Skocz do zawartości

Problem z zaprogramowaniem linefollowera w Bascomie


modelarz

Pomocna odpowiedź

Witam Teraz mam taki problem że wszystko zaprogramowałem wszystko dobrze zlutowałem i połączyłem ale zmieniłem te diody i fotorezystory na KTIR0711S i nic się nie dzieje. Czujniki przykładam do białej linij i nic się nie dzieje tak samo z czarną. Proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli na diodach ci działało a na ktirach nie, to nieodzowny znak, że źle je podłączyłeś. Fusy Luko powiedzą pewnie to samo, ale możesz się dopytać czy dalej robi z torebek czy już może wróżyć.

Link do komentarza
Share on other sites

No to tak podłączyłem czujniki tcrt5000 które działają i jest to samo. A program skompilowałem w avr studio i wgrałem do attiny przez nakładkę na avrdude burn-o-mat.

Teraz skończyłem robić to na płytce stykowej i też nie działa więc pewnie źle zaprogramowany.

A i jeszcze czy ktoś mógł by wrzucić na forum plik hex z tym kodem? By sprawdzić co jest źle.

[ Dodano: 20-01-2011, 17:56 ]

Pomoże ktoś albo wstawi na forum ten kod w pliku .hex ?

Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszystkim napisz jakie są objawy - nie kręci silnikami? jedzie cały czas prosto?

Sprawdź, czy w zaznaczonych punktach są odpowiednio GND (masa) i względem niej na Vout napięcie w okolicach 5V dla braku obiektu przed czujnikiem i około 0,7V dla obiektu w niewielkiej odległości przed czujnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Jest tak jak piszesz przy braku obiektu jest około 4,8v a na białym tle około 0,6v. Silniki wcale się nie kręcą a są sprawne bo sprawdzałem bezpośrednio z zasilacza.

[ Dodano: 20-01-2011, 21:46 ]

To mógł by ktoś mi to skompilować ?

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie nie jest to wina czujników, bo zaraz po włączeniu zasilania silniki powinny wystartować. Sprawdź czy mikrokontroler wystawia stan wysoki na pinach od tranzystorów sterujących silnikami (5 i 6) oraz czy wlutowałeś dobrze diody zabezpieczające oznaczone na schemacie jako D1 i D2.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i teraz jak już złożyłem do końca i wszystkie luty sprawdziłem. To coś już działa bo kawałek nawet jedzie po linii ale gdy jest lekki łuk w drugą stronę to zjeżdża z linii.

[ Dodano: 22-01-2011, 00:12 ]

A i czy mógł by autor napisać który na schemacie czujnik to jaki czujnik w robocie z prawej z lewej czy środek?

Link do komentarza
Share on other sites

myślę, że jak odwrócić robota do góry kołami, tak żeby koła nie miały kontaktu z podłożem i odpalisz swoje cacko to zacznij zakrywać po kolei czujniki, w ten sposób powinieneś dojść, który czujnik za co odpowiada ...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.