Skocz do zawartości

Płytka robota "podążacza" + proste odtwarzanie dźwięków


Mihau

Pomocna odpowiedź

Hej!

Sorki za kolejny w natłoku tych tematów, ale byłbym wdzięczny gdybyście rzucili okiem na płytkę pod kątem optymalizacji itd. wszelkich bajerów i żeby była wykonalna w domu. Niestety mam co do tego wątpliwości 🙄

Schemacik:

Nie umieszczałem wartości elementów, dla kondków - głównie 100nF + 2x kilkadziesiąt uF, rezystory 10k oprócz tych przy diodach i tranzystorach. Tranzystory będą sterować diodami RGB, ale nie wiem ile ich będzie, dlatego wartości wyliczę później. Złącza JP7-9 służą do podłączenia sharpów analogowych. Pozostałe to jeszcze jakieś peryferia typu przyciski i chciałem zrobić coś grającego, ale nie mam za bardzo koncepcji... podłączenie odtwarzacza mp3 to dobry pomysł?

Główny gość programu:

Wszelkie uwagi mile widziane 🙂

PS Schemat w tak kiepskiej jakości, bo mam jakiegoś buga jak chce wrzucić lepsze :| Jak sie z tym uporam to dam exporta.

Link do komentarza
Share on other sites

1) Avcc powinien być podłączony przez dławik do Vcc i kondensator do Gnd

2) Aref tylko przez kondensator do masy (lepiej ustawić programowe źródło referencyjne, niż sprzętowe)

3) Kondensator na Resecie w twoim przypadku nie jest potrzebny - stosuje się go zazwyczaj przy sporych zakłóceniach i zasilaniu uC i silników z jednego źródła

4) Brak wymaganych kondensatorów 100n na obu zasilaniach mostka

Płytkę da rady wykonać w domu, ale jednak proponuję zwiększyć pola lutownicze i odstępy ścieżek od polygonu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

lepiej ustawić programowe źródło referencyjne, niż sprzętowe

Zdecydowanie bym polemizował. Źródło odniesienia w AVRach ma raczej mierną jakość, a do AREF możesz podpiąć co tylko ci się żywnie podoba, włącznie ze specjalizowanymi układami (stabilizatorami), które dają na wyjściu baaardzo stabilne napięcie (nie mam teraz zbytnio czasu na szukanie konkretnych wartości, zarówno "pływania" napięcia referencyjnego w AVRach oraz "pływania" napięcia w jakimś przykładowym, łatwodostępnym scalaku). Ponadto, źródło odniesienia wewnętrzne w m8 ma z tego co pamiętam (ale mogę się mylić) 2,56V, a przetwornik ADC mierzy max do wartości AREF, przez co od razu skazujemy się na maksymalne napięcie podane na nóżki ADC max 2,56V (powyżej będzie tylko wskazywało max).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Czemu 3-pinowe złącza silników?

2. VDD poprowadzone między pinami złącza to kiepski pomysł - za cienka ścieżka.

3. Rozłożenie diod przy L298 mógłbyś poprawić na jakieś bardziej estetyczne 😋 Przy okazji też na pewno dałoby się te ścieżki lepiej poprowadzić

4. Rezystory w lewym dolnym rogu płytki L298 masz nie połączone do VCC.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy płytce w takiej jakiej jest teraz formie nie zaprogramujesz procesora. Dlaczego ?... Ponieważ złącze od programatora nie jest połączone z masą. Jest to jedyny błąd jaki udało mi się wyłapać na telefonie.

Link do komentarza
Share on other sites

wejścia enable w mostku podłącz do wyjść PWM procka jeśli tego nie zrobisz to na 100% będziesz żałował tej decyzji.

Płytke masz mizernie wykonaną, już na pierwszy rzut oka widać że kilka elementów jest nie podłączoncych jak w schemacie, zwiększ grubość ścieżek i wartość "isolate" w poligon a na pewno bez problemów wykonasz tą płytke w domu.

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby jak najbardziej przyznaję ci rację 😉 Napisałem tak, ponieważ (według mnie) do układu gdzie dokładniejsze pomiary nie mają większego znaczenia, nie ma sensu pakować zewnętrznych układów lub ograniczać się ustawiając stałe źródło referencyjne 5V.

