Skocz do zawartości

Z czego zrobić gąsienice do modelu ?


BlackJack

Pomocna odpowiedź

Szukam i szukam, ale nie potrafię znaleźć żadnego materiału do zbudowania małych gąsienic do małego robota. Ogólnie koła napędowe i napinające chciałbym zrobić sam bo nie znalazłem takich o średnicy 2 - 2,5 cm, Same gąsienice też nie będą jakieś wielkie ani szerokie 1,5 do 2cm i rostaw kół 6-8cm.

Napędzać to będą prawdopodobnie 2 takie silniki DC:

http://robotechnics.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=22&category_id=32&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=pl.

Pierwotnie chciałem użyć silników krokowych, ale nie znalazłem dostatecznie małych. No chyba że uda mi się znaleźć 2 silniki 2 fazowe ze stacji 5,25" z PC, tam głowica poruszały takie maleństwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj przekładni pasowych, Wobit handluje chyba takimi kołami pasowymi razem z pasami, ale nie wiem w jakich minimalnych wymiarach. Ewentualnie, jeżeli mają być małe, to może warto poszukać w jakichś modelach RC (np. uszkodzonych) na Allegro?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O.. 😎 Takie gąsionki jak na zdjęciu mogły by być, ale to nie są z LEGO Technik tam są składane z części, jak to seria LEGO ???

A o co chodzi z tymi paskami i kołami z Wobitu

http://www.zebatki.com.pl/downloads/broszura_zebatki.pdf

Bo jeżeli się nie mylę to średnica podziałowa powinna być mniejsza od średnicy zewnętrznej koła zębatego? No i długość paska to jego obwód czy jak oni to liczą ? Czyli np:

jak mam roztaw kół 80mm i koła o średnicy zewnętrznej 13,79 mm to pasek najbliższy do tego rozstawu to 2x 80 + 13,79 czyli 173.79mm, czyli trzeba by albo zejść do 150mm albo do 200mm i większe koła.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do kół zębatych i pasków z Wobitu, to można sobie odpuścić, bo większości asortymentu po prostu nie posiadają i nie zrealizują zamówienia.

Ja zamawiałem zębatki i paski do mojego sumo z firmy ABcnc- http://www.abcnc.pl/.

Przed zamówieniem sugeruje dokładnie dowiedzieć się ceny, bo można się nie miło zdziwić przy odbiorze paczki:P Za 5 sztuk zębatek i 4 paski zapłaciłem ponad 220PLN;]

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. na razie zdecydowałem się na te gąsienice z LEGO, zobaczę co to będzie. No i atrakcyjna cena.

Z tym Wobitem się wstrzymam, stosujemy w pracy takie napędy tylko większe i wiem że ceny są kosmiczne, a nie chcę wydawać za dużo na pierwszego robota. Z drugiej strony pewnie aluminiowe koła trzeba by przetoczyć, dla zmniejszenia wagi. Robot jak dobrze pójdzie ma także z założenia móc wystartować w MiniSumo, więc muszę wagowo zmieścić się w 500gr - 3% (margines który sobie założyłem) czyli 485-490gr.

Ogólnie robot ma być zbudowany na klasycznej koncepcji czołgu, przy czym armata w wierzy zostanie zastąpiona radarem pracującym w promieniu 360° (jak się uda rozwiązać problemy konstrukcyjne z tym związane).

Do zasilania chciałem wykorzystać 4 akumulatorki 1.2V 2100mAh, które posiadam. Jak pad z X360 nie potrafi ich wyssać tak jak to robi z zwykłymi bateriami to sądzę że są całkiem niezłym zapleczem na początek.

jeszcze muszę rozwiązać kwestie budowy ramy nośnej tak aby czujnik z myszy optycznej mógł tam zaistnieć. Co do CPU jeszcze nie wiem jedno czy 2 jajka, ale osobiście optuje za 2 CPU, jedno do czarnej roboty związanej z sterowaniem silnikami, zasilaniem, i zbieraniem danych z czujnika myszy, oraz drugie większe do analizy danych i implementacji AI.

A tak na marginesie czy robot MiniSumo może mieć wyświetlacz np. 2x8 do wyświetlania stanu robota ??

Link do komentarza
Share on other sites

A tak na marginesie czy robot MiniSumo może mieć wyświetlacz np. 2x8 do wyświetlania stanu robota ??

Może, nikt Ci nie zabrania.

Do zasilania chciałem wykorzystać 4 akumulatorki 1.2V 2100mAh

Przemyśl to, one są ciężkie i duże, praktycznie już nikt z nich nie korzysta, wszyscy z li-po.

armata w wierzy zostanie zastąpiona radarem pracującym w promieniu 360°

A nie lepiej 2 x 180st? Wogóle nie wiem czy to dobra koncepcja, dwa roboty w ruchu, dodatkowo jeszcze radar w ruchu - trafienie na przeciwnika, nastawienie się do ataku i jego wykonanie może być w takim wypadku kwestią szczęścia.

Link do komentarza
Share on other sites

Radar działa na takiej pięknej zasadzi, że podaje jak gdyby współrzędne kołowe czyli kąt i odległość od przeszkody. Mam nadzieje, że o taki radar właśnie koledze chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.