Skocz do zawartości

Minisumo Haker2- worklog


Pomocna odpowiedź

Bardzo sie stresuje tym ze na plytce stykowej tsop prawie wogole nie lapie kartki ustawionej pod katem. Uzywam rezystora 180ohm. Czy jesli uzyje 51r to bedzie lepiej?

Wgl. Co to za oznaczenie r?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie sobie wszedłem w twój schemat. Zauważyłem kilka błędów.

Po pierwsze nie można używać kondensatorów elektrolitycznych o wartości wyższej niż 50uf i 100nf no chyba że pracujesz na innych napięciach. Gdybyś miał oscylogram to byś wszystko zobaczył. Jednak lepiej popatrzeć sobie na bloga i poczytać o filtrowaniu : 😃

http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/filtrowanie-zasilania-dlaczego-tak-wazne.html

Po drugie filtracja zasilania uc i tylko 100nf to za mało. Dlatego poczytaj bloga.

1. ZAWSZE STOSUJ DWA KONDENSATORY FILTRUJĄCE (para elektrolit i ceramik)

Cytat z bloga.

W innym artykule jest podane jeszcze więcej informacji na temat filtrowania. Poszukaj

Po trzecie wszystkie nogi uC muszą być zasilanie. Mam na myśli VCC i GND

Dlaczego out Tsopa idzie do napięcia 5V. Przecież wystarczy do któregoś z pinów

Mam nadzieje że jeszcze możesz zmienić układ

PS: Gdzie jest czat? 😃

A to cały program

$regfile = "m16Adef.dat"
$crystal = 1000000
Do
Portc.0 = 1
Config Portc.0 = Output
Config Portd.7 = Input

Ddrb.ddb3 = 1                                               'Portb.3 - OC0 output
Tccr0.wgm01 = 1                                             'CTC mode
Tccr0.cs00 = 1                                              'Prescale 1
Tccr0.com00 = 1                                             'Toggle OC0
Ocr0 = 14                                                   'Toggle every 14us (crystal=1MHz, prescale=1)







If Pind.7 = 0 Then Portc.0 = 0
If Pind.7 = 1 Then Portc.0 = 1



Loop


End

A to obliczenia poprowadzone przez blogera w wyżej podanym linku

1MHz / 1 / 72 kHz = OCR2 czyli do OCR2 wpisujesz 13.8 ale wiadomo takiej liczby nie możesz wpisać więc dasz 14. A to spowoduje że licząc odwrotnie uzyskasz częstotliwość nośnej:

1MHz / 1 / 14 = 71.428 i to dzielone / 2 = 35.714 kHz czyli masz prawie 36kHz i też będzie ci ta nośna dobrze działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czemu 1 kond 100 nf to za mało wszyscy tak robią i nikt nie narzeka na zakłócenia.

Nie mam pojęcia o co Ci chodzi o zasilanie mojego procka - wszystko jest dobrze z vcc i gnd, przecież gdyby nie było robota nie mógłbym zaprogramować. O tsopie i rezystorze na out nie będę pisał bo wystarczy że zajrzysz do datasheeta. Chat jest w zakładce na górze ( "więcej ")

Może już pozapominałem bascoma, ale nie jestem pewien czy możesz tak ustawiać timer :

Tccr0.wgm01 = 1 'CTC mode

Radze poczytać o czujniku autorstwa użytkownika KD93.

Link do komentarza
Share on other sites

A ile osób jest w stanie mieć oscylogram? Zresztą nikt nie narzeka bo nikomu się nie resetuje uc. A nie resetuje bo jest lekka filtracja ale nie odpowiednia

100nf nie radzi sobie 😋

Obok Vcc i Gnd masz jeszcze 2 wolne piny. To jeszcze powinieneś zasilić

Tutaj jest zasilanie dobre jednak znów filtracja tragiczna https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_50d73d6f184997097.png. To że mikroprocesor działa to nie znaczy że jest dobrze zasilany

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

Czytałeś chociaż podesłany link 😃?

PS:

Będziesz startował w zawodach w 3LO? Może będziemy walczyć ze sobą 😋

Link do komentarza
Share on other sites

To tak:

Przyznaję się że źle zasilam procka, ale raczej noe będę tego zmieniać, bo po prostu nie mam miejsca. Gdybym tak zrobił na płytce miałbym las kondensatorów 😉

Link czytałem w całości.

A twoja opina z vcc wynika z tego, że popatrzyłeś na najstarszy schemat z błedami, popatrz na któryś kolejny i tam jest już poprawnie.

Ty też jesteś z Białegostoku ? Kiedy są zawody w 3 lo?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie tego jak mogę spowolnić jeden silnik, nie używając pwm'a. Czy może być to rezystor dużej mocy o małym oporze szeregowo wpięty na linii płytka -silnik ?

A tak na przyszłość , może dla innych, zębatka się starła, gdyż nie była smarowana, teraz przyszły nowe zębatki z wobitu i wszystko jest ok.

I jeszce jedno pytanie - patrząc na projekty Pana Zalewskiego bardzo spodobała mi się idea odlewania zębatek. Pomyślałem żeby zrobić silikonowy odlew już istniejącej zębatki, i później ją zalać jakimś, no właśnie, czym ? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.