Jeśli się nie mylę to Dallas produkował sporo tego typu układów. Zawsze można wpakować zwykłego TL431 zamiast specjalizowanych układów.

Link do komentarza
Share on other sites

1) Avcc powinien być podłączony przez dławik do Vcc i kondensator do Gnd

2) Aref tylko przez kondensator do masy (lepiej ustawić programowe źródło referencyjne, niż sprzętowe)

3) Kondensator na Resecie w twoim przypadku nie jest potrzebny - stosuje się go zazwyczaj przy sporych zakłóceniach i zasilaniu uC i silników z jednego źródła

4) Brak wymaganych kondensatorów 100n na obu zasilaniach mostka

1, 2, 3 zostawię jak jest. Zrobiłem tak poprzednim razem i było OK. Kondensatora najwyżej nie przylutuję 🙂

1. Czemu 3-pinowe złącza silników?

2. VDD poprowadzone między pinami złącza to kiepski pomysł - za cienka ścieżka.

3. Rozłożenie diod przy L298 mógłbyś poprawić na jakieś bardziej estetyczne Przy okazji też na pewno dałoby się te ścieżki lepiej poprowadzić

4. Rezystory w lewym dolnym rogu płytki L298 masz nie połączone do VCC.

1. Wykorzystuję przerobione serwa z oryginalnymi wtyczkami.

2. Zmienię 🙂

3. Estetyka estetyką. I tak wszystko będzie z dala od widoku, a tak mi jakoś wyszło, że ścieżki pójdą przyzwoicie. Ale pokombinuję.

4. Niechlujstwo 😋

złącze od programatora nie jest połączone z masą

Błąd przy zwiększaniu isolate.

wejścia enable w mostku podłącz do wyjść PWM procka jeśli tego nie zrobisz to na 100% będziesz żałował tej decyzji.

Czemu? PWMy mam podłączone do INów. Będę używał atmegi88.

Płytke masz mizernie wykonaną, już na pierwszy rzut oka widać że kilka elementów jest nie podłączoncych jak w schemacie, zwiększ grubość ścieżek i wartość "isolate" w poligon a na pewno bez problemów wykonasz tą płytke w domu.

Do jakiej wartości mam dążyć? Nie schodziłem poniżej 16. Tyle samo mam isolate.

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, co masz konkretnie na myśli? AVCC mam połączone zgodnie z DS, może poza tym, że nie rozdzielam części analogowej od cyfrowej, ale myślę, że w moim przypadku i tak nie będzie miało to wielkiego znaczenia. Chcę wykorzystać AREF, bo potrzebuję nieco więcej niż nędzne 1.1V z internala. Odnośnie resetu nie znalazłem żadnego przykładowego podłączenia. Owszem, nie jest to układ idealny pod względem zabezpieczeń itd., jaki prezentował bodajże dondu, ale jak już mówiłem, działał, także uważam, że może zostać.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest kondensator. Co prawda wspólny dla AREF i AVCC, ale jest.

Rezystor przy resecie był kiedyś omawiany i podobno jest tam wewnętrzne podciągnięcie, zatem zewnętrzne jest zbędne.

Link do komentarza
Share on other sites

Mihau polemizowałbym. Owszem wewnętrzny rezystor podciągający jak najbardziej jest, ale nie wiem co to za problem zainwestować 0,05zł i kawałek miejsca na płytce dla dodatkowego elementu. Piny zasilania muszą być jak najlepiej odfiltrowane ze wszelkiego śmiecia. To, że są połączone w jedną całość nie znaczy, że zakłócenia są niwelowane. Pomiędzy Vcc, a Gnd uC masz wpięte dwa kondensatory, nie lepiej przenieść jeden z nich na ten pin Avcc?

Link do komentarza
Share on other sites

Czekaj, czekaj. Przecież przy dławiku są 2 kondensatory. Jeden przed, drugi za. Nie wiem czy to ma większy sens, ale chyba lepiej to niż 2 obok siebie równolegle.

Problem żaden. Tylko jakoś nie widziałem żeby ktoś dawał dodatkowe pull-upy np przy uswitchach jak używa wewnętrznych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.