Skocz do zawartości

Stabilizowanie napięcia zasilacza


Dople

Pomocna odpowiedź

Dzięki bardzo. 🙂 Wygląda na to, że niedługo będę mógł zabrać się za robotę. 😉

Więc... czy ten zasilacz będzie odpowiedni na początek?

I czym jest "Przełącznik wyjścia stało napięciowego (1,5V, 3,6V, 4,8V, 6V, 7,2V)"?

Czy poza wyjściowym napięciem, wyjściowym natężeniem jest coś na co powinienem zwrócić uwagę?

Stabilność źródła zasilania od 0.01% +2mV

Współczynnik stabilizacji napięcia CV: ?0.01% + 2mV

Współczynnik stabilizacji obciążenia CC: ?0.2% + 3mA

Jak mam interpretować trzy powyższe rzeczy?

Rozumiem, że tętnienia nic mi nie spalą, jeżeli użyję kondensatora tantalowego 0,1uF w pobliżu uC?

Mam trochę dużo pytań, ale muszę być pewny wszystkiego. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Więc... czy ... zasilacz będzie odpowiedni na początek?

Tak.

I czym jest "Przełącznik wyjścia stało napięciowego (1,5V, 3,6V, 4,8V, 6V, 7,2V)"?

To najpopularniejsze zakresy używane do zasilania różnych urządzeń, a zasilacz gwarantuje Ci stabilne dokładne zasilanie przy tak wybranych napięciach.

Czy poza wyjściowym napięciem, wyjściowym natężeniem jest coś na co powinienem zwrócić uwagę? .....

Ten zasilacz jest dobry i wystarczający dla Ciebie, a cena przyzwoita. Kupuj w ciemno 🙂

Rozumiem, że tętnienia nic mi nie spalą, jeżeli użyję kondensatora tantalowego 0,1uF w pobliżu uC?

A to nie takie prosty, ale za to bardzo istotny temat - dobrze że o niego pytasz.

Poświęć czas na zdobycie wiedzy o zakłóceniach które będą z Tobą na co dzień.

Polecam lekturę działu Zasilanie i zakłócenia : http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html#dzial_zasilanie_zaklocenia

Ale przestroga: Czytaj powoli i dokładnie, albo nie czytaj wcale 🙂

Mam trochę dużo pytań, ale muszę być pewny wszystkiego. 🙂

I to najlepsza droga do szybkich efektów - oj, żeby tak każdy podchodził do sprawy... Powodzenia!

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki!

btw. ten zasilacz ma w parametrach coś takiego: "Napięcie zasilania: 220V 50/60Hz". Z czego to wynika? Nie powinno być 230V?

Czy gdzieś można poczytać o tym, jak dobierać dodatkowe kondensatory w przypadku użycia stabilizatorów 78xx? W tym artykule jest napisane, że trzeba robić to samodzielnie... Po prostu trzeba będzie sprawdzać tętnienia z coraz mniej pojemnymi kondensatorami?

Link do komentarza
Share on other sites

"Napięcie zasilania: 220V 50/60Hz". Z czego to wynika? Nie powinno być 230V?

Wynika to z tego że to napięcie w Polsce (UE?) było zmieniane z 220 na 230V (zmniejszanie strat w przesyle). Nie przejmuj się tym.

Czy gdzieś można poczytać o tym, jak dobierać dodatkowe kondensatory w przypadku użycia stabilizatorów 78xx? W tym artykule jest napisane, że trzeba robić to samodzielnie... Po prostu trzeba będzie sprawdzać tętnienia z coraz mniej pojemnymi kondensatorami?

Takie informacje są zawarte w nocie katalogowej. W praktyce przed stabilizatorem daję 100uF + 100nF, a za staram się nie mniej niż 200uF i 100nF. To zależy od tego co będziesz zasilał, natomiast ważniejsze są kondensatory blisko układów generujących zakłócenia dla procesora i przy nim samym, niż te przy stabilizatorze, który i tak daje w miarę stabilne napięcie bez dużych zakłóceń.

