Skocz do zawartości

Uszkodzony LCD


Robomaniak

Pomocna odpowiedź

Witam jeśli wybrałem zły dział prosił bym o przesunięcie

Otóż od niedawna jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem wyświetlacza LCD zgodnego ze standardem HD podłączyłem wszystko według schematu i cały czas świeci mi się górna linia na wyświetlaczu

program jest taki i nadal nic

$regfile "attiny2313.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.3 , Db5 = Portb.4 , Db6 = Portb.5 , Db7 = Portb.6 , E = Portb.0 , Rs = Portd.6


Cls
Lcd " TEST "
Lowerline
Lcd " OK "
Stop

i moje pytanie czy uszkodziłem wyświetlacz czy coś źle zrobiłem

Link do komentarza
Share on other sites

Witam a co to za instrukcja w bascom'ie "stop"

$regfile "attiny2313.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.3 , Db5 = Portb.4 , Db6 = Portb.5 , Db7 = Portb.6 , E = Portb.0 , Rs = Portd.6


Cls

Lcd " TEST "
Lowerline
Lcd " OK "

do
nop
loop

end

i sprawdź czy dobrze ustawiłeś fusy

Link do komentarza
Share on other sites

Program jest dobry, nie trzeba robić żadnej inicjalizacji lcd.

Trochę mi dziwnie wygląda z tym podaniem na kontrast masy, nie wiem co tam trzeba podać , żeby był maksymalny kontrast, bo nigdy nie sprawdzałem, ale może się okazać, że on coś wyświetla, ale Ty tego nie widzisz. Pierwszy raz widzę, żeby ktoś tam podał po prostu masę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Potencjometr może być nawet 10om i będzie działać. Jak go podłączyć znajdziesz w google. Do inicjacji nie ma w bascomie żadnego polecenia więc pewnie tą funkcje przejmuje cls. Ja sądzę że masz coś źle podłączone.

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałeś kręcić potencjometrem podczas pracy wyświetlacza? Jeśli wszystko podłączyłeś dobrze i skonfigurowałeś w BASCOMie (rozumiem, że konfiguracje przeprowadziłeś zgodnie z artem), to MUSI działać 🙂 Szczerze wątpię, żeby wina leżała po stronie wyświetlacza. Sprawdź też zgodność taktowania $crystal z ustawieniami fuse'ów, chociaż wtedy najczęściej wyświetlają się jakieś dziwne artefakty.

Link do komentarza
Share on other sites

dorwałem potencjometr i nim kręciłem i nie pomaga ponawiam pytanie czy da sie jakoś lcd sprawdzić

Jak podłączyłeś potencjometr? Z reguły przy górnej linijce czarnej, źle jest podłączony któryś z pinów lcd.

Żeby nie być gołosłownym masz w kodzie DB4 pod PB.3 i jest to 17 nóżka według twojego schematu, ale 17 nóżka to PB5. Reszta też widzę jest źle, więc albo masz wpisane źle w kodzie, albo masz zły schemat. Nie wspominając już o tym, że DB7 na schemacie masz podłączoną pod VCC (pin 20).

Link do komentarza
Share on other sites

Kontrast to swoją drogą, ale LCD się nie inicjuje - gdyby sie inicjowała to przez zły kontrast byłby cały czarny albo cały jasny, a nie tak jak teraz.

Nigdy w Bascomie nie robiłem żadnej inicjacji i było ok. Po drugie jak aktywna jest pierwsza linia to w przypadku dużego kontrastu będzie czarna tylko pierwsza linia. Druga będzie biała.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.