Skocz do zawartości

Czujnik poziomu wody QDY30a z esp


nebraska

Pomocna odpowiedź

Siema

Chcę zamontować sobie taki czujnik to monitorowania poziomu wody. Słyszałem o nim dobre opinie i że jest bardzo dokładny.

Nie wiem na jaka opcje się zdecydować żeby połączyć go z ESP.

0-5V

4/20mA

RS485

Myślałem o 4/20mA po drodze taki konwerter i ads1115 dla lepszych odczytów lub RS485.

https://a.aliexpress.com/_EyweT17

https://a.aliexpress.com/_EzDXA6D

https://a.aliexpress.com/_EQUj0Zf

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co widzę czujnik ten może być natywnym źródłem sygnału RS485, więc jest to najprostszy sposób podłączenia. Wystarczy podłączyć do ESP32 konwerter RS485 <-> UART i już.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Wszystko fajnie ale esp8266 ma kiepski ADC lepiej użyć esp32 lub zewnętrznego przetwornika inaczej cała dokładność tego co masz zostaje utracona. I jeszcze jedna uwaga: "goły" adc w esp8266 przyjmuje napięcia w zakresie 0...1V jeśli wemos niema dzielnika to musisz go dodać lub w inny sposób ograniczyć napięcie z czujnika. 
Edit ok, widzę że wemos ma wbudowany dzielnik napięcia także tutaj jest ok

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Nie wiem czy ESP przypadkiem nie ma wejścia Analogowego w zakresie 0-1V, ale musieliby się wypowiedzieć bardziej obeznani koledzy. Ogólnie idea dobra, ale...

Skoro masz sygnał 4-20mA, to takim trochę bezsensem jest go konwertować do 0-3,3V. Tracisz w tym momencie wszystkie zalety pętli prądowej 4-20mA, oraz częściowo precyzję pomiaru. Lepiej zastosować moduł wejścia analogowego 0-20mA na protokół cyfrowy MODBUS RTU dla wygody z RS232.

Są takie płytki. Ta co prawda z RS485, ale kiedyś były oferowane z RS232., ale łatwo przerobić.0_20mA_RS485.thumb.jpg.c9c51c322a50e9912833a52f42e8671d.jpg

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

LM Dokładnie tak. Schemat nie jest mojego autorstwa znalazłem w necie.

Wiem o tym dlatego będzie dodany ADS1115.

Zrobiłem testy na sucho kalibrując konwerter punkt zero i punkt max i robiąc symulacje generatorem sygnału 4/20mA przepuszczam przez Ads1115 do esp i wyniki są precyzyjne.

Jutro chce podłączyć czujnik tylko chciałem się upewnić czy tak jak wrzuciłem schemat będzie ok.

Bo nie chciałbym uszkodzić czujnika za 150zl.

Dziękuję za pomoc teraz już mam pewność, że mogę tak podłączyć.

 

Edytowano przez nebraska
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 23.03.2024 o 13:28, jand napisał:

Z tego co widzę czujnik ten może być natywnym źródłem sygnału RS485, więc jest to najprostszy sposób podłączenia. Wystarczy podłączyć do ESP32 konwerter RS485 <-> UART i już.

Trochę w RS485 siedzę, nie jest to co prawda remedium na wszystko, ale faktycznie skoro, koledze chodzi o transmisję cyfrową, to najlepszym wyborem był czujnik z RS485 i protokołem cyfrowym. Mniej skomplikowany układ elektryczny, i nie podatny na zakłócenia analogowe. Dodatkowo czujniki z interfejsem cyfrowym, często oferują dodatkowe fanty, jak odczyt temperatury z wewnętrznego czujnika, czy kalibrację zakresów, zera, offsetu, itp. Ale to trzeba w takich zabawkach trochę siedzieć.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Kilka lat temu użyłem tych https://www.tme.eu/pl/details/mpx5010dp/czujniki-cisnienia/nxp-freescale/ przetworników co prawda współpracują z AtMega32 i dane są przesyłane radiolinią rs232 ale nie odnotowałem do dziś żadnych problemów z nimi. Różnica jest tak że ja tam wykorzystywałem linię napięciową z buforem na wyjściu.

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja czekam na taką zabaweczkę. Powinna przyjść za niedługo. Jest wersja z RS485, ale ja wybrałem klasyk 2x PNP Output + pętla prądowa.

https://pl.aliexpress.com/item/1005006039158845.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.17.3ecb1c24n8jc6Z&gatewayAdapt=glo2pol

Do maszyn jak ta lala, jako kontrola procesów w pneumatyce.

Link do komentarza
Share on other sites

 

20 minut temu, BlackJack napisał:

Trochę w RS485 siedzę, nie jest to co prawda remedium na wszystko, ale faktycznie skoro, koledze chodzi o transmisję cyfrową, to najlepszym wyborem był czujnik z RS485 i protokołem cyfrowym. Mniej skomplikowany układ elektryczny, i nie podatny na zakłócenia analogowe. Dodatkowo czujniki z interfejsem cyfrowym, często oferują dodatkowe fanty, jak odczyt temperatury z wewnętrznego czujnika, czy kalibrację zakresów, zera, offsetu, itp. Ale to trzeba w takich zabawkach trochę siedzieć.

Wcześniej zastanawiałem się na rs, ale nie bawiłem się dlatego wybór padł na 4/20mA. Jeszcze będzie okazja w przyszłości pobawić się rs.

W przemyśle często stosowane są takie czujniki potestuje i zobaczę. Poza tym ja tu nie potrzebuje mega precyzji to ma tylko pokazać stan poziomu wody czy mam 90% czy 70%.

Link do komentarza
Share on other sites

45 minut temu, BlackJack napisał:

Skoro masz sygnał 4-20mA, to takim trochę bezsensem jest go konwertować do 0-3,3V.

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że i tak taka konwersja się odbywa, tyle że w ramach tej płytki Modbus RTU. Są co prawda układy scalone konwertujące od razu sygnał pętli prądowej na cyfrę, ale trudno mi uwierzyć by Chińczycy je zastosowali.

Link do komentarza
Share on other sites

58 minut temu, nebraska napisał:

robiąc symulacje generatorem sygnału 4/20mA przepuszczam przez Ads1115 do esp i wyniki są precyzyjne.

teraz zauważyłem że chcesz jednak mieć zewnętrzny przetwornik, przy takim układzie myślę że pętla prądowa nie jest tutaj potrzebna, ten czujnik poziomu, sondę możesz podać model?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.