Skocz do zawartości

Kilka pytań (konkretne i ogólne)


MortiX

Pomocna odpowiedź

Witam.

Jest to mój pierwszy temat na tym forum więc na początku powiem kilka rzeczy o sobie. Mam 15 lat (niedługo 16) i interesuje mnie robotyka. Umiem już (chyba) podstawy: symbole elementów, obliczanie oporu, natężenia, napięcia itp. Mechanika w robocie to raczej nie problem, gdyż już tym zajmuję się od najmłodszych.

Temat nie jest typu "mam 15lat, wy mi dacie schemacik, kosztorys itp. a ja zbuduję robota"

A teraz przejdźmy do pytań:

Na początku jedno pytanie ogólne.

1. Od jakiego języka zaczęć naukę? Z tego co wyczytałem to mikrokontrolry programuje się w Basiconie - jest może jakaś książka o tym języku? (jak coś to nauka języka nie będzie problemem, ani czymś nowym - umiem trochę HTML i gm'l który jest oparty na C++)

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość, gdyż jest to mój pierwszy past na tym forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy co chcesz osiągnąć... Jeśli do rekreacyjnego programowania to BASCOM, jeśli chcesz zająć się tym na poważnie to pierw asembler, potem C dla mikrokontrolerów. Kursów na forum i w necie jest mnóstwo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bascom, przy znajomości innych języków programowania, to jakieś 3 godziny na opanowanie podstaw (kurs na forum). C to trochę więcej. Dlatego moim zdaniem warto znać oba języki, a skupić się na C jako bardziej przyszłościowym (zmiana rodziny mikrokontrolerów). W bascomie w kilka minut napiszesz prosty program np. do testów układu, C przyda się w bardziej zaawansowanych projektach. Ale batalia C vs BASCOM trwa na forum od zawsze i zawsze znajdą się ludzie popierający tylko jeden z tych języków (zazwyczaj nie próbowali programować w drugim).

Do Bascoma polecam kurs na forum i książkę pana P. Góreckiego wydawnictwa BTC, nie pamietam teraz tytułu.

Do C świetna jest książka p. Kardasia wydawnictwa Atnel

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja właśnie "walczę" z przesiadką na C i powiem tyle, że Bascom był dobry do "zabawy" jednak teraz przy przejściu na C widzę jak wiele "złego" (?) w nim było, i że nauczył mnie lenistwa w pewnych sprawach. Jeśli masz zamiar zajmować się tym długo to zajmij się C.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wszystkim za szubką odpowiedź 🙂

Jeśli masz zamiar zajmować się tym długo to zajmij się C.

Praktycznie wiąże z robotyką przyszłość (również zawodową), więc raczej zacznę się uczyć C.

Link do komentarza
Share on other sites

BASCOM raczej ci odradzam, nawet jak ktoś to nazwał do rekreacyjnego programowania. To środowisko nauczy cie co najwyżej złych nawyków.

U nas BASCOM AVR jest szczególnie popularny, bo wałkowano go we wszystkich czasopismach, jest sporo książek, ale na dzień dzisiejszy to zamknięty rozdział Historii programistyki, nie przedstawiający jako-tako żadnych sensownych perspektyw na przyszłość, mimo że autorzy próbują usilnie to środowisko rozwijać. No chyba że zrobią wersje pod ARMy ?

Jeżeli chcesz się uczyć z pożytkiem dla siebie, to tylko C, platforma czyli procesor nie jest już tak istotna, AVR, ARM, PIC, kwestia gustu, finansów, chęci.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze od siebie dodam, że kiedy zaczynałem z Bascomem to w sumie w takiej hobbystycznej elektronice większość osób używała głównie AVR'ki i to było dla mnie ok, jednak teraz coraz większą popularność zyskują inne procesory, a decydując się na Bascoma praktycznie "skazujesz" siebie tylko na jedną rodzinę uC. Teraz są już dostępne książki do C na AVR, dlatego na pewno będziesz miał łatwiejszy start.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Od jakiego języka zaczęć naukę? Z tego co wyczytałem to mikrokontrolry programuje się w Basiconie - jest może jakaś książka o tym języku? (jak coś to nauka języka nie będzie problemem, ani czymś nowym - umiem trochę HTML i gm'l który jest oparty na C++)

Dla Ciebie najlepszym wyborem jest C. Tutaj masz dokładnie opisane zalety i wady języków stosowanych w mikrokontrolerach: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jaki-jezyk-wybrac.html

Link do komentarza
Share on other sites

https://www.forbot.pl/forum/topics40/wybor-jezyka-po-raz-kolejny-vt4478.htm?highlight=jaki+j%EAzyk

Jak to przeczytasz to raczej wszystko będziesz wiedział. Powinno cię najść nawet pytanie, po co zakładałeś nowy temat 😉 Lepiej chyba poznać opinię wielu osób które się borykały z tym problemem, niż jedną subiekywną opinię na jakimś blogu. Tym bardziej że pojawiają się tam określenia, że Bascom jest wolniejszy (?) od C i Asm.

Link do komentarza
Share on other sites

Wbrew pozorom asembler wcale nie jest taki trudny i pozwala na doskonałe zrozumienie idei działania poszczególnych peryferiów, rejestrów, organizacji pamięci itp. Poza tym daje wyobrażenie jakich działań powinno się unikać na danym procesorze. Jeżeli programista musi się męczyć z obsługą jakiegoś działania oznacza to, że na pewno procesor też będzie się z tym męczyć. Najlepszym przykładem jest tutaj wielokrotnie wałkowane dzielenie. Jedynym problemem jest tutaj mała ilość pomocy w internecie.

W ramach konkursu wakacyjnego miałem napisać kilkuczęściowy kurs asemblera na podstawie programów z których sam się uczyłem. Ale stwierdziłem, że nie ma na coś takiego zapotrzebowania to sobie dałem spokój.

Moim zdaniem jako język do nauki migania diodami i ewentualnie prostych programów na pętlach i warunkach asembler jest idealny.

Link do komentarza
Share on other sites

W ramach konkursu wakacyjnego miałem napisać kilkuczęściowy kurs asemblera na podstawie programów z których sam się uczyłem. Ale stwierdziłem, że nie ma na coś takiego zapotrzebowania to sobie dałem spokój.
Wielka szkoda. Chętnie przeczytałbym taki kurs.
Link do komentarza
Share on other sites

Mogę go opisać i wrzucić gdzieś w okolicach ferii zimowych jeżeli będę miał trochę więcej czasu. Na razie na pewno nie dam rady tego ogarnąć bo mam na głowie inżynierkę, przyspieszoną sesję i egzamin dyplomowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź 🙂

Powinno cię najść nawet pytanie, po co zakładałeś nowy temat

A no założyłem nowy temat, po to by nie zaśmiecać wieloma tematami forum. Dlatego temat nazwywa się "Kilka pytań"

I jeszcze takie mały pytanie.

Co jeszcze muszę się nauczyć oprócz języka?

Link do komentarza
Share on other sites

Zerknij jeszcze w świeży temat od tego postu: https://www.forbot.pl/forum/postlink/55782.htm#55782

Co jeszcze muszę się nauczyć oprócz języka?

Nawyku czytania datasheetów i ich rozumienia (niby oczywiste, ale często zawodzi) - a co się z tym wiąże j.angielski z elementami j.technicznego.

Bez datasheetów będzie znacznie trudniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.