Skocz do zawartości

SONOFF BASIC- niestety ESP8255, jak wgrać SUPLA?


Kuba83

Pomocna odpowiedź

Witam!

Pisałem o Supla i udało mi się to zrobić, działa sterowanie z aplikacji i przeglądarki.

Ale mam cztery sztuki SONOFF BASIC R2, niestety jest tam ESP8285, a nie typowy ESP8266.

Chciałem wrzucić tam SUPLA, jutro dojdzie programator USB, tylko jak mam ustawić plik do pobrania?

Czy "Generic ESP8285" czy "SONOFF Basic R3", jako, że nowsze przekaźniki są na ESP8285?

Nie chciałbym uwalić modułu.

Incan4 też chyba może być?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jeśli wgrasz złe oprogramowanie nic się raczej nie stanie będzie działać źle lub wcale nie wstanie. Często borykałem się z złym oprogramowaniem czy coś nie poszło podczas wgrywania nie zdarzyło mi się aby coś stało z modułem.

Ostatnio ładowałem do Sonof Basic Suple ale nawet nie zwróciłem uwagi jaki tam jest ESP jeśli u Ciebie jest 8285 to generujesz właśnie taki plik.

Sprawdziłem własnie i tak masz racje jest 8285 więc u mnie działa na wygenerowanym pliku 8266 więc trzeba zmienić.

Do programowania polecam NodeMCU Flasher nie trzeba ustawiać adresów tylko sam przepisuje.

Edytowano przez Daro1003
Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, Daro1003 napisał:

Jeśli wgrasz złe oprogramowanie nic się raczej nie stanie będzie działać źle lub wcale nie wstanie. Często borykałem się z złym oprogramowaniem czy coś nie poszło podczas wgrywania nie zdarzyło mi się aby coś stało z modułem.

Ostatnio ładowałem do Sonof Basic Suple ale nawet nie zwróciłem uwagi jaki tam jest ESP jeśli u Ciebie jest 8285 to generujesz właśnie taki plik.

Sprawdziłem własnie i tak masz racje jest 8285 więc u mnie działa na wygenerowanym pliku 8266 więc trzeba zmienić.

Do programowania polecam NodeMCU Flasher nie trzeba ustawiać adresów tylko sam przepisuje.

Witam i dziękuję za odpowiedź😀

Moje Sonoff Basic kupiłem w październiku 2021 roku, z uwagi na całkowitą bezużyteczność  domyślnego firmware, wszystko leży bez zastosowania.

Jutro do mnie takie coś dojdzie.

https://allegro.pl/oferta/konwerter-ft232-ftdi-usb-ttl-5v-3-3v-uart-11699596125

Wiem, że ESP to logika 3,3V, sam uwaliłem kasowy wyświetlacz VFD 2x20 przez "rycie" w PCB, jak potem dalej robiłem z resztą, to stosowałem podłączenie RS-232 i MAX232 jako bufor.

Sonoff-a w nocy rozebrałem, niestety ESP8285, mam cztery sztuki.

Masz jakiś opis, jak podpiąć DS18B20, BME/BMP ....bym zrobił sobie termometry na zewnątrz domu, bo 230V zawsze można skądś podciągnąć.

A jak wygląda sprawa separacji galwanicznej?

Nie chciałbym, by różnicówka wywalała, tudzież kogoś/psa czy kota, prąd poraził.

NodeMCU Flasher to ja już poznałem, zarwałem dwie noce, bo resztki wsadu zostawały w ESP8266, PyFlasher dopiero uporał się z tym problemem.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Takie urządzenie jak sonoff Basic nie nadaje się do takich zabaw. Igrasz  z ogniem. Tam nie ma separacji.

Kup ESP np Wemos D1 mini i się baw różnymi czujnikami. Przecież to też możesz zasilić na 230V wystarczy dodać zasilacz 230/5V. Ja kupuję z używki za 5zl i zasilam nimi płytki w domu. Są to firmowymi Samsung, LG, D-Link pracują bez zarzutów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, nebraska napisał:

Takie urządzenie jak sonoff Basic nie nadaje się do takich zabaw. Igrasz  z ogniem. Tam nie ma separacji.

