Skocz do zawartości

Elektronika cyfrowa - bramki logiczne - podstawowy materiał!


misiek1994

Pomocna odpowiedź

Według EdW, 10/2008, artykuł "Kurs CPLD część 2":

"(...) Zadajmy sobie jednak pytanie: co to znaczy podać jedynkę logiczną na wejście układu? Odpowiedź w dużej mierze zależy od zastosowanego standardu - TTL czy CMOS? W pierwszym przypadku za jedynkę logiczną uznaje się napięcie z zakresu 2V do 5,5V, natomiast w drugim wartość odpowiadającą napięciu od 3,5V do 5V (dla zasilania 5V). (...)"

Odświeżam temat ale nie było to uwzględnione a dzisiaj właśnie czytałem sobie ten artykuł 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, mam pytanie dotyczące przerzutników D ( TTL ). Mianowicie chodzi o wejścia

CLR i PR ( a może ~CLR i ~PR ? ).

Pytanie brzmi, czy w tabelach funkcji logicznych dostępnych w dokumentacjach przerzutników wejścia te są zanegowane, czy nie. Oto przykład, który budzi moje wątpliwości:

1. Texas Instruments : wejścia zanegowane (tabelka taka sama).

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/74act11074.pdf

2. Fairchild Semiconductor : wejścia nie są zanegowane, a tabelka wciąż ta sama.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/50910/FAIRCHILD/DM7474.html

Zasadniczo analizując konstrukcję przerzutnika dochodzę do wniosku, że w tej tabeli powinno być ~CLR i ~PR (czyli tak jak w 1. texas instruments) i teraz nie wiem czy w drugim linku panowie założyli, że to oczywiste? Dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie brzmi, czy w tabelach funkcji logicznych dostępnych w dokumentacjach przerzutników wejścia te są zanegowane, czy nie. Oto przykład, który budzi moje wątpliwości(...)Zasadniczo analizując konstrukcję przerzutnika dochodzę do wniosku, że w tej tabeli powinno być ~CLR i ~PR (czyli tak jak w 1. texas instruments) i teraz nie wiem czy w drugim linku panowie założyli, że to oczywiste?

tak sobie czytam i widzę że nikt nie udzielił Tobie odpowiedzi, spójrz na schemat wewnętrzny i zobaczysz że od fairchilda (schemat wewnętrzny na pierwszej stronie dokumentacji) wejścia preset i clear są zanegowane (na schemacie), a to jak kto sobie nazwie wyprowadzenie (nieważne czy zgodnie z zasadami które zwykło się przyjmować: np ~clr) to już jego (producenta) wolna wola 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź 🙂. To dosyć podstawowa sprawa, ale lepiej mieć jasność. Te różnice między nazewnictwem, a tym co tam rzeczywiście wystaje nadal mnie trochę spowalniają, ale to chyba kwestia wprawy. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dopiero zaczynam swoją przygodę z robotyką, a więc również z elektroniką i dlatego postanowiłem poszukać czegoś co ułatwi mi zrozumienia pewnych podstaw z elektroniki.

Znalazłem program Atanua.

Jest on bezpłatny i można go pobrać np stąd: ATANUA

Można tam również przećwiczyć podstawowe bramki logiczne oraz popróbować zaprojektować jakieś proste układy.

Jak na początek to dla mnie dobry. 🙂

Poniżej screeny z tego programu:

Link do komentarza
Share on other sites

Taką bramkę mozna zastosować w kazdym układzie???

Tak widzę że nikt nie odpisał to odrobinkę rozwieję wątpliwości bo wiem że na sam początek ciężko to wszystko ogarnąć🙂 Bramkę można zastosować oczywiście w każdym układzie tylko nie wolno podać na elementy za wysokiego napięcia co by ich nie spalić🙂 działać powinny w każdym układzie jednakowo

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.