Skocz do zawartości

Wybór napędu do minisumo.


d8vit

Pomocna odpowiedź

Szczerze mówiąc nie czytałem wszystkich postów, ale mam nadzieje że nie będę powtarzał.

Jeżeli ktoś chce zbudować robota Mini-sumo szybko, łatwo i przyjemnie najlepsze są serwa (wystarczy zdjąć blokadę na zębatkach i usunąć elektronikę).

ZALETY

-szybka przeróbka

-łatwy montaż serw w obudowie

-łatwy montaż kół (kółka doklejamy do orczyka i po kłopocie)

-niska cena (od ok. 15zł za zadowalające modele)

Link do komentarza
Share on other sites

Przy kołach o średnicy ~3cm masz prędkość około 4cm/s - sam sobie odpowiedz, czy to dużo 😉 Średnia prędkość to jakieś 0,5m/s - tyle się wyciąga na silnikach (~300rpm) i kołach z mobotu, a zestaw jest dość popularny.

Link do komentarza
Share on other sites

No bez jaj, 25RPM przy kółeczkach 30mm daje niecałe 4cm/s. To jest baaardzo wolno, nanosumo są chyba kilkukrotnie szybsze. Dla porównania powiem, że teraz większość robotów minisumo osiąga co najmniej 100cm/s, czyli 25x więcej. Więc, tak jak KD napisał, to będzie robot do przepychania pudełek, a uwierz mi, że jednak jak zrobisz robota, to fajnie by było go przetestować z "żywym" przeciwnikiem, bo testy pudełkowe są niemiarodajne 🙂 . Już lepiej zastosować serwa (aż dziwię się, że to piszę).

Edit, Nawyk mnie uprzedził, bo musiałem sprawdzić obliczenia, bo aż nie wierzyłem, że to aż tak mało. BTW, Nawyk, teraz już jednak minisumo poszło do przodu, i silniki 300RPM i kółka z wobitu raczej stanowią mniejszość - roboty są już szybsze 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do serw za 15zł to mam pewne zastrzeżenia kilka mocniejszych zderzeń i zębatki się sypnął

zakładam że z plastikowymi tak by się stało, ale mój nauczyciel kupił ostatnio za taką cenę nie najgorsze serwa z metalowymi przekładniami. są odpowiednio cięższe ale jak pewnie wiecie serwa są bardzo lekkie i te perę gram nie zaszkodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Serwa do minisumo tylko jeśli robi się "kostkę", bo przy małych kołach są wolne. Przy 9cm średnicy i lekkim przewoltowaniu (ale lekkim, a nie "mordercy szczotek" ) 0.4-0.5m/s idzie wyciągnąć, ale ledwo. Teraz chyba królują pololki HP.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.