Skocz do zawartości

Fotografowanie elektroniki smartfonem


miro88

Pomocna odpowiedź

W jaki sposób efektywnie fotografować elektronikę t.j. części, płytki itp. komórką? Ja najlepsze rezultaty otrzymałem gdy robiłem zdjęcia w odległości ok. 20 cm od obiektu  w trybie pro na balkonie. Nie wtedy efektu beczki fotografowanych obiektów. Mam również możliwość zapisu zdjęcia w formacie HEIF/HEIC zamiast JPG co daje lepszą jakość zdjęcia.

Jak zrobić idealnie proste zdjęcie płytki PCB? Czy to jest możliwe bez użycia uchwytu/statywu?

Edytowano przez miro88
Link do komentarza
Share on other sites

@miro88 nie piszesz jaką masz komórkę, ale poszukaj w ustawieniach aparatu trybu "SUPER MAKRO" lub coś podobnego. Taki tryb ma np. Xiaomi12 a fotki robione z ręki wychodzą całkiem OK. Dołączone zdjęcia zrobione na szybko z odległości ok. 3 cm, bez żadnych "upiększeń".

Możesz też wykorzystać mikroskop 😉... ale cena 😯, chyba że wykorzystałbyś go też do lutowania.

F1.jpg

F2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Jak mam trudności z odczytem oznakowań jakiegoś elementu to robię zdjęcie w trybie makro, czasem trzeba oświetlić element pod innym kątem. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, _LM_ napisał:

Jak mam trudności z odczytem oznakowań jakiegoś elementu to robię zdjęcie w trybie makro, czasem trzeba oświetlić element pod innym kątem. 

Zgadzam się jak najbardziej,

F3.thumb.jpg.f4762c5a884a826fb6c8eb56d3d38774.jpg

ten sam moduł tylko doświetlony "ciepłym" LED-em ( zwykła lampka stołowa ) i zrobiony z trochę większej odległości ok. 5 cm.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dużo zależy od samej kamery w tel...siostra ma (nie pamiętam jaki model) tel. Którym z ciekawości robiłem zbliżenie właśnie jakiejś płytki PCB to byłem w szoku do jakiego rozmiaru mogłem powiększyć przy bardzo dobrej jakości...bez problemu można by go użyć jako kamera do lutowania malutkich komponentów smd 😅

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, keram167 napisał:

Możesz też wykorzystać mikroskop 😉... ale cena 😯, chyba że wykorzystałbyś go też do lutowania.

Za 2.5-3k można mieć chińczyka z kamerą 4K (i to nawet chyba prawdziwe 4K). Komfort pracy bez porównania względem cyfrowych, chociaż 0402 i tak lutuję bez powiększenia.

U mnie stoi ten model: https://www.aliexpress.com/item/33007792373.html i jak dotąd się sprawdza (podstawa waży więcej niż moje imadło, nie tak łatwo go wywrócić). Do tego ekran za 200,- i mamy świetny sprzęt do pracy.

obraz.thumb.png.3823f99c5f2873e05132ec2988ac4759.pngIMG_0918.thumb.png.96a38f9a81849c35aafe047ef434ab32.png

Link do komentarza
Share on other sites

@miro88 Na szybko szukając, M21 nie ma dedykowanej kamerki do macro ani opcji "makro" w opcjach aparatu. Zerknij na to tak od 2:20 minuty ( tylko język taki "nieludzki" 😉). Ale to bardziej własnie jest "cyfrowy zoom".

@H1M4W4R1 nooo... jakby to powiedzieć - full wypas, profeska 👍. Pytanie tylko czy Kolega @miro88 chce używać tego powiększenia sporadycznie do odcyfrowania opisu jakiegoś elementu smd czy też do wykorzystać do montażu, napraw, diagnostyki... Są też oczywiście tańsze mikroskopy np. taki . Ma toto m.in. zabudowany akumulatorek Li-Po, możliwość podpięcia po USB do laptopa i podgląd na żywo ( darmowa aplikacja S-Eye ), nagrywanie filmów na SD...

Chociaż z Twoim zestawem to jak porównanie "kaszlaka" z "Lambo" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, keram167 napisał:

Chociaż z Twoim zestawem to jak porównanie "kaszlaka" z "Lambo" 😉

To byłoby gdyby porównywać tę cyfrę z Leicą, a mój zestaw to taka średnia półka co daje radę. Do odczytu wystarczy telefon z makro (jak już wiele osób wspomniało) - ma kilka zalet m.in. można sobie dokupić kamerę termowizyjną i diagnozować uszkodzone elementy w kilka sekund. I jest dużo bardziej mobilny niż mikroskop (a tym bardziej mój ważący jakieś 20-25kg).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołaczam zdjęcia płytek zrobionych aparatem. Niech się ktoś wypowie czy są odpowiedniej jakości. 

1683227305_pytka1.thumb.jpg.c2cd2be219ed409fe7ca9152fa05931b.jpg p1.thumb.jpg.32ef0565f77e628f98fa9149048ce8b9.jpgp2.thumb.jpg.fc3365257d4fdc39068c39d357d4352d.jpgp3.thumb.jpg.ee9c465a7a0704019f78d41fdf922ca9.jpg

Zauważcie, że elementy znajdujące się z prawej i lewej strony płytki są lekko rozmyte.

Da się to jakoś naprawić?

Link do komentarza
Share on other sites

Taka ogólna wskazówka: niezależnie od telefonu, aparatu i obiektywu najpierw przy robieniu zdjęć warto zadbać o bardzo dobre, bezcieniowe oświetlenie, dużo "mocniejsze" niż się wydaje, że jest potrzebne. Przy fotografowaniu małych elementów elektronicznych czasami warto też tak kadrować, aby element na zdjęciu nie zajmował całego kadru - dopiero później warto dociąć cyfrowo odpowiedni fragment.

17 godzin temu, miro88 napisał:

Zauważcie, że elementy znajdujące się z prawej i lewej strony płytki są lekko rozmyte.

Wydaje mi się, że najprościej po prostu oddalić aparat od płytki. Zrobić zdjęcie i dopiero później wykadrować. Akurat robienie idealnych zdjęć od góry, aby wszystkie kąty były równe jest zaskakująco trudne 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, miro88 napisał:

Zauważcie, że elementy znajdujące się z prawej i lewej strony płytki są lekko rozmyte.

Da się to jakoś naprawić?

Geometria, Panie, prawdopodobnie to powoduje. Poprostu im bardziej zbliżasz obiektyw do płytki tym większa staje się różnica odległości pomiędzy obiektywem a środkiem płytki i obiektywem a krawędzią płytki (rozrysuj sobie odpowiednie trójkąty jak chcesz). A aparat łapie ostrość dla odległości na środku.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.