Skocz do zawartości

Czujnik poziomu szamba


Krisk

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Albo zaczynają działać opary, gdyby przyczyną rozbieżności pomiarów były fałszywe odbicia  byłoby to widać od razu. Wg środowisko mocno ekstremalne dla takiego czujnika. 

Musisz szukać szczelnych przetworników takich jakie stosuje się w samochodach jako czujnik parkowania 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Krisk a czytałeś może datasheet -a tego czujnika ? Jaki masz wybrany typ pracy ? Jaką posiadasz wersję tego czujnika ? V3.0 ?

Miałbyś może możliwość użycia zamiast powerbanka zwykłego zasilacza ( testowo ) ?

Tu jest "pseudo-opis" po polsku, ale jakość tłumaczenia powinna być karana z urzędu ( tekst dla cierpliwego 😉)

Edytowano przez keram167
uzupełnienie
Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ ToF pracuje chyba w gorszych warunkach (szczególnie za szybką) - w końcu SPAD może bardzo dokładnie określić moment przyjścia fotonu, tyle że nie wie który to foton 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawa wygląda tak...

Podłączyłem zestaw w domu, wisi w spiżarni, ale wymieniłem tylko sensor, zasilanie z powerbanku, po kilku minutach pokazują się błędne wskazania.

Podłączyłem zasilacz i zobaczymy.

Przy okazji poczytałem opis, kilka punktów z tego może negatywnie wpływać na moje wyniki.

1. Kąt widzenia 75st

obraz.thumb.png.ca1573307d440f37a81ef4e5b464edde.png

W tym wypadku, jeśli czujnik jest pod pokrywą, to zgodnie z rysunkiem może łapać ścianki komina.

Aby to wykluczyć powinienem obniżyć czujnik o ok 40cm.

obraz.thumb.png.8a4267c17a105fb66b23c8fac0ac84f5.png

Jednak większość wskazań była prawidłowa, nie jestem pewny, czy to jest główna przyczyna. Za bardzo nie chciałbym obniżać czujnika, bo podczas opróżniania szamba zostanie on uszkodzony, gość który je opróżnia na pewno nie będzie zwracał na to uwagi, a nawet jeśli by chciał to manewrowanie grubą rurą nie jest łatwe...

2. Mam wersję modułu sensora 2- w tym wypadku jest napisane, że zasilanie 5V daje bardziej powtarzalne wyniki. Spróbuję użyć WEMOS D1R1, gdzie jest 5V i zobaczę jak to wygląda.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Po podłączeniu do zasilacza błędy przestały się pojawiać, test trwał ok 1h. Podłączyłem z powrotem powerbank i błędów też nie było.   W międzyczasie zmieniłem wysokość czujnika z 92cm na 108.

Teraz go opuściłem i obecnie jest na ok 65cm i błędy się zaczęły pojawiać, więc to raczej nie jest wina zasilania, błędy są na zasilaniu z zasilacza jak i powerbanka.

Jutro zrobię test na 5V zasilaniu.

Edytowano przez Krisk
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziś próbuję podłączyć z powrotem do płytki D1R1, tu się jaja dzieją... Wcześniej miałem podłączone do PIN 12/13 i też 13/14, teraz pomiar nie działa. Przez przypadek odłączyłem przewód RX i pomiar jest ok, mało tego jest bardzo powtarzalny, nie pokazują się błędy..WTF???

Zgodnie z dokumentacją, PIN RX odpowiedzialny jest za wysyłanie sygnału i bez tego PINu pomiar działa. To co widzę, na płytce jest mała dioda i bez podłączenia RX miga bardzo szybko, z podłączonym - świeci ciągłym światłem.

Tego efektu nie ma na ESP12, dioda miga szybko na 2 przewodach, ale na jednym przewodzie też działa... to po co ten drugi przewód?

Doczytałem w dokumentacji, wychodz na to, że może to działać bez RX- w trybie: "Automatic Serial Mode"

Use Resistance value 120KΩ, to enter the Automatic Serial port mode. The trigger signal is not used in this mode. In this mode, the distance calculation happen on the sensor and it outputs the distance directly over the Echo line every 120ms.

Moja płytka różni się trochę od tej w dokumentacji, znalazłem inną, pasującą, jednak wg niej bez rezystora mam Mode1, gdzie sygnał jest wysyłany przez TRIG i odbierany  przez ECHO.

