Skocz do zawartości

GreenNight


sailo

Pomocna odpowiedź

Dokładnie tak, nie ma po drodze żadnego stabilizatora, po prostu sterowanie przy pomocy PWM. Silnik Graupner 280 działał bezproblemowo w naszych poprzednich robotach na 12V (jako napęd do przekładni ślimakowej, bez PWM). Pobór prądu zależy od tego pod jakim obciążeniem pracuje silnik, a więc przy dość dużych oporach ruchu (turbina) prąd może sięgać 3A i więcej. Pamiętaj, że moc rośnie wraz z kwadratem napięcia i czasami warto skróicić żywotność silnika dla osiągnięcia lepszego wyniku 😉 Dodatkowo dodam, że poprzedni silnik - Graupner 300 - potrafił pobierać nawet powyżej 10A 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ownya, dzięki za informację, zastanawiałem się pomiędzy tymi dwoma silnikami do turbiny, ale przekonałeś mnie do 280 🙂

PID bardzo wam się rozjeżdża, czy ładujecie co przejazd/macie kilka lipoli?

Link do komentarza
Share on other sites

Mamy do dyspozycji dodatkowego lipola i staramy się utrzymywać napięcie na najwyższym poziomie, aby uniknąć konieczności stosowania stabilizatora (straty mocy).

Myślę, że 280 to dobry wybór, silnik naprawdę wytrzymały 🙂

Skoro już jesteśmy przy temacie turbin, to aktualnie pracujemy nad kolejną konstrukcją, w tej chwili prezentuje się to tak:

Link do komentarza
Share on other sites

ownya, tunel sami robiliście, czy gdzieś można kupić takie ładne?

Wnioskując po tym jak wygląda wasza płyta główna zastanawiam się, czy przypadkiem nie pracujemy nad podobnym pomysłem 😉 Okaże się na RA2011 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ownya, kolejne pytanie - zamierzam użyć tego samego procka co Wy, z tego co widziałem w dokumentacji do programowania trzeba użyć jeszcze jednego pinu z portu G, + na forach czytałem, że zamiast MISO i MOSI używa się tych dwóch pinów, które Wy używacie. Jak to jest? Mam standardowy programator USBasp i chciałbym nim programować 128mkę.

Link do komentarza
Share on other sites

sailo, a co z pinem PEN? Wg dokumentacji:

PEN is a programming enable pin for the SPI Serial Programming mode, and is internally pulled

high . By holding this pin low during a Power-on Reset, the device will enter the SPI Serial Pro-

gramming mode. PEN has no function during normal operation.

U was ten pin 'wisi' w powietrzu, w takim razie czego dotyczy ten zapis?

Link do komentarza
Share on other sites

Upodobałem sobie zadawanie pytań w tym temacie 🙂 Jakiego trybu używacie do sterowania turbiną? Timer pod który macie ją podłączoną nie ma trybu PWM z regulowanym wypełnieniem, czy to oznacza, że macie na sztywno ustawioną jedną wartość, czyli włącz/wyłącz? Czy może testowaliście regulację i nic wymiernego nie wskazała? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.