Skocz do zawartości

Programowanie AVR - błędy, zmieniające się odczyty fse bitów

Naelektryzowany

Pomocna odpowiedź

Witam

Dziś chciałem poprawić kod w robocie, po podłączeniu programatora bascom wyświetlił komunikat "detect micro does not atmega32" albo coś o takim znaczeniu. Po ponownym kliknięciu "identifi" uznał, że atmega32 jest podłączona. Więc wybrałem program. Program się wgrał, jednak później nie przeszedł weryfikacji... kilka kolejnych prób nie przyniosło rezultatu. Atmega - trup (nie miga ledem (pierwsze co robiła po podłączeniu zasilania), nie reaguje na switch do startowania). W akcie desperacji wszedłem w fuse bity... patrzę, a ustawione jest taktowanie z wewnętrznego oscylatora, a jtag jest włączony... zmieniłem te fusy i zaprogramowałem, po odświeżeniu znowu były inne, i tak po każdym odświeżeniu fusów, wartości są inne (zmieniają się zaledwo fusy odpowiedzialne za taktowanie, lockbity .. po prostu wszystkie). Programator i tasiemka są ok... sprawdzałem na innym układzie, w robocie chyba też... dodałem co prawda sharpa jako czujnik przeszkód, ale om jest podpinany tylko pod jeden z portów i zasilania... odłączenie go, nic nie zmienia.

Klikam write fs... ale po każdym kolejnym "refresh" są inne... To samo tyczy się odczytu zawartości flasha do bufora.

@edit

Zrobiłem trochę pomiarów. Podłączenie jest na 100% dobre. Zasilanie jest i to tylko tam gdzie powinno. Jedyne, co mnie zaskoczyło, to to, że na linii SCK i RESET atmega wystawia +5. W innych avrkach nie mam tam napięcia (dodam, że linie te nie są wykorzystywane do niczego innego niż programowanie)

@edit2

Dodam, że przed próbą przeprogramowania robot przejechał rundkę na trasie... Więc to nie wina robota.

Muszę powiedzieć, że coś z tą zmianą fuse bitów jest na rzeczy, ja np. wyłączyłem zewnętrzne taktowanie w ATmega164, a po kilku godzinach testów robota po którymś z kolei programowaniu taktowanie zewnętrzne się włączyło. Nie jest to może tak drastyczne jak u Naelektryzowanego, ale takie rzeczy nie powinny się zmieniać bez kontroli.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A masz możliwość użycia innego programatora? Czy programator inne uP programował bezbłędnie?

Pytam bo stawiałbym raczej na programator niż padnięty uP. Może to wina zbyt długiej taśmy ISP?

Taśmy ze złączami w standardzie KANDA mają nawet ok. 1,5m, każdy sygnał jest ekranowany masą, więc 70cm to nie jest dużo. O ile faktycznie mówimy o 10-sygnałowej tasmie 🙂

No i zawsze można zmniejszyć prędkość transmisji

Swoją drogą dondu... nawet nie wiedziałem, że są jakieś taśmy do PICkit'a. Mam wersję 2 i jest tylko 6-pinowe złącze żeńskie, zawsze zakładam bezpośrednio na goldpiny i voilla. Sam robiłeś czy można kupić gotowce?

Swoją drogą dondu... nawet nie wiedziałem, że są jakieś taśmy do PICkit'a. Mam wersję 2 i jest tylko 6-pinowe złącze żeńskie, zawsze zakładam bezpośrednio na goldpiny i voilla. Sam robiłeś czy można kupić gotowce?

Taśmę zrobiłem przede wszystkim po to by do stykówki używać: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/plytka-stykowa-zasady.html

Można także zrobić z jedną końcówką żeńską, gdyby ktoś miał taką potrzebę.

Nie wiem czy są fabryczne, ale nawet nie szukałem.

Właśnie rozwiązałem problem... przyczyna okazała się banalna. Jako, że w robocie złącze do programowania nie jest w atmelowskim standardzie kanda.. tylko własnym tasiemka programatora była wpinana przez przejściówkę... której jeden ze styków kiepsko łączył, i ot mały drobiazg, którego rozwiązanie zajęło mi ładne parę godzin sprawdzania, a jako, że miernik ma grubsze końcówki przelotka wydawała się bez zarzutu.