Mode 1: R27 = open that is not welding. The pattern is described below
1. the basic working principle:
(1) using IO port TRIG trigger range, to a minimum of 10us high letter.
(2) module automatically send 8 40khz square wave, automatically detect whether there is a signal to
return;
(3) a signal to return, through the IO port ECHO output a high level, high time is the duration of ultrasound
from the launch to the return time. Test distance = (high time * speed of sound (340M / s)) / 2;
(4) module is triggered after the distance measurement, if you cannot receive the echo (the reason
exceeds the measured range or the probe is not on the measured object), ECHO port will automatically
become low after 60MS, marking the End of measurement, whether successful or not.
(5) LED indicator, LED non-power indicator, it will receive the signal after the module will be lit, then the
module is working.

 

 

obraz.thumb.png.2d63980548724a53d6b9e72571041d13.png

obraz.thumb.png.2abd8b6287d6dd05ee38f1741836b0b2.png

Edytowano przez Krisk
Link do komentarza
Share on other sites

Po kilku dniach obserwacji i szukania różnych rozwiązań doszedłem do wniosku, że czujnik zamontowany pod klapą daje dość dużo błędów, aby to zobrazować podłączyłem go pod Arduino Cloud, gdzie bardzo dobrze widać rozrzut pomiarów. Jeśli faktycznie wynika to z faktu, że czujnik zbiera odczyty ze ścianek komina, to to rozwiązanie Cloud będzie chyba najlepsze.

W tych danych widać jakiś trend,  zwłaszcza w odczytach 1h trafiają się dosyć długie przedziały z linią prostą, co jest wystarczające do oszacowania poziomu.

obraz.thumb.png.753e9160d51453681718f48e296a897c.png

Niestety z przedziału 1d już nie da się za bardzo określić poziomu

obraz.thumb.png.bbaa179a23807b2b781f57bcba5e427f.png

Przedział 7d- w zaznaczonej części, sensor był przez kilka godzin w domu, tu widać że odczyty są dużo bardzie powtarzalne.

obraz.thumb.png.057901d33c83f3441b3ea9e4ce68cce9.png

 

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś do sprawdzenia stanu wystarczyło trochę styropianu, który pływał po powierzchni i jak się pokazywał to było wiadomo. Może w te strony uderzyć. Wykrywanie pozycji tego kija od steropianu

Link do komentarza
Share on other sites

Moje rozwiązanie wygląda tak:

IMG_20240406_103421.thumb.jpg.ff114776d2540aa89a0ee42f17caa343.jpgIMG_20240406_103457.thumb.jpg.9e72c1950c9fd3c25b4256b099e8fa15.jpgIMG_20240406_103512.thumb.jpg.80676592b838cc20fe74511d38aa33d0.jpg

Czujnik siedzi w puszcze od gniazdka i kijkami odsunąłem od ścianki (prowizorka miała być na chwilę ale skoro się sprawdziła to już tak zostało).

W środku jak na przystało na prototyp- nieład 🙂

Wykres z tygodnia wygląda tak:

canvas.thumb.png.e2eecb96fa517d1942b223c382c35528.png

Pomiar robię co 3 godziny, (5 pomiarów, odrzucam najniższą i najwyższą wartość) czasami zdarzają się jakieś zakłócenia (możliwe, że akurat ktoś spuszczał wodę) ale mi taka dokładność jest wystarczająca.

Link do komentarza
Share on other sites

@kasjo wygląda ok.

Ja zrobiłem trochę inaczej, podłączyłem zasilanie na stałe i póki co jest ok. Odczyt mam ustawiony co 10s, wiem że niepotrzebnie, jednak całość działa na Arduino Cloud, napisałem prosty programik w oparciu o Delay() i planuję przerobić program z użyciem funkcji millis().

Tak wygląda montaż urządzenia

obraz.thumb.png.497f594ee16e009d8ab473bfb3a65793.png

obraz.thumb.png.7e2d43e1bee14c0d46e38bf3099af4c9.png

obraz.thumb.png.5f43300da5c9022f724848e3cf292512.png

Odczyty są widoczne w Dashboardzie Arduino Cloud, niestety w darmowej wersji jest tylko 24h historii.

obraz.thumb.png.f29651824603cde0802850b38f49ddbe.png

obraz.thumb.png.654b9b0ae979cb544330cfdb8e1fdb6e.png

Są widoczne niekiedy spore "peaky" nie wiem z czego to wynika.

@kasjo gdzie zapisujesz dane, sad ten wykres?

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.