Skocz do zawartości

Dziwna usterka ESP32, nie działają poprawnie piny GPIO- czy da się zresetować do stanu fabrycznego?


Kuba83

Pomocna odpowiedź

Witam!

Pisałem o zegarku na lampie oscyloskopowej i ESP32......niestety płytka po kilkudziesięciu restartach zwariowała, GPIO25 i GPIO26(X-Y w moim projekcie), dają nieprawidłowe sygnały, widać tylko połowę zniekształconej tarczy zegara.

Miałem analogiczną sytuację z ESP8266, tam było coś takiego, że wgranie nowego szkicu nic nie dawało, wgranie "blinka" powodowało miganie diody LED na płytce, dopiero PyFlasher uratował tego Wemosa mini.

Tu jest to samo, jakby uszkodzone sektory w pamięci Flash ESP32.

Da się to jakoś wyzerować, wgrać domyślny bootloader, by wgranie nowego szkicu powodowało normalne działanie programu?

W ESP8266, był to zegar, był taki numer, że przy przejściu z czasu PM do AM znikał sygnał SPI, które sterował rejestrami 74HC595 i dekoderami BCD 74247, wyczyszczenie pamięci rozwiązało ten problem.

Jak to zrobić tutaj?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę to dziwne - nie spotkałem się nigdy z takim uszkodzeniem. Jesteś pewien na 100% że nie jest to wina toru analogowego?

Normalnie poleciłbym sprawdzenie jakimś prostym programem generującym np. piłę na wyjściach DAC, ale chyba go nie napiszesz, a ja na telefonie raczej też...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Raczej na 100% płytka uwalona, chyba zwarcie na GPIO wczoraj zrobiłem i zapomniałem, płytkę odkładając na stół warsztatowy.

Miałem zakupione 3 identyczne płytki, dwie pozostałe działają poprawnie.

Podejrzewam, że ustawiłem nieopatrznie kanał oscyloskopu w pozycję GND, czyli de facto zrobiłem zwarcie GPIO do masy, przy następnych testach raczej dam jakieś rezystory 4,7kΩ, bo w razie zwarcia napięcie się na nich odłoży.

Płytkę próbowałem ratować, blink działa, uwaliłem DAC w ESP32.....niewielka szkoda, bo płytka niecałe 28zł ale jednak trzeba uważać z tymi MCU.

Kupiłem teraz to, we wtorek dojdzie

https://allegro.pl/oferta/plytka-rozszerzen-dla-esp32-devkitc-1-v1-15020819976

Problem jest taki, że ja nie ma pięknego i czystego warsztatu jak większość ludzi tutaj, jestem z pokolenia "analogowego", które potem tylko liznęło technologii cyfrowej, na wsiach internet pojawił się 20 lat temu jak u mnie na północy Polski, miałem to szczęście, że w pobliżu jest teren strategiczny na Pomorzu Gdańskim, tak więc doczekałem się 20 lat temu stałego łącza ADSL, dziś już FTTH.

Ale na mój warsztat wjeżdżają zarówno czyściutkie układy cyfrowe i mikrokontrolery, jak i zasyfione stare komputery z "pchlich targów" czy radia lampowe, których nikt nie otwierał 70 lat.

Tak więc jest czasem brudno i jest po prostu totalny bajzel, pocięte druty, leżąca pęseta czy krokodylki od zasilacza, który na przykład był ustawiony na 24V do jakiejś końcówki mocy audio.

Najprawdopodobniej zrobiłem zwarcie, kiedyś tak zjarałem klona Arduino Nano, takiego za grosze.....jednak bardziej bolesny byłby upalony port USB w miniaturowym PC(takim jak mała książeczka- Core i3-2120T, dość droga zabaweczka to była lata temu), na szczęście poleciał dym z płytki, wyskoczył komunikat o problemie z USB, nic poza tym.

Tutaj pewnie zabiłem płytkę, mam nauczkę, ESP8266 tak zabiłem, Wemosa mini też wstawiłem "do góry nogami", jednak cudem przeżył.

Ponoć łatwo jest zabić ESP32, prawda to?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat ESP32 jest dość dziwny - udało mi się zaceglić parę płytek typu DevKit, ale "gołe" Wrovery wytrzymały bardzo chamskie obchodzenie się z nimi...

Na pewno podłączenie 5V do GPIO nawet na chwilę to z reguły przerobienie devkita na podstawkę do kwiatków. Ale zwarcie do GND raczej nie powinno mu zaszkodzić...

ESP8266 wytrzymuje 5V na GPIO - może dlatego przeżył?

A co do warsztatu... pewnie gdybyś zobaczył moją prowizorę to najpierw byś uciekł, a potem stwierdził że masz naprawdę porządek 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.