Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora żelowego


qbas0600

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Ostatnio wpadł w moje ręce akumulator żelowy 12V 7Ah i mam go zamiar użyć razem z silnikami z wkrętarek do napędu mojej nowej platformy. Jednak problem mam ze schematem ładowarki do mojego akumulatora. Mam poskładanego prościucha na podstawie kitu avt2309 ale poszukuje jakiegoś projektu który "dokładniej" mi naładuje akumulator może nawet z mikrokontrolerem monitorującym proces ładowania. Nie znalazłem żadnego takiego projektu dlatego zakładam ten temat.

Pozdrawiam qbas0600

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, fabryczna to chyba najprostsze wyjście. Mierzy ładunek wpompowany, ma funkcję rozładowywania a jeśli kupisz taką z wewnętrznym zasilaczem, to nawet i wygodna jest.

Natomiast jeśli naprawdę chcesz coś zbudować, to kiedyś zrobiłem system nadzoru akumulatora żelowego pracującego on-line, jako bufor. Prosta ATmega8 mierzyła napięcie i prąd aku, załączała obciążenie, odłączała gdy dalsza praca groziła wyjechaniem poza minimalne napięcie, sprawdzała dołączenie zewnętrznego zasilania - było projektowane na zapalniczkę samochodową czyli 9-15V i ładowała aku 12V/3.5Ah wg zalecanych algorytmów z temperaturową kompensacją napięcia końcowego. Jeśli masz ochotę ponawijać trafo - tam był flyback "napędzany" (o nie, znowu muszę użyć tego strasznego słowa) PWMem wprost z procesora, to spróbuję Ci pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem, Jestem z tych co cieszy coś co się zrobiło własnoręcznie nawet jeśli to nie jest do końca opłacalne( koszty zbliżone do "gotowca") i choć zaproponowana ładowarka jest ciekawą propozycja to dla mnie wydaje się zbyt "wypasiona".

marek1707, Tryb pracy buforowy mniej mnie interesuje ponieważ ładowarka będzie wpinana dopiero jak akumulator będzie padać a trafo to będzie najzwyklejszy transformator toroidalny. Co do samego wsadu to w zupełności mi wystarczy monitorowanie ładowania i odpalanie odpowiednich trybów ładowania ustawienie prądu ładowania i wyświetlenie czasu na LCD 2x16

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak szczerze mówiąc, w życiu nie zrobisz pojedyńczej sztuki urządzenia tak tanio i dobrze jak zrobiono to przy masowej produkcji. Możesz zrobić:

➡️ albo tanio - robiąc prościutki układzik i korzystając z gotowych rozwiązań w szczególności oprogramowania (tzw. wsadów) - ale wtedy nie można chyba powiedzieć, że zrobiłeś to sam bo projekt elektryczny i napisanie nietrywialnego softu to jednak duża częśc roboty

➡️ albo dobrze i wtedy musisz poświęcić tak dużo swojego czasu, ża nawet roznosząc ulotki (niczego im nie ujmując) zarobisz w tym czasie na estetyczne i wygodne rozwiązanie fabryczne.

Satysfakcja jest oczywiście bezcenna ale realne spojrzenie - także.

Nie wiem jak bardzo jesteś zaawansowany w konstruowaniu urządzeń elektronicznych ale słysząc o "wsadzie" rozumiem, że oczekujesz gotowca. Nie mam takiego. Musiałbym przyciąć mój projekt (ładowarka to niewielki jego fragment, za to nie ma LCD) albo mógłbym pomóc Tobie w zaprojektowaniu takiej ładowarki od zera. Jeżeli nie czujesz się na siłach programować, możesz zrobić ją bez procesora. Nie będzie wyświetlacza z czasem i prądem ale ładować będzie równie dobrze. Napisz też co masz na myśli mówiąc o trybach ładowania. Generalnie ładowanie akumulatorów żelowych jest dość proste (w porównianiu do np. NiMH) i dość łatwo można to zrobić "analogowo". W takim jednak podejściu każda nowa funkcja potrzebuje nowego fragmentu układu - za to (zwykle) działa od razu. W wersji "cyfrowej" masz jednak komfort zbudowania układu tylko raz, za to wypełnienie go "duszą" może zabrać tygodnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie oczekuje gotowca lecz próbuje się rozeznać w temacie ładowania aku bo jest to dla mnie nowość a i z projektowaniem układów i PCB nie jest u mnie najgorzej:) i coraz bardziej się zastanawiam czy ładowanie kontrolera do tak prostego urządzenia ma jakiś sens:)

Co kolega sądzi o tej ładowarce: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2084475.html#9906695

Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw spisz sobie wszystkie cechy, jakie miałaby mieć Twoja ładowarka. Na razie nie oceniaj ich pod wzgęldem wykonalności tylko funkcjonalności. Wystarczą Ci dwie diodki LED do sygnalizacji stanu? - napisz to. Czy 6-12-24V czy tylko 12V? - piszesz, bo tylko Ty wiesz, do czego to będzie używane. Może utrzymywać aku w stanie pełnego naładowania nieskończenie długo? - dopisujesz, bo np. nigdy nie zostawisz aku na dłużej niż noc. Nie może (bo to szkodliwe) - zaznaczasz. Chcesz mieć wyświetlanie prądu, napięcia, ładunku w Ah na LCD (przydaje się do oceny zużycia aku) - piszesz. Zasilanie własne (wbudowane) czy zewnętrzne? - określasz. Regulacja prądu? - kolejny punkt. Gałką, przełącznikiem - itd.. Dopiero taka lista pozwoli sensownie wybrać sposób realizacji. Po chwili zastanowienia wyjdzie Ci, za które cechy dasz się pokroić a które punkty są zbędnymi (z Twojego punktu widzenia) bajerami.

Wtedy zacznij się rozglądać za schematami lub możesz coś zacząć sam tworzyć. To nietrudne. Takie podejście garantuje, że:

- w krótkim czasie temat ładowania żelowych będziesz miał w małym palcu

- zrobisz urządzenie pasujące do Twoich potrzeb

- będziesz doskonale rozumiał jego działanie i w każdej chwili je naprawisz lub rozbudujesz, gdy zajdzie taka potrzeba.

Nawet małe kontrolery są wygodne, bo konstrukcja bardzo się upraszcza i jest niesamowicie elastyczna. Z drugiej jednak strony wymagają pewnego minimum przygotowania programistycznego i pewnych nakładów - np. programator ale to jak z kupowaniem roweru - raz a dobrze a potem to już tylko jeździsz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.