Skocz do zawartości

Jak lutować SMD?


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

Mam lutownicę 40W, więc nie powinno być z tym problemu. Skoro tak to chyba jutro wstąpie do sklepu i kupię jakieś SMD. Dzięki Sabre

[ Dodano: 09-01-2011, 21:57 ]

Wiecie pytałem z ciekawości, bo widziałem w jakimś internetowym sklepie opaskę uziemiającą, czy coś takiego. Ale skoro tak to ta opaska jest chyba do jakiś zaawansowanych układów. Jeszcze raz dzięki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chodzi ci o opaskę uziemiającą na rękę to nie jest ona do zaawansowanych układów tylko podczas lutowania na naszym ciele powstają ładunki elektrostatyczne które po dotknięciu elementu mogą uszkodzić elektronikę. 🙂

[ Dodano: 09-01-2011, 22:08 ]

Ale bez obaw bez tego nic się nie stanie. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak robiłem kiedyś testy tej opaski to tak... Programowałem w pewnej firmie jakies małe smdki nie wiem co to było bo tylko kropka oznaczająca kierunek wkładania do programatora na tym była;)

Wiec tak z opaską na 1000 szt zaprogramowanych średnio od 20 do 30 było uszkodzonych

bez opaski na 1000szt zaprogramowanych od 40 do 50 szt uszkodzonych:) tylko ze ja tam programowałem 10000szt dziennie:) wiec czasem zdazało sie ze z opaską miałem i 100 uszkodzonych:) ale ogólnie na tak wielką produkcje dzwonków bo tam dzwonki programowali to to sie opłaca taką opaske zainwestowac:) w domu? nie potrzebne

Ja lutuje stacją lutownicza z cienkim grotem:) a najpierw sobie przyklejam na takim kleju silikonowym elementy nie wiem co to za klej mam go własnie z tamtej pracy:D ale to głownie tylko przy rezystorach:) bo lutując procka wystarczy przylutowac jedną nóżke i sie trzyma;)

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli ktoś się obawia, że uszkodzi układ, to może chwycić się kaloryfera, żeby ściągnąć ładunek do ziemi. Trochę już kontrolerów zaprogramowałem i jeszcze nigdy żadnego w ten sposób nie uszkodziłem, ale to zależy jednak od technologi wytwarzania układów.

S-View, Chyba wiem co to za firma, to chyba tam pamięci były a nie kontrolery, ale nie wiem dokładnie bo tam na szczęście nie pracowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam na myśli Firme Z . . . . 😃

W sumie na szczescie miałem tam tylko praktyki w technikum no i ostatnio staż 3 miesiace:)

Co to było to nie wiem serio. Wiem ze to potem do jakichs przełaczników czasowych pakowali:)

A te niezaprogramowane sztuki to sądze ze po prostu wada produkcyjna;)

Link do komentarza
Share on other sites

Najważniejsza ostra i dość sztywna pęseta (taka za 5zł komplet odpada, takie jak 15zł komplet jak isę trafi dośćostra może już być), kolejny najważniejszy topnik lub pasta lutownicza (najlepiej jedno i drugie), do tego cienka cyna max 0.5mm2. Grot nie musi być wcale cienki, tylko nie wolno przesadzać z ilością cyny, bo się będę ścieżki i nóżki zlepiać. Ścieżki dobrze jak są przed lutowaniem elementó pocynowane.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Ile tych ładunków elektrostatycznych jest na nas w trakcie lutowania, zależy od krzesła na którym siedzimy. Najlepiej siedzieć na drewnianym i po kłopocie, choć i jakość podłogi ma znaczenie. Lutuję bez opaski i nie mam żadnych problemów, ale mam jeden element który pada od prądu upływu z lutownicy (nie jest uziemiona) i muszę ją odłączać od zasilania na czas lutowania tranzystora 2N7002.

Do lutowania elementów SMD potrzebna jest przede wszystkim cienka cyna z topnikiem, którego nie trzeba zmywać (no clean), cienki grot ale bez przesady i nietrzęsące się ręce 🙂 .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.