Skocz do zawartości

Sprzęt do laboratorium-warsztatu robotyki - oscyloskop, tachometr, mierniki etc.


Stonka

Pomocna odpowiedź

Witajcie:)

Sprawa jest ciekawa - ma zostać utworzone laboratorium jak w temacie i zostaliśmy poproszeni o utworzenie listy sprzętu, który wg nas powinien się tam znaleźć.

Jako, że jest to uczelniana sprawa, to i kasy jest trochę.

Tutaj pojawia się pytanie - jaki sprzęt by się przydał?

W tym temacie chciałbym poznać Wasze rady dotyczące między innymi oscyloskopu - co powinien mieć, jaki zakres jest przydatny, jakieś dodatkowe funkcje, jakie firmy/modele polecacie. Jak wspomniałem, koszt to może być nawet kilka tyś. Dlatego szukamy opinii kogoś, kto się na tym zna:).

Druga sprawa - myślimy nad jakimś tachometrem lub innym sprzętem do badania silniczków. Bawił się ktoś czymś takim?

Ogólnie to czekamy również na propozycje jaki sprzęt wg Was powinien się znaleźć w takiej sali. (Hot Air, wytrawiarka itp.)

Mile widziane konkretne modele, zwłaszcza jeśli ktoś miał z nimi styczność i może polecać.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do HA, to miałem do czynienia z PT-852 (mam w domu, tylko HA) oraz PT-968 (HA + grotówka). Oczywiście ta druga była droższa, natomiast w przypadku takich lutownic lepiej kupić osobno HA i lutownice kolbową, wyjdzie podobnie, a ten tandem PT-968 jest wykonany dość badziewnie, nawet dysza HA jest dużo gorsza od tej z PT-852. Chyba że celujecie w coś droższego i fajniejszego. PT-852 sobie chwalę, dobry stosunek jakości do ceny.

Link do komentarza
Share on other sites

PT-852 jest badziewna. Mamy z nią same problemy - najpierw kilka awarii, a ostatnio na chwilę się popsuł (potem sam naprawił) czujnik temperatury albo regulator - grzał na maksa bez opamiętania tak mocno, że kolba zaczęła się robić czerwonawa i na tyle stopiła plastik, że się w nim swobodnie kiwała. Teraz znowu jest ok, ale i tak uważam, że to badziew. Ma również strasznie głupie zabezpieczenia - potrafi nagle (przy ustawionym <400*C) przestać grzać i czekać aż schłodzi się do 60*C. PT-803 jest bardziej solidna, ale po pierwsze nie ma wskaźnika temperatury (a się przydaje), po drugie kolba ma za małą moc jak do niektórych elementów (do więszości jest ok).

Nie zmienia to faktu, że za około 250zł ciężko o dobrą lutownicę. Przy średnio częstym używaniu lepiej kupować taki badziew nawet co rok niż się szarpnąć na stację za np. 3000zł. Brakuje trochę stacji z przedziału 500-1000zł.

Jeśli chodzi o oscyloskopy, to bardzo się przydaje więcej niż 2 kanały. Czyli albo 4 albo analizator stanów logicznych. Bardzo musicie uważać, żeby nikt Wam nie próbował wcisnąć czegoś wymagającego odnawiania licencji, bo za długo nie pokorzystacie np. z automatycznego dekodowania I2C, UART itd.

Do lutowania kupcie sobie porządną, wygodną lampę (niekoniecznie z lupą, chociaż może być) oraz obowiązkowo minimum jeden odciągacz oparów a każde stanowisko, daje naprawdę bardzo dużo.

Następne: stabilne krzesła, dość wysokie stoły (na takich najwygodniej się lutuje), dużo listw zasilających. Do ochrony stołów zwykłe płyty pilśniowe grubości 5mm. Jakieś radiatory do chłodzenia elementów.

