Skocz do zawartości

Automatyka i robotyka a mechatronika


adull

Pomocna odpowiedź

Od razu przepraszam jeśli pomyliłem działy. Zastanawiam się nad dwoma kierunkami studiów - AiR i Mechatroniką. Szukałem trochę w necie i trochę poczytałem ale jest tego mało i niezrozumiałe dla mnie. Jaka jest różnica między tymi kierunkami. Wiem, że to są kierunki pokrewne ale jakieś różnice muszą być skoro wyróżnili dwa kierunki. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Więc jeżeli chodzi o AiR to zależy na jakim wydziale :

-elektronika - Dużo programowania;

-mechanika;

-elektryka;

Mechatronika to w zasadzie to czym się tutaj zajmujemy czyli połączenie elektroniki z mechaniką 😉

Wiec jeżeli interesuje cię robotyka przemysłowa to lepiej wybierz Air, a jeżeli amatorska to Mechatronikę :PP

Link do komentarza
Share on other sites

Na polibudzie w poznaniu z kierunku AiR jest wydział informatyczny i elektryczny. Rozumiem że po AiR to praca przy firmach z automatyzowanych, jakieś serwisy czy coś a jak z pracą po mechatronice? Czym zajmują się mechatronicy?

Link do komentarza
Share on other sites

mechatronicy zajmują się projektowaniem układów mechatronicznych 😋 (np. ABS w samochodach czy kserokopiarka)

ja jestem na mechatronice w Poznaniu 🙂 pod koniec wybiera się specjalizacje:

- mcht. w środkach transportu

- mcht. ogólnie

- mcht. w medycynie

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli jesteś osobą ambitną to raczej wybierz AiR - z tego co wiem na wydziale Informatyki jest chyba ciekawiej, choć to jest kwestia dyskusyjna. Apropo Mechatroniki jest tam dużo osób z przypadku (takie ja odniosłem wrażenie na PP), które nie do końca wiedziały jaki kierunek wybrać 😉

Gdybym ja miał podjąć taką decyzję to nawet sekundy bym się nie zastanawiał i wybrał AiR 😉 Choć sam studiuje EiT 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy trochę jak bardzo Ci zależy i ile jesteś w stanie sam się uczyć. I tak najwięcej się idzie wyspecjalizować samemu się ucząc, a z uczelni mieć jedynie zaplecze osób, których się można pytać o różne rzeczy. Gdybym miał drugi raz wybierać również bym wybrał AiR. Nie wiem jak wygląda kwestia kadry na Zarządzaniu, ale chyba gorzej niż na Elektrycznym.

Link do komentarza
Share on other sites

@OldSkull, mój współlokator zmienił wydział z Waszego (czyt. elektrycznego) na wydział Informatyki - oczywiście kierunek Automatyka i Robotyka i sobie chwali 😉 więcej jakiś konkretnych projektów płytki etc...

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem na AiR, a gdybym miał znowu wybierać... To tak na prawdę nie ma wielkiego znaczenia - jak sam nie ruszysz tematu robotyki, to nauczysz się tylko liczyć różne rzeczy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno to zależy też sporo od uczelni. Chociaż na PW chodziłem 3 lata na judo z gośćmi z mechatroniki i z tego co mówili, to kierunki są raczej porównywalne. W każdym razie były w owym czasie, teraz program AiR mocno się zmienił (na ciekawszy).

Link do komentarza
Share on other sites

Tak na prawdę to studia mało dadzą jeśli nie będzie się drążyło tematu. Na zajęciach mogą pokazać pewne kierunki, podpowiedzieć czasem rozwiązanie by nie wyważać otwartych drzwi, ale jeśli dany zawodnik nie ma w sobie zacięcia by samemu pogłębiać wiedzę, to czy to będzie AIR czy Wulkanistyka to studia mu nic nie dadzą.

Na mojej uczelni (PK) równolegle ze mną leciało AIR - sporo tych ludzi dziś by nie umiało odpowiedzieć jak połączyć 2 kondensatory by zwiększyć pojemność, albo co daje przekładnia 2:1. Dlatego kierując się wyborem kierunku warto zasięgnąć języka o kadrze, prowadzonych projektach a nie o programie, który będzie tym, czym program polityków przed wyborami. Zwykłą papką często bez pokrycia.

Życzę wytrwałości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zacząłem teraz pierwszy rok AiR na AGH wydział EAIE, więc mogę powiedzieć że pierwszy rok to tylko matma fizyka i infa, dopiero na drugim roku zaczyna się coś ciekawszego ale matma ciągnie się chyba aż do 4/5 semestru. Np. na algebrze robiliśmy ciała, grupy, pierścienie a na analizie relacje i jakieś dziwactwa chyba nikomu nie potrzebne. Dopiero niedawno zaczęliśmy coś normalnego jak zespolone macierze granice i pochodne.

A co do tego co się robi po studiach to według wykładowcy od wprowadzenia do automatyki to możemy robić wszystko od szuflad (te nowe same hamują żeby nie trzasnąć), naprawy pralek, przez systemy samochodowe (abs, esp, itd.), linie produkcyjne, systemy wbudowane, aż do rakiet, sond oraz łazików. Bo teraz wszystko działa AUTOMATYCZNIE, a automatyk musi nauczyć się kontroli.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja studiuje na PP na AiR, moi współlokatorzy studiują mechatronikę. U nas jest więcej programowania, elektroniki i zabawa z robotami przemysłowymi oraz organizacja ich pracy. Mechatronicy to mówiąc pół żartem pół serio to takie robole 😉 Tzn oni mają dużo o konstrukcjach, wytrzymałości materiałów, mechanikę trochę elektronikę ale wydaje mi się, że programowania bardzo mało.

Czyli AiR - bardziej programowanie

Mechatronika - Bardziej konstruowanie

To jest moja opinia i oczywiście można się z nią nie zgadzać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Np. na algebrze robiliśmy ciała, grupy, pierścienie a na analizie relacje i jakieś dziwactwa chyba nikomu nie potrzebne. Dopiero niedawno zaczęliśmy coś normalnego jak zespolone macierze granice i pochodne.
To już brzmi dla mnie kosmicznie...
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.