Skocz do zawartości

Laserowy ploter CNC


AntekBezak

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dziękuję za opis i gratuluję ciekawego DIY! Właśnie zatwierdziłem ten temat, więc projekt jest już widoczny publicznie. Jeśli chcesz, aby Twój projekt wziął udział w naszej akcji rabatowej (50 zł do sklepu Botland) to upewnij się, że link do tego tematu umieściłeś w tym miejscu 🚀

Zachęcam do opisywania kolejnych projektów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, AntekBezak napisał:

Wiązka laserowa jest bardzo jasna, przez co używając jej trzeba mieć okulary przeciwko laserom

500mW jest jasne? 😄 W moim mam 40W... Nawet w okularach jest dość jasno... Chociaż aktualnie zabrałem się za jego remont, bo wszystko było na pająku 😄 

20 godzin temu, AntekBezak napisał:

Jak dotąd testowałem go głównie pod kątem grawerowania, ponieważ jeszcze nie udało mi się nic wyciąć tak, aby to dobrze wyglądało (zawsze krawędzie są zwęglone, a sklejka zaczyna się rozwarstwiać). Jeśli ktoś zna rozwiązanie tego problemu proszę o informację w komentarzu.

Dobra sklejka i sterowanie w osi Z. Bez skupiania lasera tak małej mocy raczej za dużo nie uzyskasz w kwestii cięcia. Po prostu laser jest za słaby do cięcia, chyba, że papieru 😄 

Poza tym czemu, ale to czemu śruby trapezowe? Przy takiej małej mocy nie ma to dużego znaczenia, ale jak będziesz chciał wymienić laser na coś mocniejszego t zabraknie Ci wydajności mechanicznej. Po prostu śruby będą za wolne, by grawerować, nawet na niskich wartościach wypełnienia PWM. Trapezówki są spoko do frezarek (chociaż jak ktoś ma kasę to idzie w kulowe), do czegoś co powinno jeździć 800mm/s raczej nie.

I dobrze widzę, że ta śruba nie jest podwójnie łożyskowana? 😄 Przy silniku masz sprzęgło elastyczne, z drugiej strony nie widzę łożyska, więc śruba będzie tarła o plastik, który wygląda na PLA, więc zacznie się dość szybko topić. Maszyna błyskawicznie straci prostopadłość, co zacznie powodować gigantyczną ilość problemów przy braku kompensacji wymiarowej trzecią osią prostopadłą do płaszczyzny pracy.

608 2RS / 608 ZZ to koszt ok. 10-15zł za 10 sztuk... (w wersji ekonomicznej).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Poza tym czemu, ale to czemu śruby trapezowe?

Kierowałem się głównie precyzją. Myślałem że śruby będą precyzyjniejsze od pasków, a poza tym z paskami zawsze jest problem przy ich naprężaniu. Możliwe że kiedyś spróbuję je wymienić.

10 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

I dobrze widzę, że ta śruba nie jest podwójnie łożyskowana?

Oś y jest, ale nie widać tego na zdjęciu, natomiast oś x też ma być, ale miałem problemy z zamontowaniem łożyska, więc chciałem to zrobić po napisaniu artykułu.

Drobna poprawka, zapomniałem dać nagrania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

22 minuty temu, AntekBezak napisał:

Oś y jest, ale nie widać tego na zdjęciu, natomiast oś x też ma być, ale miałem problemy z zamontowaniem łożyska, więc chciałem to zrobić po napisaniu artykułu.

Ja ostatnio zdelaminowałem wydruk wbijając LM12UU 😉 Ogólnie jak masz trapezówki na sprzęgłach elastycznych to łożyska powinny być po obu stronach, bo inaczej sprzęgło może się ugiąć i stracisz tę dychę - dwie dychy z wysokości, co czasami ma ogromne znaczenie (frezarki precyzyjne do PCB).

24 minuty temu, AntekBezak napisał:

Myślałem że śruby będą precyzyjniejsze od pasków

To teraz weź tę śrubę i spróbuj przesunąć głowicę na zablokowanym silniku to się dowiesz jaki to ma luz 😄 Paski są znacznie dokładniejsze, a prawidłowo napięty pasek powinien grać jak struna w gitarze 😉 No i paski mogą jechać spokojnie do kilku tys. mm/s, a śruba TrNx2 powyżej 200 mm/s zaczyna już mieć ze sobą problemy...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Ogólnie jak masz trapezówki na sprzęgłach elastycznych to łożyska powinny być po obu stronach, bo inaczej sprzęgło może się ugiąć i stracisz tę dychę

Dlatego obie osi jeżdżą na dwóch prętach, żeby nie wywierać nacisku na śrubie.

10 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Paski są znacznie dokładniejsze, a prawidłowo napięty pasek powinien grać jak struna w gitarze 😉 No i paski mogą jechać spokojnie do kilku tys. mm/s, a śruba TrNx2 powyżej 200 mm/s zaczyna już mieć ze sobą problemy...

Chyba masz rację. Będę o tym pamiętał w innych projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, AntekBezak napisał:

Będę o tym pamiętał w innych projektach.

Uniwersalna zasada wyboru:
duża precyzja - śruba kulowa
duże siły - śruba trapezowa
duża prędkość - pasek zębaty
duża siła i prędkość - łańcuch

1 godzinę temu, AntekBezak napisał:

Dlatego obie osi jeżdżą na dwóch prętach, żeby nie wywierać nacisku na śrubie.

Byś się zdziwił jak łatwo ugiąć te wałki 😉 Testowane przy remoncie frezarki.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.