Skocz do zawartości

Minisumo - Płyta główna + Czujniki + Mostek H + Sprawdzenie schematu


piotreks-89

Pomocna odpowiedź

Mógłbyś mi to na szybko jakoś rozrysować? W sensie co do czego podłączyć. Myślałem nad podłączeniem tranzystora PNP do zasilania, baza do PWM mikrokontrolera, a kolektor by sterował wszystkimi diodami. Załączane by były poprzez tranzystory NPN (emiter - masa, baza - uC, kolektor - dioda). Przez takie połączenie mógłbym sterować każdą oddzielnie i dawać na nią tryb CTC. Co wy na to?

Po co komplikować sprawę? Ja podłączylbym diody jak poniżej:

Każdą diodę sterowałbyś z nóżki uK poprzez jeden z pięciu tranzystorów.

Link do komentarza
Share on other sites

niciki no dobra, tylko ja nie mam na każdej nóżce Atmegi16 timera żaby wprowadzić go w tryb CTC. Albo coś źle myślę, albo timer tylko służy do generowania sygnału 36kHz, a ten zaś można zapodać na każdą z nóżek uC. Zawsze wydawało mi się, że do wysterowania każdej z diod potrzebuje jednego timera = 5 timerów dla wszystkich IR Led-ów. Dlatego chciałem dać tranzystor sterujący PNP, na którym byłaby fala 36kHz, zaś diody załączałbym podaniem stanu L na odpowiedni tranzystor NPN.

Link do komentarza
Share on other sites

źle myślisz 😉

w obsłudze przerwania timera przy zrównaniu wartości oraz przy przepełnieniu dasz przepisanie stanu PWM do jakiejś zmiennej, np. o nazwie "aktual_stan_PWM"

dałbym teraz np. timer0 zliczający czas (np. 100ms? na jeden LED)

przy przepełnieniu timera0 zwiększałbym zmienną np. nr_LED_IR do 4 max (jak przekroczy 4 to 0)

w pętli głównej zrobiłbym

if(aktual_stan_PWM)
{
switch(nr_LED_IR)
{
		case 0:
		// ustaw 1 dla LED1, 0 dla pozostałych //
		case 1:
		// ustaw 1 dla LED2, 0 dla pozostałych //
		...

		case 4:
		// ustaw 1 dla LED5, 0 dla pozostałych //
}
}
else
{
switch(nr_LED_IR)
{
		case 0:
		// ustaw 0 dla LED1, 0 dla pozostałych //
		case 1:
		// ustaw 0 dla LED2, 0 dla pozostałych //
		...

		case 4:
		// ustaw 0 dla LED5, 0 dla pozostałych //
}
}

W taki sposób "przeniósłbyś" sygnał PWM na każdą z pięciu nóżek uK w odpowiednio przydzielanym czasie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

niciki nie programuję w C, ale rozumiem o co ci chodzi. Zrobię sobie układy testowe na płytce stykowej i zobaczę jak spełniają swą rolę obydwa rozwiązania (tzn. to z tranzystorem PNP oraz to twoje). Co do mostka: moglibyście go sprawdzić? Tzn. powiedzieć coś o nim.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Odnośnie schematu mostka: "dolne" MOS-y N mają bramki podpięte do +Vcc przez 100k więc będą przewodzić oba i silniki będą hamowane.

Dla obu "górnych" ( ich symbole powinny być odwrócone ) masą jest +Vcc, mają bramki zwarte ze źródłami przez swoje 100k i oba są wyłączone. Ale tak jest tylko na tym schemacie. Gdyż po połączeniu z µC zasilanego z 5V, będą miały na bramkach albo ok. 2,4V ( H na Out µC ) albo 7,4 ( L ). W obu przypadkach oba będą przewodziły a to wraz z przewodzącymi "dolnymi" będzie zwierać accu na krótko.

Przemyśl i przerób układ. Sterowanie 4-rema kanałami ( zamiast PWM powinno być I/O4 a dokładniej I4 ect. ) ale jak widać, na tym etapie nie ma co tego analizować.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, przerobiłem schemat:

Jednak człowiek uczy się na błędach. Z twoich porad Xweldog zobaczyłem różnicę pomiędzy MOS-ami N, a P i zależności przewodzenia od bramki 😉 Może jeszcze nie jestem super dobry, ale czuję, że zaczynam rozumieć zasadę działania.

W naszym forumowym kompendium zobaczyłem, że stosują jeszcze diody. Z tego wywnioskowałem, że przy prądach moich silników także będę musiał je zastosować. Czyż tak?

