Skocz do zawartości

Silniki do MiniSumo


karol9966

Pomocna odpowiedź

Witam,

Zastanawiam się nad wyborem silników do robota klasy MiniSumo. Chcę je zasilać pakietem 7,4V. Jako, że mają być one do robota MiniSumo nie mogą mieć dużej wagi oraz nie mogą być mocno długie. Będę chciał je umieścić naprzeciw siebie + koła. Także ok. 3cm. Kwota jaką planuje przeznaczyć za sztukę to do 30zł, także pololki odpadają.

W czyimś robocie przyuważyłem wykorzystanie tego typu silników:

http://mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=9014

Jakie są Wasze propozycje?

Link do komentarza
Share on other sites

karol9966, jedyne silniki z mobota, które mają jako taki moment, są te ~90RPM, natomiast prędkość powalająca nie będzie. Na pewno nie 530 z czarną przekładnią, chyba że lubisz wyrzucać pieniądze bez sensu, w co wątpię.

Szczerze mówiąc nie znam dobrej alternatywy dla pololków. Jeśli chcesz zbudować robota na innych silnikach, to musisz się zdecydować albo na słaby moment, albo na małą prędkość.

Zresztą jest już kilka tematów dotyczących doboru silników do robota.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Masz wiertarkę stołową lub do niej dostęp i trochę zacięcia mechanicznego wraz z dozą doświadczenia? Jeśli tak, to przy odrobinie pracy, możesz zrobić sobie niezły napęd z silników modelarskich dorabiając do nich przekładnie. Jakieś tanie noname'y kupisz za ~15zł/szt, do tego zębatki z wobitu (chociaż zdecydowanie sugerowałbym metalowe z kkmpo z allegro, ale od biedy te też się nadadzą), nieco blachy/laminatu i możesz poskładać przekładnie w domu. Taki napęd charakteryzowałby się dużą masą, niestety dużą bezwładnością w stosunku do pololu oraz, i tu największy minus, awaryjnością, ale będzie tani i mocny. Jako argument, że da się takie coś zrobić podam robota minisumo I prawo Murphy'ego, niestety nazwa dosyć mocno i trafnie sugeruje o jakości takiego napędu 😋

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W tym przedziale cenowym będzie krucho. Może udałoby ci się wypruć silnik z przekładnią z jakiegoś wkrętaka ręcznego zasilanego z aku. Problemem jest ciężar i wielkość takiego zespołu. Momentu nie zabraknie, a prędkość można trochę nadrobić średnicą koła. Kolega kiedyś popełnił coś takiego, ale przerabianie przekładni planetarnej skończyło się dużymi różnicami w prędkościach obrotowych.

Osobiście odradzam kombinowanie samemu z przekładniami, no chyba, że ma się wiedzę, możliwości, zacięcie i czas (w dowolnej kolejności ).

Link do komentarza
Share on other sites

Żebyś miał kompletny przegląd możliwości, to warto też wspomnieć o przerabianych serwach, np. takich: serwo standard.

Wadą jest mała prędkość obrotowa - będziesz musiał dać duże koła. Zaletą - spory moment. Tak czy inaczej, jeśli chcesz zrobić robota, który będzie miał szanse coś zdziałać na zawodach, raczej nie dostaniesz nic lepszego niż silniki z Pololu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.