Kup ESP np Wemos D1 mini i się baw różnymi czujnikami. Przecież to też możesz zasilić na 230V wystarczy dodać zasilacz 230/5V. Ja kupuję z używki za 5zl i zasilam nimi płytki w domu. Są to firmowymi Samsung, LG, D-Link pracują bez zarzutów.

Witam!

Ja sobie zdawałem sprawę z braku separacji, dlatego pytam.

Poza tym od lat zajmuję się elektroniką lampową, wykonałem kilka wzmacniaczy, naprawiłem z 15 odbiorników  radiowych lampowych, mam też modele bez separacji.

Wemos D1 Mini mam kilka, myślałem, że Sonoff się nadaje.....w takim razie debile kupują to na Allegro po przeróbkach.

Co do zasilania Wemosa.....mam 5 zasilaczy- przetwornic DC/DC, napięcie 5V a prąd 6A- wykonania militarne, nie jestem tak głupi, by z sieci bez separacji zasilać.

Ale muszę kupić szczelne obudowy IP65 czy IP68, tak by Wemos nie zgnił na zewnątrz....niestety klimat w moich stronach nie jest łaskawy dla niezabezpieczonej elektroniki na wolnym powietrzu.

Wemosa wykorzystuję do tej zabaweczki

https://github.com/elkayem/ESP_NIXIE

Wykonałem 4 wersje, NIXIE, VFD i 2 na LED.

Ale widać , że można zastosować te płytki do czegoś bardziej sensownego niż głupi zegarek, wszakże każdy gadżet "Smart Home" ma w sobie ESP8266 lub podobny układ.

Co to używanych zasilaczy 5V.....jest wszędzie od cholery markowych ładowarek USB o maksymalnym prądzie nawet 3A, można dać kostki na bolce i zaizolować termokurczką.

Są też małe zasilacze 5V z Chin, ale 0,6A w HiLink-ach to deczko za mało tutaj, szczególnie z przekaźnikami.

Zresztą po wyglądzie PCB Sonoff Basic widać, że z każdą wersją jest to coraz bardziej zubożone, nie ma nawet gdzie podłączać czujników, za to Wemos to pełnowartościowy ESP8266.

Pójdę za waszą radą....mam pieniądze na Wemosa, on pół ceny Sonoffa kosztuje, tylko zapytałem.

Jutro będę te moje przekaźniki programował na Supla, będą wyłączać zbędne urządzenia zgodnie z przeznaczeniem, również sterowanie ogrzewaniem(elektryczne "olejaki") zrobię na tym, oczywiście przez styczniki.

Mam większe doświadczenie z pracą z wysokimi napięciami niż wielu z Was..

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, nebraska napisał:

Tam nie ma separacji.

Nie ma co straszyć ludzi - tam jest separacja.

Zasilacz jest impulsowy, z transformatorem (taki żółty, koło przycisku), a na wyjściu jest przekaźnik.

 

Edytowano przez jand
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Kuba83 napisał:

Masz jakiś opis, jak podpiąć DS18B20, BME/BMP ....bym zrobił sobie termometry na zewnątrz domu, bo 230V zawsze można skądś podciągnąć.

Cześć, w Internecie jest pełno schematów i filmów jak je podłączyć do Sonoffów. Bez problemu znajdziesz.

Ostatnio na jednym z obiektów testowałem komuś Sonoffa z czterema DS'ami i po kilku tygodniach się zwiesił, obecnie zamontowałem tam ESP8266 i ono działa póki co bezawaryjnie. Myślę, że ESP ma o wiele wiekszą przewagę niż Sonoffy Basic, R2, R3. Sam fakt, że to do Sonoffów są dedykowane przyciski bistabilne, a do ESP można dać czego dusza zapragnie.

Pozdrawiam serdecznie 

Link do komentarza
Share on other sites

W sieci jest wiele różnych schematów i opisów sonoff co i jak.

Ale niema filozofii dużej zasilanie DS18B20 i dane no i rezystor 4,7k pomiędzy + zasilania i dane.