Więcej przyda Ci się gdy będziesz budował układy narażone na naprawdę silne zakłócenia. Przy zasilaniu silników czy serw, lepiej stosować osobną stabilizację do procesora i tych syfogennych układów i urządzeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli zamiast tych C1 i C2 dałbyś 100uF + 100nF i 200uF + 100nF? Czy zostawiłbyś C1 i C2, a dodał te pozostałe, wymienione kondensatory?

Czy to ma znaczenie, czy kondensatory są elektrolityczne, tantalowe, bądź ceramiczne?

obrazek pochodzi stąd.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

zrobione.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybyś dokładnie przeczytał artykuł w linku który podajesz, to wiedziałbyś wszystko, co trzeba. Dodatkowo przeczytaj komentarze, gdzie udzieliłem odpowiedzi na podobne do Twoich pytania. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie odpowiedziałem jeszcze jednym komentarzem, sugeruję przeczytać.

A może to Ty dzisiaj zadawałeś te pytania? 🙂

Artykuł jest w trakcie bardzo dużej przebudowy, ale niestety dopiero po świętach zakończę nad nim pracę.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Taaak, to ja zadawałem te pytania. 🙂 Już trochę skołowany jestem i pomieszało mi się z tymi kondenasatorami. Dzięki.

btw. czy do jednego µC i paru diod warto zastosować jakieś kondensatory poza tymi z datasheet?

To jeszcze zadam dwa pytania. ^^'

Do czego można wykorzystać oscyloskop-z-karty-dźwiękowej?

Czym kierować się podczas wyboru oscyloskopu "starszej generacji"? Rozumiem, że chodzi o jakieś poradzieckie urządzenia? 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ktoś wspomniał że 100nF przy 78xx mogą być byle gdzie. Nie prawda, powinny być jak najbliżej stabilizatora ( nie tylko 78xx ale przy każdym ), on sam z siebie jest jak mały generatorek. A co raz widzę przykłady PCB w których one są gdzieś na ścieżkach, kilka cm od stabilizatora. Z elektrolitami: do 1A prądu obciążenia nie mniej niż 1000µF. Bazując na tym, wartość na inne prądy przeliczasz sobie w głowie i na pewno będzie dobrze.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

btw. czy do jednego µC i paru diod warto zastosować jakieś kondensatory poza tymi z datasheet?

Zasilasz stabilizatorem?

Jeżeli tak to:

- na wejściu stabilizatora 100uF +330nF

- na wyjściu 47uF + 100nF

- na pinach zasilających mikrokontrolera po 100nF

i będzie działać na 100%.

Do czego można wykorzystać oscyloskop-z-karty-dźwiękowej?

Oscyloskop z karty do wielu zadań:

- obserwacja generowanego sygnału PWM np. do sterowania silnikami,
- przebiegów na wyjściu mikrokontrolera,
- kształtu generowanego sygnału np. sinusoidy (za pomocą PWM),
- w dodatku na 2 kanałach 🙂

- itp.

Czym kierować się podczas wyboru oscyloskopu "starszej generacji"? Rozumiem, że chodzi o jakieś poradzieckie urządzenia? 😋

Niech ma pasmo co najmniej 20MHz i dwa kanały. Na przykład dzisiaj poszedł HAMEG HM203-6 za 305 zł: http://www.mikrocontroller.net/topic/209975

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Aaa... Ja myślałem, że może mniejsza indukcja albo co. ^^'

------

http://www.tradetech.co.nz/shop/Audio+Parts/Cassette+Motors+-+Single+Speed.html

na powyższej stronie znalazłem silniczki jakie wymontowałem z walkmanów:

http://www.tradetech.co.nz/shop/Audio+Parts/Cassette+Motors+-+Single+Speed/CM21.html

dwie sztuki: rf-300c-14270

Cena jest zadziwiająca.

ten sam: http://www.ebay.com/itm/DC-1V-3-6V-Motor-Mabuchi-RF-300C-14270-Mini-Micro-Cassette-/150719031618?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23178de942

cena również duża.

Moment obrotowy nie jest imponujący...

Czemu one są takie drogie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.