KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot artysta pod kontrolą Arduino UNO

Robot artysta pod kontrolą Arduino UNO

Możliwości robotów działających pod kontrolą Arduino nie mają granic. Tym razem prostemu robotowi postanowiono wszczepić duszę artysty.

Robot malarz z gracją porusza się samodzielnie po płaskiej powierzchni i w tym czasie, za pomocą pędzla, tworzy kolorowe obrazy.

Autor ukrywający się pod pseudonimem Technovation podzielił się swoim projektem robota, który został wyposażony w pędzel oraz osiem zasobników na różne farby. Robot jest autonomiczny, czyli samodzielnie porusza się po np. arkuszu papieru i nanosi wybraną farbę na włosie pędzla.

Do stworzenia tego projektu konstruktor wykorzystał Arduino UNO, serwomechanizm modelarski, trzy silniki krokowe, shield CNC (do sterowania silnikami krokowymi) oraz baterię li-po o napięciu 11,1 V. Elementy konstrukcyjne zostały wykonane głównie z pleksiglasu oraz wydruków z drukarki 3D.

Autor rozpoczął pracę od wykonania niezbędnych otworów w elementach konstrukcyjnych oraz przymocowania wszystkich podzespołów do obudowy. Komponenty rozmieszczono tak, aby dwa silniki krokowe umożliwiały poruszanie się całej konstrukcji po powierzchni roboczej, a pozostały silnik oraz serwomechanizm zostały ze sobą połączone. Dzięki takiemu zabiegowi serwo jest odpowiedzialne za unoszenie pędzla, a silnik za przemieszczanie go między poszczególnymi zasobnikami na farby a miejscem styku włosia z powierzchnią.

Robot gotowy do działania

Robot gotowy do działania

Autor przygotował zestaw funkcji, dzięki którym programowanie robota jest znacznie łatwiejsze. Funkcje te umożliwiają przemieszczanie się konstrukcji po współrzędnych X i Y, unoszenie pędzla oraz łatwy wybór koloru farby. Działanie urządzenia konstruktor przedstawił na poniższym filmie:

Osoby zainteresowane projektem mogą się o nim dowiedzieć więcej z instrukcji przygotowanej przez autora. Znajdują się tam wszystkie pliki niezbędne do odtworzenia tego DIY. Dodanie kilku czujników (np. ultradźwiękowych lub IR) czy możliwość zdalnego sterowania z pewnością uczyniłyby ten projekt bardziej atrakcyjnym. Macie inne pomysły na dodatkowe modyfikacje?

Pablo Odysseus – robot artysta
Pablo Odysseus – robot artysta

Czy Arduino może być przydatne również dla artystów? Oczywiście, że tak! Niektóre pomysły mogą naprawdę zadziwić! Ten twórca sięgnął... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, inspiracja, malowania, projekt, robot, serwomechanizm, silniki

Trwa ładowanie komentarzy...