Skocz do zawartości

Kanapka procesorów


rezolut

Pomocna odpowiedź

Jako, że układ robota mam w formie modułowej, a płytka z procesorem posiada wyprowadzone wszystkie porty, zastanawiam się jak zachowałby by się dwa procesory gdyby drugi wpiąć równolegle do pierwszego. Port w port.

Póki co, pierwszy uP zajmuje się sterowaniem silnikami (4 porty + 2 PWM) i odczytem enkoderów (INT0 i INT1). Parę wolnych wyprowadzeń mogę wykorzystać jeszcze np. dla 2 serw i ew. odczytu dalmierza.

Drugi uP chciałbym np. wykorzystać do komunikacji radiowej z wykorzystaniem SPI.

Czy to miałoby szansę działania? Jeśli tak, na co zwracać uwagę przy "kanapkowaniu" procesorów?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak się nie robi.

2. Teoretycznie może zadziałać, jeżeli mamy generator zegarowy, a nie kwarc, wystawiamy takie same stany na pinach i mamy bardzo dużo szczęścia, zero rozrzutu technologicznego pomiędzy sztukami itd.

3. Wystawiamy takie same stany na pinach- czyli nic Ci to nie da

Link do komentarza
Share on other sites

Zupełnie nie ma sensu "kanapkować" procesory port w port. Nic to Tobie nie da (przecież to co robią 2 procesory mógłby robić jeden - zakładając, że ma odpowiednie peryferia), jest uciążliwe a w dodatku możesz łatwo rozwalić oba proceosry (jednemu ustawiasz na wyjście portu stan 1, drugiemu stan 0 i patrzysz co się dzieje... 😉

Często używa się dwa lub więcej procesory, gdzie jeden jest głównym sterownikiem, a kolejne odpowiadają za pewną specyficzną funkcjonalność.

np. jeden procesor steruje robotem, a do tego masz dwie dodatkowe płytki obsługująće sterowanie silnikami i enkoderami silników. Wszystko łączysz po I2C i masz bardzo prosto rozwiązaną komunikację.

Dla dwóch procesorów najprostszym sposobem komunikacja będzie rs232, ale bez zmiany poziomów sygnałów.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, ja rozumiem, że można zestawić "system" z dwu lub więcej procesorów, wykonujących odrębne zadania i komunikujących się wzajemnie, wymieniających danymi, po I2C, czy UART.

Chodziło mi tylko o dostawienie procesora na drugiej, identycznej, opracowanej już płytce

gdzie linie poszczególnych portów łączone są golpinami kaskadowo w górę i w dół.

Dostawienie procesora "na kanapkę" zaoszczędziłoby mi pracy przy projektowaniu nowegto, dodatkowego modułu.

Dostawienie nowego dodatkowego modułu z procesorem wymagałoby omijania w nim niektórych goldpinów - z tego co piszecie wszystkich goldpinów poza zasilaniem i ew. I2C lub skrosowanych RX/TX.

Szkoda. Ale skoro się nie da to nie będę się upierał.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie możesz ich wtedy połączyć 1:1 pinami.

Można to jednak dosyć łatwo rozwiązać. Płytki z procesorami możesz położyć nad/pod sobą i połączyć zasilanie i linie I2C (lub na krzyż te od rs232). Reszta pinów idzie niezależnie do kolejnych modułów z innymi funkcjami takimi jak mostek itd.

Fakt tylko jest taki, że w 99% przypadków wszystko co chcesz zrobić na 2 płytkach da się na jednej lub ew. na jednej z trochę większym procesorem z tej samej rodziny. Dlatego pchanie się w dwie identyczne płytki ma b.mały sens poza szczególnymi przypadkami.

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj sobie coś o budowie przemysłowych komputerów. Tam komputer jest w postaci karty rozszerzeń np. PCI wpinanej w tgz. płytę zbiorczą (zajmuje się ona zasilaniem, dystrybucja sygnałów, ostatecznie zawiera RAM), do której są podłączone inne karty, rozszerzeń.

Co do dostępu PIN tu PIN, nie polecam kłopotliwe rozwiązanie, wymagające mechanizmów arbitrażu. Chodzi o to żeby w tym samym czasie dwa różne procesory nie próbowały kombinować z tym samym pinem, pomijając już opóźnienia czasowe powodujące zakłócenia.

Jedyne rozwiązanie to klaser, komunikujący się za pomocą protokołu przez jakiś port szeregowy UART , SPI, I²C (najgorsze rozwiązanie).

Jeżeli typ CPU nie jest dla ciebie problemem to PICi posiadają coś takiego jak PSP, czyli bezpośredni równoległy Sprzęg z 8-bitową magistralą równoległa, co pozwala zrobić taki knif, że każde CPU może być widziane jako Expander I/O. Ale wymaga to zaprojektowania magistrali, i jednostki centralnej nadzorującej ją.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.