Skocz do zawartości

Minisumo Haker2- worklog


Pomocna odpowiedź

Zrobiłem nową płytkę - stara jest jak najbardziej ok, ale z tą mam zamiar pojechać na zawody i chce by była dość dopracowana. Uklad napędowy wystarczy odlutować od płyty głównej, więc z nim nie będzie problemu. Proszę tylko o jakieś wskazówki co mógłbym zmienić w schemacie/ płytce. PWM'a raczej nie będę używał, a poza tym mam zajęte timery diodami - wiem że jednego nie używam, ale jeśli się nie mylę potrzebuję dwóch. Schemat jest identyczny dodałem chyba tylko dwa ceramiki na we/ wy .

Zwarcia już sprawdziłem DRC'kiem.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Na dole masz dość mocno upchane led'y z rezystorami (?) - narobisz tam zwarć.

2. Druga ścieżka od góry przechodząca między padami mostka jest z jednym z nich zwarta.

3. Ścieżki idące od uC (w miarę możliwości) daj grubości 0,5mm - idealnie pasują na szerokość pada.

4. Masz kilka ścieżek pod dziwnymi kątami - np. dwie na dole od led'ów (?)

Link do komentarza
Share on other sites

1. Ledy nie wyglądały na tak bardzo upchane w eaglu- poprawię, dzięki

2. jest zwarta, ale jak pisałem wcześniej w tym temacie lekko poddrapuję pady mostka tam gdzie ścieżki mają za ciasno 😉

3. to też postaram się poprawić, ale zazwyczaj biore pod uwagę zasadę im grubsza scieżka tym lepiej.

4. to mi nie przeszkadza.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodzi Ci o te krzyżyki... ?

Dodałem na you tuba pierwszy filmik z Hakerem 2 - test czujników linii. Na filmiku niestety jest goły 😉 bo nie skończyłem obudowy.

Może nie jest on najszybszy, najładniejszy, ale mi się podoba 😉 .

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem po co chcesz robić drugą płytkę - ta jest w porzadku, skróciłbym tylko te kable bo zbierasz nimi mnóstwo zakłoceń.

Chodzi mi o żólte ścieżki.Pisałem ci kiedyś jak sprawdzić czy masz wszystko połączone.

Link do komentarza
Share on other sites

Oj nie widziałeś jej od dołu 😋 Poza tym ja jakoś lubię mieć poczucie że wszystko mam ładnie zrobione i w każdej chwili mogę z łatwością wykryć błąd a nie grzebać się w kablach. A przecież są WAKACJE - mam dużo wolnego czasu (w końcu) i chcę go jak najwydajniej wykorzystać 😉

A z tymi żółtymi ścieżkami to nie widzę powodu zmartwień - i tak po wydrukowaniu mamy ścieżki połączone - według mnie to narzędzie jest kompletnie nie potrzebne, poniewż np. Ja zawsze sprawdzam czy ścieżki stykają się na przelotce. A mimo ich stykania trzeba specjalnie kombinować by program nam nie zrobił strasznego krzyżyka 😉 Gdybym chciał ich nie mieć musiałbym prowadzić ścieżki w jednym kierunku, co nie zawsze jezt łatwe.

[ Dodano: 21-07-2012, 08:06 ]

Postanowiłem zmianę silników na szybsze i kompletnie nie wiem jakie wybrać - graupnery trochę drogie bo 3 dychy za silnik dc to niemało, szukam silnika do 15 zł sztuka. Macie jakieś propozycje ? Njlepiej by był możliwie najmniejszy ( bez przesady oczywiście - nie takie jak do pololków 😉 ). Sam będę szukał i pytał się o Wasze zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Budowa Hakera2 powoli się kończy, czekam tylko na silikon, nowa płytka polutowana, złożona mechaniczne (robot jeździ) i jest o wiele ładniejsza od poprzedniczki. Przedstawiam zdjęcia formy wykonanej z odświeżacza do powietrza (takiego małego):

Forma:

Forma z felgą:

Forma z felgą i krążkiem centrującym w którym jeszcze wywiercę otwory by silikon miał dostęp do powietrza:

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za post pod postem

Właśnie wróciłem po kolejnym 18-dniowych wyjazdem, oponki odlane- część mechamiczna gotowa zostało tylko dokończyć pług. I zdecydowałem że program Hakera2 napiszę w C, ponieważ po przeczytaniu książki M.Kardasia zobaczyłame jaka ma on wielką przewagę nad Bascomem. No i w czasie wyjazdu nie chcąc tracić czasu zaprojektowałem wszystkie "moduły" z płytki atb i napisałem programy do sprawdzenia czujników linii i odległości, jako że jestem poczatkujący w C proszą o sprawdzenie co może być nie tak w tym proramie :


#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>

#define czujnik (1<<PA1)


int main (void){

DDRB=0xff;
PORTB = 0xff;

DDRA&=~czujnik;
                   PORTA|= czujnik;

DDRD=0xFF;


TCCR1A|=(1<<COM1A0);
TCCR1B|=(1<<WGM13)|(1<<WGM12)|(1<<CS10);

ICR1=13;

while(1){

	PORTD|=(1<<PD4);
		_delay_ms(1);

		if (czujnik==0) PORTB=0x00;
		if (czujnik==1) PORTB=0xff;

       PORTD&=~(1<<PD4);
	    _delay_ms(1);

}

}

Diody się świecą ( co nie znaczy niestety że nadają 36Khz 😉 ) ale Tsop kompletnie nie reaguje - nawet na sygnał z pilota na który reaguje przy działającym programie z bascoma. Środowisko to Eclipse.

Z góry dzięki za pomoc !

PS czy istnieje jakiś przycisk dzięki któremu mogę odświeżyć poprzedni post - mam już dosyć dodawania postów pod sobą, za co przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

PS czy istnieje jakiś przycisk dzięki któremu mogę odświeżyć poprzedni post - mam już dosyć dodawania postów pod sobą, za co przepraszam.

Kopiujesz stary post, usuwasz go, po czym piszesz nowy post, wklejając zawartość poprzedniego i dopisując nowe informacje 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.