Skocz do zawartości

Albercik


flamasterka

Pomocna odpowiedź

Dzięki:) Ja też miałam problemy. Ale odkryłam, że cyna razem z kalafonią jest nieoceniona. Na początku używałam kalafonii z pudełka, która momentalnie wyparowywała na mojej lutownicy podłączonej do prądu zaledwie 10 min. To była walka z wiatrakami. Teraż używam kalafonii z pudełka tylko do czyszczenia grota, a wszystko lutuję cyną z kalafonią w jednym drucie:)

Link do komentarza
Share on other sites

Bo kalafonią "brudzi' się element/kabelek który chcesz lutować a nie grot ;] Na grocie zaraz zacznie Ci dymić, zrobi się brązowo-czarna i lutowanie stanie się niemożliwe :] Musisz jej używać tak żeby topiła się razem z dodawaną cyną. ;] (mówie o kalafoni z pudełeczka oczywiście)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja sobie zrobiłem taką "nalewkę" z kalafonii i denaturatu w małym słoiczku. Jak chcę poprawić nieco komfort lutowania, to smaruję tym przy pomocy pędzelka pady i wychodzi idealnie. Dodatkowo używam takiej rozpuszczonej kalafonii do smarowania ścieżek i padów świeżo wytrawionych płytek - chroni miedź przed utlenianiem, izoluje i poprawia "lutowalność". Sporo osób tak robi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mi się wydaje, że kalafonia ogólnie służy raczej do przedłuzenia czasu utleniania się cyny na grocie (np. do lutowania złącz), nie do poprawiania lutowalności do miedzi - tak i tak się zacznie utleniać natychmiast keidy się mocno nagrzeje jeśli będzie miała dostęp powietrza. Osobiście uzywam pasty lutowniczej - coś jak parafina w kremie, bardzo dobrze ułatwia lutowanie, jest bardzo wydajna, miedź sie ani trochę nie utlenia, bo jest pokryta bardzo cneinką warstwą pasty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Maxo, jasne, że "brudzi" się cynowy kabelek i lutuje:) Ale jak nabierzesz skamieniałą cynę z pudełka jak nie rozgrzanym grotem?

Moja mała lutownica kolbowa zbyt szybko się nagrzewała, by w stanie ciekłym utrzymywać cynę na grocie. Widziałam lutowanie kolegi (lutownica pistoletowa). On spokojnie niebierał cynę, która, dzięki właściwościom cieczy (przyklejanie do powierzchni) i regulowanej temperaturze lutownicy była w stanie utrzymywać się dłużej.

Więc może komuś początkującemu pomoże mój opis.

Każdy ma inny sprzęt, każdy musi znaleźć swój sposób. Tak jak niżej opisują OldSkull i Nawyk. Widziałam też filmy z lutowania elementów smd, gdzie strzykawką nakładano chyba topik:) Sposobów jest wiele, ważne by się sprawdziły:)

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałam też filmy z lutowania elementów smd, gdzie strzykawką nakładano chyba topik:)

Albo pastę lutowniczą, czyli cynę w postaci takiej właśnie pasty, która pod wpływem temperatury się stapia. Do lutowania SMD przy pomocy lutownicy Hot Air niezwykle wygodne, bo można sobie scalaczek "przykleić" do płytki, sam korzystam z takiej pasty.

Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, topniki FLUX są bardzo dobre, dostałem jedna strzykawę gratis przy zakupie lutownicy. Przeważnie daję trochę tego topnika na płytkę i rozsmarowuję go na niej, dużo łatwiej się lutuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.