Odnośnie tego wejścia PWM: specjalnie tam dałem taki opis, gdyż tam mam zamiar podawać sygnał PWM. Zastosowałem w schemacie tylko jeden kanał PWM, gdyż wystarczy mi, żeby robot jadąc prosto wykorzystywał sygnał PWM. Powracanie do tyłu może być na pełnym gazie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Z twoich porad Xweldog zobaczyłem różnicę pomiędzy MOS-ami N, a P i zależności przewodzenia od bramki 😉 Może jeszcze nie jestem super dobry, ale czuję, że zaczynam rozumieć zasadę działania.

Po lekturze tego będziesz już "super dobry":

http://www.edw.com.pl/pdf/k01/53_11.pdf

http://www.edw.com.pl/pdf/k01/54_07.pdf

http://www.edw.com.pl/pdf/k01/55_08.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy z grubsza poznać jeden typ, drugi to lustrzane odbice. Parametry na które trzeba zwracać uwagę to w przypadku tutejszych zastostosowań Uth, Uds, Rds oraz Id.

Diody. Większość przyjętych dla MOS-ów symboli nie uwzględnia, że spolaryzowane wstecznie złącze DS zachwuje się jak szybka dioda ( body diode ) a jej brak w symbolu powoduje wątpliwości: zabezpieczać złącze DS zewnętrzną czy nie. Do tych MOS-ów i prądzie jaki będzie płyną przez silniki ja bym ich nie dawał.

Potrzebujesz mostek na:

- Uz ok. 7,5V i prądem ciągłym ok. 4A

- z hamowaniem

- tylko jedna przekątna traktowana PWM

cdn. ale raczej po południu

Link do komentarza
Share on other sites

B.dobry wybór ale, napisałem na które parametry trzeba zwracać uwagę, to nie jest takie trudne.

Załączam schemat. Zdaje się że nie rozumiesz, iż z powodu ich Uz wyższego niż Uz µC "górne" MOS-y P będą załączone obojętnie czy procek będzie miał na Out L czy H. By to wyeliminować najprościej dać Zenerkę np. 3,3V ( pomyśl dlaczego ).

Nie kluczować "górnego" P tylko "dolnego" N i nie przez 1k ale ok. 100Ω.

Sterowanie:

- gdy na wszystkich In jest L wtedy przeowdzą na full MOS-y P i silnik jest przez nie hamowany. MOS-y N są wyłączone.

- by wysterować przekątną z PWM, µC najpierw musi podać H na In1 a następnie na PWM. Gdy chcemy wysterować drugą przekątną, H na In2 a następnie H na In3 ( stałe H to jest równoznaczne z PWM z duty 100% ).

Pojemności bramek Ciss wynoszą ok. 5nF co z R 2,2k daje stałą czasową ok. 11µs. Dlatego, by "nie spotkał się" jakieś przewodzące "górny" z leżącym pod nim "dolnym", delay między tymi krokami musi wynosić ok. 100µs.

Mostek89.thumb.jpg.4bdb8aad8d5331eddd48c6d341a4b8cd.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Nie masz pytań ? Zapomniałem napisać że równolegle, w piny silnika ( nie na druku ) ma być wpięty dwukierunkowy transil na ok. 10-12V.

To jest typowa konfiguracja ale wg. mnie ma wady:

1) angażuje aż 4-ry porty

2) sterowanie całkowicie zdaje się na µC.

Układ można rozbudować tak, by "sam z siebie" dbał o to, by nigdy nie zaistniała możliwość włączenia MOS-ów "nad" i "pod" sobą ect.

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady, jak nie art. o mostkach-H to wujek Gugiel nic nie mówi nt. transili ? W swej bibliotece nie mam jego symbolu więc zamieściłem zbliżony.

Taki prosty mostek jest bierny, zrobi to co każe mu µC. A dodanie mu elementów nada mu cechy inteligencji. Procek prockiem ale mostek sam może wykluczać niepożądane stany.

Link do komentarza
Share on other sites

Piotreks-89, jednym z prostszych rozwiązań jest dodanie bramek logicznych AND. Jeden układ 74HC08 załatwia podwójny mostek H.

W załączniku podrzucam Ci gotowy schemat podwójnego mostka H przystosowany dla zasilania ok. 7-9V. Obciążalność prądowa zależy od zastosowanych mosfetów.Nie ma problemu z większym napięciem, wystarczy zastosować inne diody Zenera.

Co ważne, układ został przetestowany i działa dobrze.

mostek_poprawiony.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.