Skocz do zawartości

Jak lutować SMD?


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

W sumie do lutowania SMD wystarczy zwykła kolbówka ok 40W z cieniutkim grotem, pęseta (polecam XYTRONIC, najtańsza z tych dobrych 🙂 ) do tego jakiś flux, bo przy SMD nikt kalafonii raczej nie używa. No i oczywiście w miarę cienka cyna, 0,5mm jest uniwersalna.

Co do ESD w większości stacji lutowniczych z tyłu jest zacisk uziemiający grot, to w zupełności wystarcza do tego, aby nic nie uwalić.

No jeszcze odsysacz, priorytetowa sprawa. Plecionka też jest obowiązkowa, chyba, że ktoś ma hot-aira 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Z doświadczenia mogę powiedzieć że najlepsza pęseta do SMD ma kształt takowy:

http://www.tme.eu/katalog_pics/6/8/3/683e99b399d167ef0686fbaf15410645/ck-2334.jpg

Musi też być sztywna. Takie co chodzą leciutko są beznadziejne.

Przy czym muszę zaznaczyć że na taką solidną do "masówki" bardzo ciężko znaleźć. Te za 80zł często nie są lepsze od tych za 30zł.

Lutuję dość dużo w pracy 0805 i 0603 bez żadnych silikonów klei topników itd i wystarczy tylko trochę wprawy.

Do co opasek to owszem można ale... Bywały dni że byłem naelektryzowany aż iskra skakała a nie zdarzyło się spalić jakiegoś AVRa czy EPROMa mimo że przewijały się przez palce dziesiątkami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja mam PT852, bardzo podobną uboższa wersję bo z samym nadmuchem bez kolby, kolbę mam osobno więc ta stówa czy dwie robiły mi różnicę. Według mniej jak ktoś nie chce tym lutować 100 układów dziennie to jest rzeczywiście super, do zastosowań amatorskich wręcz idealna. Może mi ktoś zaraz napisze, że równie dobrze można lutować kolbą i jest taniej i owszem zgodzę się z nim, za to niech spróbuje wylutować kolbą na przykład jakiś procesor. Wszystko ma swoje wady i zalety, ale HA jest wygodne, ładnie pracuje i te modele mają dobry stosunek jakość/cena.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, Ja tam nie widzę żadnego problemu. Teraz muszę kończyć, ale jutro jak nie zapomnę, napiszę jak 😋

[ Dodano: 19-01-2011, 19:39 ]

A więc, miałem bardzo fajny filmik, ale niestety go zgubiłem 😕

Trzeba skombinować cienką stalową żyłkę i zaczepić ją o coś z jednej strony, a drugi koniec przepleść pod nogami procka na wylot. Po kolei odlutowywać każdą nóżkę, przy czym lekko szarpać za linkę aby przerwała połączenie nóżki z PCB.

Trochę to niejasne, może jeszcze znajdę ten filmik...

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba skombinować cienką stalową żyłkę i zaczepić ją o coś z jednej strony, a drugi koniec przepleść pod nogami procka na wylot. Po kolei odlutowywać każdą nóżkę, przy czym lekko szarpać za linkę aby przerwała połączenie nóżki z PCB.

Dziękuję, postoję. Jeżeli nie ma innych metod to coraz bardziej cieszę się że wykorzystałem okazję że miałem wolne fundusz i kupiłem HA.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, musiałbyś przekopać wideoporadniki elektrody, był tam właśnie ten film. Koleś odlutowywał w sumie nic ciekawego, ssop24 chyba, ale wyszło to naprawdę nieźle, no izasadę można wykorzystać dla wszystkich scalaków z nogami po bokach.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja widziałęm filmik w któym gość najpierw zalał cynąwszystkie nóżki, a potem rozgrzał tę cynę o wyciągnął układ. Działał kolbą, ael chyba dość sporej mocy, pewnie min. 100W. Kiedyś w taki sposób odlutowałem ATmegę i ją ponownie wlutowałem - o dziwo działała, ale szybko padła.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie, szukałem tego filmiku i szukałem. To był wideo-poradnik na elektrodzie, ale już dawno. Jak ktoś nie zrozumiał co wcześniej napisałem (nie dziwię się 😃 ) to mogę bazgrnąć w paincie schematyczny rysunek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.