Skocz do zawartości

Lutownica dla majsterkowicza hobbysty - stacja czy mini kolba


Heniek

Pomocna odpowiedź

Cześć,
szukam lutownicy do zastosowań hobbystycznych (Arduino itp.) oraz majsterkowania w domu (poprawa jakiś sprzętów elektronicznych, serwis auta).
Mam na oku dwie lutownice różnego typu:
- stacja WEP 878D hotair i grotówka
- SEQURE SI012 Pro - czyli mini z regulacją

Co byście polecili? Może zupełnie coś innego?
Jakiej ewentualnie mocy szukać?
Czy warto dopłacać do hotair?

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Heniek napisał:

Czy warto dopłacać do hotair?

To już zależy od tego czy potrzebujesz 😉 A często okazuje się, że wcale nie jest on aż tak potrzebny. Myślę, że lepiej iść w samą lutownicę, a hot aira zawsze można dokupić jako osobne urządzenie. Przynajmniej schować w domu, gdy nie będziesz używał.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Heniek napisał:

Czy warto dopłacać do hotair?

Moim zdaniem warto. Mam Yihua 878D, hotaira do lutowania użyłem raptem parę razy, ale przydaje się do innych celów (dmuchania na termorurki, wyginania różnych plastikowych elementów itp). Zastanów się czy będziesz tego używać.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Z tych dwóch bym wybrał pierwszą. Głównie ze względu na hotair. Nie używam tego przez 90% przypadków, ale jak trafię na te ostatnie 10% okazuje się niezastąpiony: 

Tak na prawdę musisz pomyśleć kiedy hot air będzie Ci potrzebny. Wtedy możesz wybierać.

4 godziny temu, Heniek napisał:

Jakiej ewentualnie mocy szukać?

Duża moc 70W i więcej plus regulacja temperatury oznacza wygodną pracę bez czekania na nagrzewanie się grota. 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej kupić dobre urządzenie o potrzebnej funkcjonalności, niż najtańszy, wszystko-mający kombajn. Miałem kiedyś tani zestaw hotair+lutownica i po prostu się rozsypał. Hotair-a używałem raptem kilka razy, ale lutownicę w sumie niewiele więcej.

Dodatkowo hotair bywa całkiem spory, a jak nieużywany zajmuje cenne miejsce na biurku to nic przyjemnego.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Elvis napisał:

Dodatkowo hotair bywa całkiem spory, a jak nieużywany zajmuje cenne miejsce na biurku to nic przyjemnego.

Popieram, tez skusiłem się na HA i obecnie jak będę wymieniać to na dwa osobne sprzęty.

11 godzin temu, pmochocki napisał:

Duża moc 70W i więcej plus regulacja temperatury oznacza wygodną pracę bez czekania na nagrzewanie się grota

70W to dość mała moc przy dużych polach masowych. Prędzej jakieś 200W na kolbie. Ale to zależy co kolega będzie lutować 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, BananWszyscy napisał:

bo czasem to katorga z tym tanim sprzętem.

Złącza akumulatorów są fajne xD Walisz 500 stopni i tego nie ruszasz... A jak jeszcze płytka aluminiowa to wkładasz lutownicę w trzecią rękę i idziesz herbatkę zaparzyć 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.