Skocz do zawartości

Mały


NanoBot

Pomocna odpowiedź

Jeśli chodzi o moc to mógłbyś wziąć silniki z serw Tower Pro SG90, które powinny być zdecydowanie lepsze niż silniczki od wibracji, a są raczej podobnej wielkości. A co do przyczepności, to mógłbyś zeszlifować ząbki na wiertarce i nakleić pasek gumy, albo jak ktoś wyżej pisał recepturke.

Ale konstrukcja godna podziwu 🤯

Link do komentarza
Share on other sites

A co do napędu, rzeczywiście jakiekolwiek ogumienie by się przydało.. Jakiej szerokości są te zębatki-koła ? Czy grubości dokładniej ;]

Zębatka ma grubość 1,15mm.

Naklejenie "czegoś" o lepszej przyczepności na koło jest niemożliwe. Proszę zauważyć w jaki sposób koła są zabezpieczone przed zsunięciem się z ośki. Na zewnątrz jest przylutowana ścieżka miedziana, oderwana z jakiegoś starego obwodu drukowanego. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki dużej wytrzymałości ścieżki oraz łatwego jej montażu. I tutaj pojawia się problem tarcia. Użyte koło jest śliskie więc siła tarcia jest bardzo mała. Gdyby użyć "czegoś" gumowego to siła tarcia znacznie by wzrosła, a co za tym idzie silniki grzały by się mocniej (obecnie po 2min robot jest ciepły). Oczywiście skróciłby się także czas pracy.

Zdjęcie Akku:

Waga robota to 4,5g

Koszt trudno określić, ale przekroczyłby pewnie 200zł. Akku dostałem od modele.sklep.pl, a HSDL-9100 i APDS-9700 od WObit'u, więc połowa robota została za sponsorowana, za co chciałbym bardzo serdecznie podziękować.

Korzystasz z HSDL-9100 w połączeniu z APDS-9700. Zamówiłeś to jako komplet na mobocie czy gdzieś indziej dostałeś? Jaką odległość możesz "zmierzyć" na tych czujnikach?

Czujniki mam z WObit'u. Testy nad zasięgiem przeprowadzałem już na wiosnę 2009r. Dokumentacja niestety gdzieś przepadła. Pamiętam, że zasięg przekraczał 15cm i przy zgaszonym świetle dochodził do 20cm. Duże znaczenie miało odpowiednie dobranie parametrów obwodu RC połączonego do 6. pinu układu APDS-9700 i częstotliwości. Oczywiście prąd diody nadawczej też nie był bez znaczenia. Niestety nie testowałem ich pod kątem wielkości wykrywanego obiektu i wykrywania białej linii, ale wątpię by ją wykrywały. Do budowy Małego użyłem ostatni układ APDS i nie mam na czym teraz przeprowadzić testów. Z robota wylutować to niestety zbyt niebezpieczne. Postaram się zamówić kolejne w najbliższym czasie.

Jeśli chodzi o moc to mógłbyś wziąć silniki z serw Tower Pro SG90, które powinny być zdecydowanie lepsze niż silniczki od wibracji, a są raczej podobnej wielkości.

Faktycznie silniki z Nokii nie są najlepsze. Wady to: prąd zwarcia ok 150mAh, ciężarek, który należy zdjąć, mała wytrzymałość, moc i wysokie obroty. Za ich użyciem przemawiają ich wymiary, cena i dostępność. Zdjęcie poniżej przedstawia silniczek z Nokii oraz z serva SG50, który jest raczej mniejszy niż ten w SG90 (SG90 nie mam aktualnie). Jak widać silnik z serwa jest znacznie większy. Średnica silnika z serwa to ~6mm, a z Nokii ~4mm.

Tylko nie mów, że planujesz budowę czegoś jeszcze mniejszego?

Ja już od dawna mówiłem, że szczytem moich możliwości, w warunkach domowych, będzie robot o wymiarach 10mm*10mm*10mm. Budowa Małego to tylko mały krok w tym kierunku. Teraz idę od września na studia i pewnie czasu będę miał mniej, więc prace pewnie przystopują trochę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A co do przyczepności, to mógłbyś zeszlifować ząbki na wiertarce i nakleić pasek gumy, albo jak ktoś wyżej pisał recepturke.

A niby jak byłby przenoszony wtedy napęd?

Faktycznie - niedopatrzenie, sorki.

Link do komentarza
Share on other sites

Brawo! Jestem pod wrażeniem, i zastanawiam się jak Ty to polutowałeś i upchałeś w to maleństwo.

I jeszcze jedno, ile wyniosło Cię finansowo to maleństwo? Tak mniej więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.