Skocz do zawartości

Problem z modułem startowym atmega16 wersja 1


amon

Pomocna odpowiedź

mam ten zestaw http://gotronik.pl/zestawyuruchomieniowe/mod_avr_atmega16v1.html

i dowiedziałem sie że można atmegę programowac tylko przez lpt lub isp i teraz mam pytanie bo w kompie nie mam lpt tylko same usb to jak ja moge to podłaczyć żeby coś zaprogramować ?Mam adapter usb-rs232.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz mieć programator np: usbasp zgodny z stk200/300.

A jak już nim wgrasz bootloader, to mozesz użyć przejściówki na FT232, która już masz.

// popraw temat, bo nie oto pytasz, nowe zdanie piszemy od wielkiej litery, no i używaj znaków interpunkcyjnych np.: przecinków.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam, ale jestem całkiem zielony w programowaniu, i nie bardzo wiem o co chodzi z tym bootloaderem.Sprzedawca mi teraz napisał, że "Programator STK500 działa tylko z LPT.

RS232 służy tylko do transmisji danych."A ponoć ten zastaw ma wbudowany programator(chyba że się mylę).?Czyli że poprzez rs232 nie da rady programować , tylko trzeba mieć osobny programator?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kurcze ktoś mnie ubiegł już w raportowaniu tego postu 🙂. Temat WIELOKROTNIE omawiany na tym forum, niejednokrotnie poruszany i już jest na niego tysiące odpowiedzi, wystarczy użyć opcji SZUKAJ, przeczytać ze zrozumieniem i trochę pomyśleć.

Link do komentarza
Share on other sites

Płytka jest archaiczna, od strony komunikacji ma:

Na płytce modułu znajduje się:

•Programator ISP STK200,
•Moduł RS-232,
ale programator jest na lpt, a rs-232 jest po przez serial com.

Temat omawiany i nie wielektrotnie tylko powiedziałbym, że częściej. Męcz sprzedawce/producenta.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ja dobrze teraz zrozumiałem ?

Że najpierw programuje atmegę programatorem(np. program do obsługi lcd), a potem wsadzam ją do płytki startowej którą mam i sprawdzam czy dobrze działa?I ewentualnie potem podpinam atmegę do gotowego ukłau?

Link do komentarza
Share on other sites

A jeśli wgrasz układowi przy pomocy programatora LPT odpowiedni bootloader, to będziesz mógł układ programować przy pomocy RS232 i LPT przestanie być potrzebne (do czasu, jak czegoś nie spartolisz). Swoją drogą, polecam programator USB z Allegro. 30-40zł to chyba nie jest majątek, biorąc pod uwagę bezproblemowość (zasilanie z USB) i "przyszłościowość" rozwiązania (LPT i COM znikają z płyt głównych komputerów, w chyba żadnym nowszym laptopie tych portów nie znajdziesz).

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, rozumiem.A ten bootloader mam nagrac na atmege?Matko strasznie to wszystko zagmatfane jak dla mnie(tzn. totalnego laika).Czyli teraz tylko muszę sobie jakiś programator zrobić.A co do programatora, to mam małe pytanie : czy tą atmegę też trzeba programować??

Link do komentarza
Share on other sites

Ten programator będzie dobry, jak na początek?http://www.fischl.de/usbasp/

A z tym programowaniem, to chodziło mi o to , że w tym programatorze jest atmega i ten programator podpinam pod swoją płytkę startową gdzie jest atmega32 którą chcę zaprogramować, i teraz pytanie , czy muszę zaprogramować tą atmegę w programatorze żeby potem zaprogramować swoją atmegę32??

Może to brzmi dziwnie ale ja dalej nie bardzo kumam o co w tym chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

A co do programatora, to mam małe pytanie : czy tą atmegę też trzeba programować??

Potraktuj tą atmegę na płytce jako "pustą". Możesz ją zaprogramować w dowolnym momencie przez LPT. Możesz też wgrać jej bootloader przy pomocy programatora LPT (który zajmuje specjalne miejsce w jej pamięci i nie jest nadpisywany do póki nie będziesz chciał tego zrobić) który pozwoli Ci programować ją przy pomocy RS232. Tak czy siak - przynajmniej za pierwszym razem musisz użyć programatora LPT.

To co ja Ci doradzam (programator na USB z Allegro) pozwoli obejść ten problem i zawsze będziesz mógł przy jego pomocy programować z portu USB. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem jeszcze bardziej 😉

i teraz pytanie , czy muszę zaprogramować tą atmegę w programatorze żeby potem zaprogramować swoją atmegę32??

Może to brzmi dziwnie ale ja dalej nie bardzo kumam o co w tym chodzi.

O którym programatorze mówisz? O tym co masz na płytce? On nie ma atmegi. Jeśli mówisz o USBasp, to tak - atmegę w tym programatorze trzeba najpierw zaprogramować.

Małe ostrzeżenie - USBasp może mieć problemy z działaniem na Windows 7/Vista.

Link do komentarza
Share on other sites

O którym programatorze mówisz? O tym co masz na płytce? On nie ma atmegi. Jeśli mówisz o USBasp, to tak - atmegę w tym programatorze trzeba najpierw zaprogramować.

Ale jeżeli go kupujesz, nie składasz samemu, to atmega tam jest już odpowiednio zaprogramowana.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.