Skocz do zawartości

System monitorujący otwarcie drzwi do mieszkania


TPReal

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dziękuję za opis i gratuluję ciekawego DIY! Właśnie zatwierdziłem ten temat, więc projekt jest już widoczny publicznie. Jeśli chcesz, aby Twój projekt wziął udział w naszej akcji rabatowej (50 zł do sklepu Botland) to upewnij się, że link do tego tematu umieściłeś w tym miejscu 🚀

Zachęcam do opisywania kolejnych projektów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie skrzynki elektrycznej i modyfikacji weń (ta płytka z zasilaczem do telefonu, jeśli dobrze widzę). Ubezpieczyciel pewnie by zauważył, jeśli byłoby zdarzenie, gdzie ten musiałby wyskoczyć na Twoją korzyść ze znacznych środków finansowych, ale pomysł przedni. Jak jest Ethernet, to może prosty adapter PoE? Tylko wtedy maks. 100 Mb/s - adapter dwie pary porywa dla siebie. Jeśli jest opcja oczywiście - nie wiem gdzie wychodzi ten przewód podłączony do RPi. Adapter, jak tu i oprawić adapterem po ludzku - i myk linki do Botlanda 😄

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo fajny projekt. Swego czasu tez rozważałem realizację czegoś takiego - krańcówka to faktycznie bardzo fajne rozwiązanie. Ja zastanawiałem się jeszcze nad innym, alternatywnym sposobem - otwór w futrynie i jakiś mały transoptor odbiciowy przyłożony od zewnątrz, który obserwuje czy zamek jest zamknięty. Trzeba tylko to sensownie zrobić, aby tym otworem nie osłabić zbyt mocno futryny.

Link do komentarza
Share on other sites

No więc samo monitorowanie zaryglowania drzwi jest tak fajne, że moi rodzice poprosili żebym im też zrobił. Krańcówka z wygiętą blaszką i klej są u nich mniej więcej tak samo (chociaż u nich w futrynie było sporo mniej miejsca), natomiast reszta systemu to tylko zasilacz i dioda świecąca gdy drzwi nie są zaryglowane (zgodnie z regułami sztuki rygiel zwiera, a nie rozwiera, więc potrzebne też było parę rezystorów żeby odwrócić logikę). Nie mam niestety zdjęcia, ale fajne to wygląda, dioda jest przezroczysta (taka) i wystaje z plastikowej szafki elektrycznej, więc dopóki nie świeci to właściwie jej nie widać.

@Treker Rozważałem różne sposoby, różne czujniki zbliżeniowe, transoptor chyba też, myślę że nawet dałoby się bez wiercenia, bo u mnie tam jest masa miejsca w górę i w dół, futryna jest dość pusta w środku, ale wygrała krańcówka. Pierwsza przetrwała coś ze dwa miesiące po czym odpadła, ale była klejona mniej solidnie. Druga na klej epoksydowy trzyma się już znacznie dłużej.

@matsobdev Uściślenie: w dolnej skrzynce, tej z bałaganem, jest normalne gniazdko elektryczne, więc zasilenie Pi nie jest problemem. Ta skrzynka była przewidziana do routera, ale akurat mój router się tam nie mieści... Natomiast zasilacz w szafce z bezpiecznikami służy tylko do wykrycia napięcia na bezpieczniku od oświetlenia. Ale owszem, nie jestem pewien czy wolno było tam grzebać 🙂 wolałem nie pytać, bo pewnie kto pyta temu nie wolno. No ale podłączenie jest zrobione dobrze, więc chyba jedyne ryzyko to faktycznie to, że ktoś się będzie czepiał.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, matsobdev napisał:

Jak jest ciemno, jak nie ma światła, to może do RPi (brak ADC) fototranzystor.

Nie za bardzo, to jest w korytarzu gdzie zwykle jest zgaszone światło więc jest dość ciemno, ale to dlatego że nikt normalnie na korytarzu nie siedzi. W nocy jest całkiem ciemno a jednak ludzie są w domu. Mamy ten centralny wyłącznik światła więc wydaje się naprawdę że spoko byłoby z niego skorzystać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hej.

Bardzo spodobał mi się Twój projekt i od razu chciałbym się podzielić moim.

Zrobiłem podobny projekt. Nie chodzi mi o to, kto był pierwszy 🙂 . Mój działa na Arduino MKR WIFI 1010, i Arduino Cloud, a to dzięki kursom i artykułom na Forbocie. Mój "Zerkacz" nie wysyła powiadomień, mogę tylko odczytać z chmury czy zamek jest zamknięty, czy jest otwarte okno balkonowe i czy ktoś jest w domu. Czujnik otwartego okna balkonowego zrobiłem gdyż mieszkamy na pierwszym piętrzę i uznałem, że warto to monitorować. Czujnik rygla w futrynie musiałem zrobić bardziej wymyślny bo było ekstremalnie mało miejsca w otworze na rygiel. Zrobiłem w futrynie otwór o średnicy 2mm i wsunąłem wygięty w korbkę drucik. Rygiel lekko obraca korbkę i włącza krańcówkę. Próbowałem wykorzystać magnes i czujnik Halla ale bez powodzenia. Obecność w mieszkaniu sprawdza czujnik ruchu z odpowiednim opóźnieniem po zamknięciu drzwi. Jeśli po 30 minutach od zamknięcia jest wykryty ruch to przyjąłem, że ktoś jest w domu. Niestety kiedy kot przechodzi obok czujnika wyświetla się wykrycie ruchu. Poza tym wiele podobieństw.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@biglu witam na forum 😉 Miło słyszeć, że materiały opublikowane na Forbocie pomogły Ci zbudować taki projekt. Do umieszczenia pełnego opisu na forum - może będziesz inspiracją dla kolejnych osób!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.