Skocz do zawartości

Światłolub prosty do bólu


aixI

Pomocna odpowiedź

Po co ci te rezystory? Zmień symbole na diody - biblioteka diode.

1N4148 to też jest bardzo szybka dioda (używana np. przy przekaźnikach, gdzie też występują przepięcia). O ile nie masz prądożernych silników, to dioda też ta wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Po co ci te rezystory? Zmień symbole na diody - biblioteka diode.

Zdaje mi się, że kolega aixI przerabiał ten schemat w paincie, tak? 😉

To jest projekt zrobiony w programie Eagle.

W załączniku znajduje się schemat, który możesz edytować (pod warunkiem że posiadasz Eagle).

swiatlolub.sch

Link do komentarza
Share on other sites

Tak w paincie 😃 zależało mi na czasie.

Wiem jaki to program, posiadam go ale nie chciałem tracić czasu na jego robienie tylko szybkie odpisanie 🙂

Mam silniczki od mikro helikoptera ale nie wiem ile zżerają prądu. Jak mało to użyję 1N4148, ale też mam 1N5817 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Akurat w tym układzie można spokojnie zlekceważyć ten prąd indukcyjny, którym tak straszy Tolo. Dlaczego? Ano dlatego, że tak wysokie napięcia indukują się w momencie szybkiego przełączania tranzystorów, np. kiedy są kluczowane sygnałem PWM. Tutaj tranzystory będą się zamykać i otwierać relatywnie wolno, stąd nie ma niebezpieczeństwa, że wyindukują się napięcia, które mogłyby zagrozić naszemu układowi.

Oczywiście, jest dobrym nawykiem, żeby o tych diodach pamiętać, ale w tym konkretnym przypadku są one zbędne.

Link do komentarza
Share on other sites

Aha, ale chyba zastosuje te diody tak dla bezpieczeństwa jak i dla nawyku 🙂

Czy te 3 rezystory są potrzebne? jak tak to jakie wartości mogą mieć? I jaką wartość mają kondensatory przy fototranzystorach?

----> czy schemat z tymi diodami ma wyglądać tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Te kondensatory dałem po to, by się powoli zatrzymywał. Teoretycznie jeżeli ich nie będzie, to będzie się szybcej zatrzymywał. Teraz już nie pamiętam, ale chyba gdy dasz 10uF zatrzyma się niecałą sekundę po tym, jak przestanie widzieć światło. Dzięki temu powinien płynniej jeździć. Jeżeli chcesz, to nie musisz w ogóle żadnych kondensatorów tutaj dawać, ale przy silnikach daj ceramiczne 100nF. Tak jak to mówiłem w tamtym temacie, nie zdążyłem tego w praktyce sprawdzić, jak kupię fototranzystory w piątek to sam sprawdzę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja muszę powiedzieć, że nie podoba mi się jedna rzecz w tym schemacie - wpięcie silników w emitery tranzystorów, a nie kolektory. No i brak węzłów w niektórych miejscach.

Link do komentarza
Share on other sites

Poza tym że silniczki są w emiterach błędów nie ma. Ale, odgrzebałem swój stary schemat. Strona "foto" również zasadza się na trzech elementach: foto, R, Tr, prościej już nie można. Kiedyś był na bipolarnych. Po zamianie ich na MOS-y Fotolub zachowywał się znacznie dynamiczniej. Dodanie kilku elementów nadało mu cechy inteligencji w przypadku zgubienia źródła światła. Po rozładowaniu się 1µF robi obrót "szukając światła". Nie znajdzie to na chwilę przystaje ( ładowanie 10µF ) i znów rusza. Itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog tego schematy raczej nie użyję.

Bobby czy teraz ten schemat będzie dobry? Usunąłem kondensatory, dodałem kondesatory filtrujące przy silniczkach oraz diode Schottky.

"wpięcie silników w emitery tranzystorów, a nie kolektory"

I odwróciłem tranzystory. Emitery ---na---> Kolektory.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, jakie należy zastosować mosfety zamiast tranzystorów bipolarnych w tym schemacie co znajduje się nad moim postem, jeżeli mam te silniczki na 3v max2100mA, a zasilanie z 3,6v?

Link do komentarza
Share on other sites

aixI, taka zamiana daje tylko to, że układ w ogóle nie będzie chodził. Lepiej już zostaw jak było...

Przy tak małym Uz należy zastosować MOS-y o małym napięciu przejścia Ut, jakieś z serii IRLxxxx.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.