Z chemii lutowniczej: Cyna ołowiowa w różnych średnicach, IPA, plecionki, odsysacze (najlepsze jakie widziałem to takie srebrno czarne z opisem Turbo albo OD-25), pasta lutownicza zwykła oraz z zawartością cyny ołowiowej (dość droga, ale się przydaje do najgorszych elementów) + zapas igieł, topnik w płynie. Oprócz tego są takie kostki do czyszczenia grotów (wkłąda się mocno utleniony i rozgrzany grot w taką kostkę i ona go pięknie czyści). Obowiązkowo trzecia ręka oraz jakieś radiatory do szybkiego chłodzenia płytek i elementów po lutowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj 🙂

Oscyloskop będzie niewątpliwie przydatnym narzędziem, najlepiej już jakiś cyfrowy. Robotyka ma sporo wspólnego z modelarstwem, więc dobrze byłoby przejrzeć asortyment tego typu sklepów. Znajdzie się tam między innymi wspomniany tachometr / obrotomierz, ale też ładowarki, maty do cięcia. Na pewno potrzebny będzie też dobry zasilacz laboratoryjny z ograniczeniem prądowym i innymi zabezpieczeniami. Co do lutownicy to HA może się przydać, ale dobra grotówka to podstawa! Wytrawiarka jako gotowe urządzenie raczej nie występuje, ale można zlecić wykonanie takowej. Jeśli starczy funduszy to przydałby się zestaw programatorów do najbardziej popularnych rodzin mikrokontrolerów. Celowo napisałem zestaw programatorów a nie jeden kombajn, bo dedykowane rozwiązania sprawdzają się zdecydowanie lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oscyloskop cyfrowy 2 kanały 60MHz min, najlepiej 100MHz. Chińczyka dostaniecie za ok 1500zł netto - mam takiego (OldSkull zresztą chyba też) i sprawia się całkiem ok.

Można kupić oscyloskop z analizatorem stanów, co ma swoje plusy, ale można też kupić dosyć tanie analizatory stanów zeroplus (patrz allegro). Mają kilka formatów dekodowanych + można za rozsądną cenę kupić więcej.

Lutownica + HA no to ja mam też tanie chińczyki i jak na razie nie narzekam. Do lutownicy oczywiście obowiązkowo 2-3 groty (standardowy, cieńki i fala). Lutownicę mam PT-2900 (czy jakoś tak) i sobie bardzo chwalę, bo wymiana grota to 5sekund z nagrzaniem go do temperatury odpowiedniej 😉 Groty niestety bardzo drogie, ale nie zmienia się tego często...

Oprócz tego koniecznie:

-programatory

-płytki rozwojowe

-płytki prototypowe

-zasilacze (2 wyjścia ok. 0-20/0-30V i najlepiej do 5A)

-dokładna waga

-maty ESD i opaski na rękę

-wszystkiego rodzaju narzędzia mechaniczne (na pęsetach ESD zaczynając a na nożycach do metalu, wiertarkach itp. kończąc)

-akcesoria do lutowania (odsysacz, gąbka do czyszczenia grotów, cyna, topniki, pasta do lutowania SMD (potrzebna lodówka do trzymania jej), plecionka miedziana do rozlutowywania itd.)

Kupowanie tacho wydaje mi się bez sensu, bo za <100zł można złożyć sobie samemu z bajerami i dokładnie takie jakie się chce - dobre zadanie na początek działania laboratorium.

Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, Rigol 2-kanałowy o próbkowaniu 1GSa/s jest fajny 🙂 W pracy mamy 100MHz, 4 kanały, Rigol i też jest bardzo sympatyczny - ale tutaj dochodzi kwestia ceny. Saleae Logic Analyzer to koszt <600zł, a urządzenie działa całkiem sympatycznie, aczkolwiek nie znalazłem w nim żadnego triggera (co jest sporą wadą), ma za to długi rejestr.

Do laboratorium robotyki przyda się Wam również prawdopodobnie kamera szerokokątna umieszczona w sufiecie z możliwością podłączenia do komputera.

Możecie sprecyzować czy będzie to bardziej laboratorium badawcze czy bardziej laboratorium-warsztat?