1396377386_CzujkadoSONOFF.thumb.jpg.c94fe189c3e8f241f637d49b5f81560d.jpg  913709941_ModulikESP8266.thumb.png.8c3c7263eaf404839036b13e099ddec9.png

A tutaj ściąga czasem korzystam:

2140679919_ciga.thumb.jpg.ba133d4106d78da48da8f8806dbd5d2b.jpg

U mnie czujka DS18B20 podłączona do Sonoff Basic działa na supla niezawodnie od ponad 4 lat podłączona do TC lub RX nie pamiętam już a przekaznik natomiast steruje napędem bramy (wylutowanny z PCB i podłączony na kabelkach by zrobić separacje od 230V) i wpięty jest jeszcze przekaznik wskazujący stan bramy jako kontaktron otwarte / zamknięte tylko też już nie pamiętam pod które GPIO wpięty ale wszystko na sonof basic.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, jand napisał:

Nie ma co straszyć ludzi - tam jest separacja.

Zasilacz jest impulsowy, z transformatorem (taki żółty, koło przycisku), a na wyjściu jest przekaźnik.

 

W żadnym wypadku nie straszę. Z chińczykami bywa roznie. Sonoff Basic występuje w kilku wersjach od roku do roku, miałem taki który nie miał separacji więc można się zdziwić.

Widziałem na necie jak ludzie używają Sonoff Basic do otwierania bramy/furtki grozi porażeniem lub uszkodzeniem automatyki. Basic to basic. Jest zasilany 230V i nawet przeróbki nie gwarantują bezpieczeństwa. Są samobójcy co przerabiają i wystawiają na allegro a drudzy samobójcy to kupują. Mam tu na myśli przeróbki na wyjście bez napięciowe. Do tego nadaje się inny sonoff SV.

Link do komentarza
Share on other sites

@nebraska Mi się wydaje że zależy od sposobu przerobienie oczywiście przedrapanie ścieżki którą płynie 230V to fakt trochę kiepski pomysł. 

Co do powszechnego zastosowania - jest tani i zasilany z 230V więc nie trzeba szukać zasilania w automatyce bramy.

Ja bardzo lubię stosować ten moduł: 

496394625_KontaktronYouhson.thumb.jpg.1410e8fbcd5b75e02fad1121ea4f8e49.jpg

Może może być zasilany z 24V.

Dodatkowo podlatując się pod wyprowadzenia ESP można uzyskać jeszcze 3 przekaźniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja używam takiego boardu. Bardzo dobrze się to programuje wolne gpioo do wyboru.  Mam ich kilka. Obsługuje rolety w całym mieszkaniu + Supla.

Dlaczego esp32 ? A no dlatego że używam Supli jak herbaty 😃 a zasoby Supli są coraz większe do tego dwa szyfrowane połączenia gdzie 8266 już nie wyrabia z powodu RAM'u. I ogólnie są tu większe możliwości. 

Development Board 2channel WIFI Relay Module DC 5-60V
https://a.aliexpress.com/_EH3zaTx

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak, zależy co chcemy robić.

Jeśli chcesz odczytywać linki na Supli lub wdrożyć dwa szyfrowane połączenia to już trzeba kierować się pod esp32.

Ja przesiadłem się na esp32 ponieważ z esp8266 coraz więcej problemów, bo robi się coraz więcej różnych DIY w oparciu o Suple i 8266 nie domaga w pewnych kwestiach.

Oczywiście zależy co mamy w planach swojego projektu, bo jeśli sterować bramą z jednym przekaźnikiem to taki układ który podałeś jest super.

Ja kupuję też często sama płytkę Wemos LOLIN 32 lite i kosztuje 11zl z wysyłką z chin, więc w porównaniu cenowo do wemosa d1 mini żadna różnica, a to co oferuje płytka esp32 już spora. Dlatego przesiadłem się na 32.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Tak używam i polecam nie mam z nimi żadnych problemów.

Dodatkowo na płytce znajduje się złącze do zasilania akumulatorem Li-ion 3,7 V oraz układ ładujący akumulator. Maksymalny prąd ładowania to 500 mA.

Jeśli chodzi o PZEM nie chciałem tu robić DIY ponieważ tutaj już prąd z licznika do skrzynki rozdzielczej idzie do całej chałupy więc kupiłem certyfikowane urządzenie licznik pomiaru energii Zamela MEW który mi robi potrzebne pomiary prądu, mocy itp. 

Na ESP32 też pójdzie bez problemu.

Można też zrobić na Liw 01 + jakiś licznik z wyjściem impulsowym. Wtedy masz 1000 impulsów to 1kWh Jakoś ten chińczyk PZEM nie przekonał mnie.

 

 


https://a.aliexpress.com/_EwAmszR

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.