Skocz do zawartości

Sterownik paska led, proste pytanie


XOEE

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałbym zrobić sterownik do mojego paska rgb za pomocą atmegi8, pasek działa w taki sposób że jest jeden pin + oraz są 3 piny które po podłączeniu do masy zapalają dany kolor. I mój pomysł jest taki aby podać napięcie 12 V na pasek, za pomocą przetwornicy 5 V zasilić atmege, oraz podłączyć pozostałe 3 piny do pinów atmegi i ustawić je w kodzie jako piny masy. Tylko nie wiem czy przypadkiem nie uszkodzę w ten sposób mikrokontrolera, czy podłączenie tej masy może być niebezpieczne, z jednej strony to tylko masa ale z drugiej to dalej 12 V.  Jeśli znasz lepszy sposób na stworzenie sterownika paska RGB będę wdzięczny jeśli się nim podzielisz.

Edytowano przez XOEE
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, XOEE napisał:

Tylko nie wiem czy przypadkiem nie uszkodzę w ten sposób mikrokontrolera, czy podłączenie tej masy może być niebezpieczne, z jednej strony to tylko masa ale z drugiej to dalej 12 V. 

Jak nie wiesz czy coś jest bezpieczne to zrób to bezpiecznie i zastosuj tranzystory... MOSFET z BJT, który nim steruje i masz z głowy problemy z ewentualnymi przebiciami napięcia.

https://tinyurl.com/2y85msq4

image.thumb.png.0d30ffa0b73c5815ea7c26947c4c9ecc.png

Ja zwykle stosuję taki układ - 2k2 zasila MOSFET, lewy BJT jest tranzystorem sterującym, a prawy wraz z rezystorem 550mOhm służy do ograniczenia maksymalnego prądu, który przepływa przez pasek LED (w przypadku wystąpienia zwarcia).

Prąd wyliczasz z prawa Ohma podstawiając za napięcie 0.6-0.7V. (tak samo możesz też wyliczyć rezystancję dla danego prądu)
I = U/R

Oczywiście dla RGB musisz powtórzyć układ x3 (lub x4 jeżeli to RGBW). Dodatkowo w tym przypadku dość łatwo zaimplementować transoptory, by odseparować mikrokontroler od wysokiego napięcia, bo obecnie separacja to jedynie ten jeden biedny BJT sterujący układem (który można zastąpić transoptorem, co by nie było niedomówień jak to zrobić).

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, H1M4W4R1 napisał:

Jak nie wiesz czy coś jest bezpieczne to zrób to bezpiecznie i zastosuj tranzystory... MOSFET z BJT, który nim steruje i masz z głowy problemy z ewentualnymi przebiciami napięcia.

https://tinyurl.com/2y85msq4

image.thumb.png.0d30ffa0b73c5815ea7c26947c4c9ecc.png

Ja zwykle stosuję taki układ - 2k2 zasila MOSFET, lewy BJT jest tranzystorem sterującym, a prawy wraz z rezystorem 550mOhm służy do ograniczenia maksymalnego prądu, który przepływa przez pasek LED (w przypadku wystąpienia zwarcia).

Prąd wyliczasz z prawa Ohma podstawiając za napięcie 0.6-0.7V. (tak samo możesz też wyliczyć rezystancję dla danego prądu)
I = U/R

Oczywiście dla RGB musisz powtórzyć układ x3 (lub x4 jeżeli to RGBW). Dodatkowo w tym przypadku dość łatwo zaimplementować transoptory, by odseparować mikrokontroler od wysokiego napięcia, bo obecnie separacja to jedynie ten jeden biedny BJT sterujący układem (który można zastąpić transoptorem, co by nie było niedomówień jak to zrobić).

 

Dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 mam wątpliwości co do roli rezystora 470R bo skoro prąd ustala źródło, to nie jest on tam potrzebny. Drugim mankamentem tego układu jest to że po odłączeniu układu sterującego diody będą świeciły, myślę że domyślnym stanem układu powinno być wyłączenie, ale to akurat drobnostka. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

50 minut temu, _LM_ napisał:

Drugim mankamentem tego układu jest to że po odłączeniu układu sterującego diody będą świeciły, myślę że domyślnym stanem układu powinno być wyłączenie, ale to akurat drobnostka. 

To akurat moja preferencja, fakt powinienem o tym wspomnieć... (Jakby zasilacz mikrokontrolera padł to jakoś trzeba go naprawić, a w ciemności trochę ciężko).

51 minut temu, _LM_ napisał:

mam wątpliwości co do roli rezystora 470R bo skoro prąd ustala źródło, to nie jest on tam potrzebny.

To schemat typowej taśmy LED, stąd tam jest rezystor. Poza tym może być zwarcie między którąś z diód i masą, a wtedy ten rezystor przestaje mieć znaczenie, a pożary mało kto lubi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.