością urządzeń wymusiła zakup kolejnych elementów i sklecenia takiego samego urządzenia. Idąc tą drogą za chwilę powstanie X tzw. pulpitów sterujących.

Częściowo do zaniechania dalszego dłubania w Arduino przyczyniają się - brak możliwości korzystania z internetu w pracy (bezpieczeństwo - możliwość wycieku danych), praca zmianowa (plus niejednokrotnie nadgodziny) oraz makieta nie będąca pod ręką. I tak człowiek "zdezelowany" wracając po pracy siądzie do komputera i się zorientuje, że nie wziął sobie "płytki" z działki. Po rzuceniu wiązanki w łacinie podwórkowej, stwierdzi że idzie sobie odpocząć przed TV. Podsumowując, skleroza i lenistwo przyczyniły się do obecnej sytuacji. Niestety świadom jestem tego, że winę za to wszystko ponoszę tylko i wyłącznie JA.

 

Chciałbym jeszcze dodać, że nigdy nie przypisywałem sobie autorstwa kodu, który posiadam. Zawsze podkreślam ogromny wkład kol. @ethanak i @farmaceuta. Nigdy też nigdzie go nie udostępniłem bo nie jestem jego autorem.

Na chwilę obecną nie mam chyba nic do dodania od siebie i mogę się jedynie oddać pod sąd/osąd forumowiczów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę uściśleń.

Czy na danym urządzeniu może palić się tylko jedna dioda, czy może się palić kilka jednocześnie? Czy zawsze jakaś dioda jest zapalona, czy może istnieć sytuacja, że wszystkie są wygaszone?

Czy istnieją urządzenia umieszczone niedaleko siebie (np. dwa semafory odległe o kilka-kilkanaście centymetrów)? Jeśli tak - ile jest takich grup?

Jeden PCF może obsłużyć klawiaturę z 64 klawiszami. Czy nie wygodniejsze będzie stworzenie specjalizowanej klawiatury, zamiast wpisywania kombinacji na typowej numerycznej? Taką klawiaturę można zmontować nawet na zwykłej płytce uniwersalnej odpowiedniej wielkości używając tanich tact-switchy... 

No i wreszcie: wiadomo, że wszystkiego się nie zrobi z tym co masz, trochę drobiazgów trzeba będzie dokupić (na szczęście są to niezbyt drogie rzeczy - np. tanie płytki ESP8266 w ilości kilku). Ale za to zostałby niewykorzystany Arduino Uno do dalszej nauki programowania i eksperymentów (uwierz, przydaje się, mam takiego dyżurnego pod ręką). Możesz jakieś tam dodatkowe koszty ponieść, jeśli tak to jakiego rzędu?

Masz dostęp do drukarki 3d? Chodzi o proste wydruki (np. różnokolorowe przyciski czy płyta czołowa panela w przypadku specjalizowanej klawiatury)?

Jak na to wszystko odpowiesz, będziemy kombinować dalej.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

Czy na danym urządzeniu może palić się tylko jedna dioda, czy może się palić kilka jednocześnie? Czy zawsze jakaś dioda jest zapalona, czy może istnieć sytuacja, że wszystkie są wygaszone?

Tak, zawsze jedna z diod świeci się. Jest to tzw. sygnał zasadniczy (zakazujący jazdy - czerwona w semaforze, niebieska w tarczy manewrowej). Po wyświetleniu innego sygnału, urządzenie wraca samoczynnie do sygnału zasadniczego po ok. 60 sek. Są też sygnały zapalające dwie diody, lub zapalające jedną i migające drugą. Nigdy powyżej dwóch.

 

2 minuty temu, ethanak napisał:

Czy istnieją urządzenia umieszczone niedaleko siebie (np. dwa semafory odległe o kilka-kilkanaście centymetrów)? Jeśli tak - ile jest takich grup?

Tak, istnieją. Zazwyczaj pary semafor-tarcza (5diod-2diody). Występują dwie takie grupy obecnie.

 

3 minuty temu, ethanak napisał:

Jeden PCF może obsłużyć klawiaturę z 64 klawiszami. Czy nie wygodniejsze będzie stworzenie specjalizowanej klawiatury, zamiast wpisywania kombinacji na typowej numerycznej? Taką klawiaturę można zmontować nawet na zwykłej płytce uniwersalnej odpowiedniej wielkości używając tanich tact-switchy...

Jeśli dobrze myślę, chodzi o stworzenie klawiatury powiedzmy 5x5 lub 6x6 i odpowiednie połączenie tact-switchy w pionie i poziomie? Jeśli tak - do zrobienia. Mam klawiaturę tact-switch 4x4 - mogę na jej podstawie ogarnąć większą.

 

5 minut temu, ethanak napisał:

No i wreszcie: wiadomo, że wszystkiego się nie zrobi z tym co masz, trochę drobiazgów trzeba będzie dokupić (na szczęście są to niezbyt drogie rzeczy - np. tanie płytki ESP8266 w ilości kilku). Ale za to zostałby niewykorzystany Arduino Uno do dalszej nauki programowania i eksperymentów (uwierz, przydaje się, mam takiego dyżurnego pod ręką). Możesz jakieś tam dodatkowe koszty ponieść, jeśli tak to jakiego rzędu?

Oczywiście zakupy są brane pod uwagę. Można by rzec - siano nie gra roli 🙂 Jednak nie chcę urządzenia za kilka tyś. Chciałbym całość zamknąć w powiedzmy 200zł (poza tym co posiadam). Jeśli trzeba - dołożę.

7 minut temu, ethanak napisał:

Masz dostęp do drukarki 3d? Chodzi o proste wydruki (np. różnokolorowe przyciski czy płyta czołowa panela w przypadku specjalizowanej klawiatury)?

Niestety, drukarki, frezarki, tokarki, trawienie - nie są w moim zasięgu. Tylko to, co można kupić.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, prezesedi napisał:

Chciałbym całość zamknąć w powiedzmy 200zł

Nie przewiduję więcej.

Co do tych sygnałów - to nieco komplikuje sterowanie (a właściwie sam układ klawiszy na panelu), bo do zapalenia jednej z 5 diod wystarczy 5 przycisków, jeśli mają być jakieś pary czy migania to już jest gorzej.

Bez drukarki się obejdzie, tylko jeśli chciałbyś mieć kolorowe przyciski to musiałbyś zdobyć grzybki w konkretnych kolorach (a to może być trudne).

Para semafor-tarcza może być sterowana bezpośrednio z jednego ESP8266 bez żadnych dodatkowych układów (komunikacja po esp-now, radiowa, szyfrowana, wszystko bazuje na tym co ESP ma na pokładzie). Ogólnie myślałem o czymś takim: ESP8266 jako układy wykonawcze, żadnych kabli z wyjątkiem zasilania, jeden ESP w pulpicie.

Zresztą i tak trzeba zacząć od pulpitu sterującego, przemyśleć jaki ma być układ klawiszy i jakie mają mieć funkcje. Pamiętaj, że w klawiaturze matrycowej nie możesz naciskać dwóch klawiszy jednocześnie (no, nie we wszystkich przypadkach, ale o tym można zacząć myśleć jeśli będzie to niezbędne). Bo nawet jeśli będziesz chciał podpiąć wszystko jakąś wiązką kabli do jednego ESP to i tak bez pulpitu się raczej nie obejdzie...

No, ale to na razie ja się wypowiedziałem, poczekam na inne propozycje.

Aha, jak rozumiem to nie są jakieś jednowatowe diody tylko uczciwe jasne 3mm czy smd, tak żeby można było je zapalić bezpośrednio z portu...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.