Skocz do zawartości

Jak zrobić minisumo


Pawlo6565

Pomocna odpowiedź

Witam jestem tu nowy i nie wiem jak się do tego zabrać. Czytałem o tym wiele ale pomoc specjalistów mi się przyda. Koła mam zamiar zrobić z zakrętek od nuttellii owiniętych gumami na rękę. Niestety nie mam bladego pojęcia jak z tymi czujnikami linii i jak będzie atakował 🙁 dlatego piszę tu. wygląd zewnętrzny sam wymyśle, wiecie może w jakim programie mógłbym zrobić projet owego robota. Piszcie co może mi się przydać.

Link do komentarza
Share on other sites

Na wszystkie pytania jakie zadałeś znalazłbyś odpowiedź na forum. Wystarczy dobrze poszukać.

Poczytaj: to, to, oraz to. Po tej lekturze powinieneś mieć już podstawowe pojęcie i wizję swojego robota. Nikt Ci gotowca nie podłoży, chociaż wcześniej podane przeze mnie artykuły prawie to robią.

Napisz jakie masz pojęcie o elektronice, czy bawiłeś się już coś uC, czy w ogóle o nich nie słyszałeś. Pomoże nam to ocenić co Ci poradzić, bo zamiary trzeba dostosować do umiejętności. Wielu próbowało rzucić się z niczym na głęboką wodę i rzadko kiedy coś z tego wychodziło.

Przede wszystkim przeszukaj dokładnie forum, w szczególności dział artykuły. Zdobyta wiedza na pewno prędzej czy później zaowocuje.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pogramy w których możesz zaprojektować robota to m.in to google sketch Up, Autodesk inventor, Altium Designer.

A do tworzenia schematu / płytki polecam eagle.

Pooglądaj schematy, projekty,programy innych robotów i stwórz na początku schemat płyty głównej, a czujniki to możesz wykorzystać np. sharpy lub jakieś inne samoróbki tak jak z projektu kolegi KD93 😉 (który znajdziesz na górze w pasku ( artykuły))

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zuba1 obejdzie się 😉 Oczywiście musisz znać się albo na bramkach logicznych lub układach analogowych. Wszystkiemu idzie jakoś zaradzić 😉

Na początek projektowania polecam (tak jak poprzednicy) Google SketchUp (model 3D) oraz Eagle (do projektowania PCB i schematu). Nie myśl jednak, że wszystko zrobisz w kilka dni. Obsługa tych programów (mimo, że trudne nie są) trochę czasu zajmuje. Nie zrażaj się jednak porażkami i czytaj jak najwięcej. Na forum jest wiele dobrych poradników 😉 Korzystaj z tego a nie pożałujesz. Nauka powinna pójść na pewno szybciej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Odradzam sketchup - są dostępne profesjonalne programy do projektowania 3D dostępne dla niemal każdego, jak chociażby Solid Edge ST4 - wystarczy, że masz ukończone 11 lat i chodzisz do szkoły 🙂 Łatwo dostępny jest również Autodesk Inventor. Do tego jeszcze darmowa wersja eagle i można robić fajne roboty (oczywiście altium lepszy, ale drogi/nie ma wersji edukacyjnej).

Link do komentarza
Share on other sites

Sketchup moim zdaniem jest dla osób, które chcą coś na szybko wygenerować w 3d lub dla tych, którzy mają słabszy komputer i np. Inventor ma za wysokie wymagania na ich komputer.

Do dobrego projektowania porządnych rzeczy, tak jak napisał Bobby są np.: Solid Edge ST4 lub Autodesk Inventor. Ich obsługa wcale nie jest trudna, a warto od początku się ich uczyć. Zresztą powstaje kurs na forbocie Inventora lub można zobaczyć tutaj: http://wikihelp.autodesk.com/Inventor/plk/2012/Help/0000-Najwa%C5%BCni0/0001-Przegl%C4%85d1

Link do komentarza
Share on other sites

Dla minisumo są to maksymalne wymiary, przy czym wysokość nie jest ograniczona. Natomiast wymiary te muszą się zgadzać przed startem, po 5s i wystartowaniu robot może zmienić wymiary (np. rozkładając pług), pamiętaj też o wadze, która jest ograniczona do 500g.

Link do komentarza
Share on other sites

Sketchup moim zdaniem jest dla osób, które chcą coś na szybko wygenerować w 3d lub dla tych, którzy mają słabszy komputer i np. Inventor ma za wysokie wymagania na ich komputer.

Z tymi wysokimi wymaganiami Inventora to bez przesady. Wystarczy wyłączyć wszystkie efekty 3D i pójdzie na komputerze sprzed dekady. Naprawdę mocny sprzęt jest potrzebny do nowszych "bajerów" typu analiza naprężeń, w miarę szybkie wykonywanie ładnych renderów itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.