Skocz do zawartości

Drżące ramie manipulatora.


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Przeczytaj co napisał OldSkull kilka postów wyżej, jeśli zasilasz NE555 z tego samego napięcia co serwa to to może być główny problem niestabilności sygnału do serw. Zasil NE555 ze stabilizatora lub innego źródła (połącz masy źródeł).

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat to dwa takie układy:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/servo_pulser.gif&imgrefurl=http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic39692.html&h=415&w=400&sz=7&tbnid=9le8nH53lzSiiM:&tbnh=90&tbnw=87&prev=/search%3Fq%3Dservo%2Bpulser%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=servo+pulser&docid=eFc60WcA4HXE8M&hl=pl&sa=X&ei=-yVWTqrXKMGo8QPFkqmbDA&ved=0CDIQ9QEwAg&dur=200

Oba układy połączone są bezpośrednio do zasilania. Wszystkie serwa również podłączyłem bezpośrednio do zasilania. Z pierwszego Ne555 sygnał jest rozdzielany na 2 serwa , a z drugiego Ne555 idzie do 3 serwa. Teraz już wiem ,że muszę jeszcze podłączyć stabilizator.

Poza tym Ne555 ma służyć tylko do testów wstępnych a ostatecznie użyję uC.

Link do komentarza
Share on other sites

To idąc na skróty możesz sprawdzić czy dodając równolegle do zasilania jakiś elektrolit tak z 1000uF poprawi działanie serw. Jeśli tak to problem jest z zasilaniem, jeśli nie to należy go szukać gdzie indziej np. w zbyt małym momencie serw. Sprawdź też jak zachowuje się ramie gdy ruszasz po kolei ale tylko jednym serwem na raz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Teraz już wiem ,że muszę jeszcze podłączyć stabilizator.

Skoro jesteś baaaaardzo początkujący, to im szybciej zrozumiesz, że schemat jest jednym z najistotniejszych elementów, niezbędnych

do prawidłowego wykonania jakiegoś urządzenia, i że od tego powinieneś zaczynać każdy projekt (nawet prototyp), tym szybciej ruszysz do przodu.

Ciągniesz ten temat już 2 dni, a gdybyś od razu zamieścił schemat całego Twojego projektu w wersji aktualnej,

już pierwszego dnia otrzymałbyś odpowiedzi rozwiązujące Twój problem.

Dlatego znajdź pare minut i uważnie przeczytaj te dwa artykuły w całości:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/fora-dyskusyjne-sa-bardzo-pomocne.html

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/pieklo-poczatkujacych.html

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre Podłączyłem do zasilania dodatkowo kondensator elektrolityczny 470uF i nic to nie zmieniło ,natomiast jeśli podaję sygnał tylko na jeden przegub wówczas wszystko jest dobrze więc nie jest to też raczej problem z momentem serw (SG-5010). Na razie sprawdzę jak będzie ze stabilizatorem oraz jak będzie działało przy sterowaniu z uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensator kondensatorowi nie równy, ale też tak jak pisał MirekCz, prawdopodobnie akumulator, którego używasz, ma za małą wydajność prądową. Przy 1 serwie spadek napięcia jest na tyle mały, że nie zakłóca pracy NE555, przy więcej niż 1 serwie masz już bałagan.

Link do komentarza
Share on other sites

witam nie chce zakładac nowego tematu a temat jest podobny a wiec mam platforme mobilna niestety zasilana 12v 12Ah i teraz pytanie jak z tego aku zasilic 8 serwomechanizmow modelarskich ?? stosowanie n liczby stabilizatorów liniowych nie jest zbyt eleganckie macei moze jakis pomysł??

Link do komentarza
Share on other sites

Napisz jakiego typu są te serwomechanizmy modelarskie.

Jeden stabilizator dla elektroniki, dla każdego serwa zastosuj proste tłumienie zaklóceń tak jak mówili koledzy/koleżanki? wyżej (kondensatory o dużej pojemności).

Link do komentarza
Share on other sites

Wojtek, napisałeś:

Akumulator ma wydajność 12Ah

Chyba pojemność, więc dalej nie wiadomo jaką ma wydajność prądową.

Kondensatory dałbym po 100uF na każde serwo.

bebek89, są stabilizatory liniowe do 5A, ale rozejrzyj się za jakąś przetwornicą bo liniowy będzie się mocno grzał.

Link do komentarza
Share on other sites

@Wojtek

Tak spytam dla pewności. Jakimi przewodami masz serwa podłączone? Jeżeli serwa niezależnie pojedynczo działają dobrze a razem źle to na moje brakuje wydajności prądowej albo timery wariują, bo napięcie siada (i tu może być kwestia podłączeń).

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam ,że długo nie odpowiadałem ale uznałem już temat za zakończony, tym bardziej ,że skończyły się wakacje i na chwile obecną nie skupiam się na budowie mojego robota, ale cieszę się ,że dodatkowo zainteresowałeś się moim problemem. O co chodzi z tym jakimi przewodami mam podłączone serwa? Standardowe przewody ,które są w komplecie a układ zbudowany jest na płytce stykowej ze standardowymi łączówkami.

Dla mnie kwestia jest już wyjaśniona . Po prostu muszę podłączyć stabilizowane napięcie do zasilania timerów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.