Skocz do zawartości

Wybór programatora dla początkującego - pytania


młody_nierob

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie 😅

Cieszę się, że znalazłem to forum, bo od ponad tygodnia (jeszcze przed świętami) dokładnie śledzę co się tu dzieje, i dochodzę do wniosku że właśnie tego brakuje w elektrodzie.

Ale do tematu. Mam 17 lat, chodzę do 2 klasy technikum mechatronicznego i chcąc zrobić robota udałem się tutaj. Podstawy podstaw i teorie mam (raczej) opanowaną. Na pewno przerobioną. Oczywiście zaczynam od światłoluba, później LF'a ale chcę już zacząć podążać w kierunku robotów cyfrowych. Programowania jeszcze nie mam, ale wiem ze cala trzecia klasa na pracowni będzie to wałkowane i dlatego chciałem spróbować tego przez wakacje, bo na pewno będzie mi łatwiej w szkole. Pytam więc starszych wiekiem i doświadczeniem:

1. Jaki programator polecacie () tak w granicach 100 zl)?

2. Jaki język będzie najlepszy na początek?

3. Czy dwa miesiące wystarczą, żeby wkręcić się w to wszystko?

Przy czym zaznaczam, że zapału mi nie brak, tym bardziej jak pomyślę o naszym rynku pracy. Moja fascynacja robotyką nie jest chwilowa i mam nadzieję związać z tym moją przyszłość.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Jaki programator polecacie () tak w granicach 100 zl)?

2. Jaki język będzie najlepszy na początek?

3. Czy dwa miesiące wystarczą, żeby wkręcić się w to wszystko?

Wszystko było wiele razy, szczególnie o wyborze programatora. Przejrzyj dział dla początkujących, nawet ostatnio coś takiego się przewinęło.

2. Jeśli chcesz się tym zająć na chwile to Bascom, na dłużej C.

3. Wszystko zależy od Ciebie, na pewno wystarczy, aby bardziej się zainteresować 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3. Spokojnie zrobisz światłoluba i LFa, w zależności od czasu i kasiorki 🙂

O to się nawet nie martwię. Czasu trochę brak i z kasą krucho, ale ogarne to wszystko ;D

1. USBasp resztę tej stówki wydaj na inne części.

Obojętnie jaki? Różnią się w ogóle czymś?

Wszystko było wiele razy, szczególnie o wyborze programatora. Przejrzyj dział dla początkujących, nawet ostatnio coś takiego się przewinęło.

Tak wiem, czytałem, ale to nie zaspokoiło moich potrzeb 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy czym zaznaczam, że zapału mi nie brak ...

... to nie bardzo koreluje z Twoim nickiem 🤣

A co do programatora możesz jeszcze używać LPT, a jeśli go masz (port LPT), to USBasp zrobisz sobie samemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rób w sensie, że nie dotykaj. Tata mi tak mówi jak dotykam czegokolwiek jak grzebie w garażu 😉

Moje córki także to słyszą, gdy wkraczają na teren mojego elektronicznego królestwa 🤣

Masz port LPT w jakimś kompie?

Link do komentarza
Share on other sites

No pewnie. Ale na komipe Win7 i nie mam na żadnym, w domu XP ;/

No to musisz poszukać jak udostępnić LPT pod win7 (jest sporo na ten temat w sieci, ale ja nie miałem takiej potrzeby więc nie podpowiem).

Gdy już uruchomisz to będziesz mógł programować AVRy za pomocą takiego programatora:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html

Ale lepszym będzie zbudowanie sobie USBasp i zaprogramowanie go (tylko raz za pomocą LPT):

http://programatory-usb.pl/usbasp.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Czytałem ten artykuł, ale szczerze mówiąc wolał bym kupić programator. Widziałem takie na wszystkie obudowy avt i nawet na plcc. Dobre by to było?

Moim zdaniem nie ma sensu kupować na początek nic poza USBasp, tym bardziej, gdy kasiorki nie masz w nadmiarze. Programujesz i tak w gotowym układzie korzystając z ISP: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

Ale oczywiście Ty wiesz co będziesz potrzebował np. PLCC.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym PLCC to troche popłynąłem, ale ale jak kupować, to coś co mi starczy na dlugo.

Bo jak się rozwinę, to nie chciałbym wydawać kolejnych pieniędzy na następny programator. Teraz pytanie, czy ten

http://allegro.pl/programator-usbasp-podstawka-tasma-idc-avr-i2248989322.html będzie dobry. No i czy lepiej mieć podstawkę, czy kupić wtyczki KANDA i wlutowywać je w układy i tam programować? Bo myślałem nad taką opcją żeby zakupić jeszcze płytkę testową i po sprawdzeniu wszystkiego dopiero drukować schemat z eagla i trawić. Możecie coś na ten temat powiedzieć?

Link do komentarza
Share on other sites

No i czy lepiej mieć podstawkę, czy kupić wtyczki KANDA i wlutowywać je w układy i tam programować?

Nie wygodnie jest za każdym razem kiedy programujesz wyjmować układu, programować i znów wkładać. Lepiej jest w każdym jednorazowym projekcie montować złącze KANDA.

A ten układ z linku który podałeś, może służyć jako płytka uruchomieniowa, jeszcze tylko dorobić jakąś inną do niego z LED'ami, przyciskami, LCD itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.