Link do komentarza
Share on other sites

Koniecznie solidna wiertarka stołowa, z możliwością montowania małych wierteł (no albo zapas termokurczów lub drucików do zmieniania średnicy, nie jest to wielki problem). Dobre imadło to też podstawa. Do tego tak jak koledzy wyżej pisali, dobra grotówka (lub kilka), oświetlenie. Dokładna waga o rozsądnym zakresie również bardzo się przyda (można nią też mierzyć moment trzymający). Analizator stanów logicznych również ratował mnie niejednokrotnie. Porządny zasilacz, co najmniej 5A/kanał, fajnie by było, gdyby miał min. 2. No i zabezpieczenia ESD (opaski itp.). Miło by było mieć też na miejscu odkurzacz 😉 do czyszczenia sobie stanowiska pracy po szlifowaniu pcb. No i musicie tak zagospodarować miejsce, by mieć sporą płaską powierzchnię na podłodze do testów.

Link do komentarza
Share on other sites

Do laboratorium robotyki przyda się Wam również prawdopodobnie kamera szerokokątna umieszczona w sufiecie z możliwością podłączenia do komputera.

Możecie sprecyzować czy będzie to bardziej laboratorium badawcze czy bardziej laboratorium-warsztat?

Kamery w sumie mamy w laboratoriach z badań wizyjnych - można się z nimi dogadać jeśli zajdzie potrzeba:). Chyba że chodziło o monitoring:P

Laboratorium - warsztat.

Tam będą projektowane, składane, testowane płytki i inne elementy z projektów wszelakich.

Link do komentarza
Share on other sites

Od ponad 15 lat pracuję zawsze na dwóch monitorach, niezależnie czy nad projektem dot. elektroniki, czy dokumentami z zakresu prawa. Dwa monitory dają kolosalną swobodę pracy ułatwiając i przyspieszając ją znacznie.

Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, jeden do kodu, drugi do datasheeta, jeden do PCB, drugi do schematu itd. różnica jest kolosalna. Drugi monitor może być nawet mniejszy od pierwszego.

Załatwcie sobie dobrą wentylację i wyciąg, zapas masek na twarz, i na oczy, gaśnicę, wyłącznik prądu a'la grzybek, zabezpieczenia różnicowe, brak spryskiwacza przeciwpożarowego, słuchawki na uszy (kilka kompletów) - do pracy z piszczącymi serwami i silnikami. Minimum jeden miernik pojemności za pomocą sond (przydatne), mierniki różnych firm (bo np. nigdy nie wiadomo czy dany miernik np. nie będzie miał problemów z zapaleniem LEDa).

Obowiązkowo szafki na elementy i od razu zestawy smd 0603 rezystorów i kondensatorów (ostatnio Tyr Elektronik zestawy daje powpinane w coś a'la zeszyt - bardzo wygodne rozwiązanie), najpopularniejsze tranzystory, diody, kondensatory itp. Aczkolwiek nad czymś takim ktoś musi czuwać aby nikt nie wykradł.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do wiertarki stołowej proponuje zestaw proxxon, niemiecka precyzja, uchwyty precyzyjny łapie od 0.3 do 3.2m. Szlifierka, stojak + rękaw jakieś 600zł.

HA np. PT-852. Preheater.

Oscyloskop RIGOL, lub można się zastanowić nad OWON w podobnej cenie co RIGOL.

Zestaw precyzyjnych pencet.

Szufladki lub organizery na części elektroniczne.

Lutownica Wellera.

Szlifierka stołowa, wyrzynarka włosowa, do cięcia pcb.

Stoły, stoły, blaty, półki.

Głośniki + mp3 z radiem 😋

Żelazko do metody żelazkowej.

Mini piecyk - jeśli stosuje się metodę fotochemiczną do utwardzania Positivu i też w piecyku suszę tusz (na folii wydrukowanej na atramentówce, bez tego się rozmazywała).

Autotransformator 2kW.

Generator funkcyjny, arbitralny.

Pirometr.

Ważne aby był dostęp do bieżącej wody i do kanalizacji.

Lodówka do trzymania Positivu.

Pochwal się zdjęciami jak to uruchomicie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.