Skocz do zawartości

Turbinowiec


Razonek

Pomocna odpowiedź

Dokładnie 😉

To już zawody z marca w Rybniku były większe 🙂

Ej, mam takie pytanko. Dlaczego do zasilania twoich silników używałeś przetwornicę skoro napięcie zasilające mają 3-9V? Te 7,4 V z pakietów, które wymieniłeś nie wystarczało ?

I drugie pytanko => Ten jeden osobny pakiet zasila elektronikę, a 3 pakiety silnik?

[ Dodano: 19-06-2012, 20:10 ]

Możliwe, że tylko dla Lego (ehh... niestety, bo nie będzie kiedy mojego wypróbować jak wyjdzie 🙂 Chyba, że zbliża się jakaś impreza ?) i jak tak to sorry za wprowadzenie w błąd 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przetwornicę użyłem w celu stabilizacji napięcia dla silników, aby algorytm PD się nie rozjeżdżał w trakcie padania akku. Tutaj sprawę zarypałem całkowicie bo nie dałem regulacji napięcia wyjściowego i na wyjściu mam ciągle 5V.

Mam 4 pakiety w sumie, jeden pada - biorę następnego. Strasznie dobre to jest przy testach, gdzie robot praktycznie ciągle jeździ. Jednym pakietem zasilam całego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Poza mną i chyba dwoma innymi robotami były same linefollowery z LEGO.

Razem były co najmniej 4 nie z lego: Mój (Thunderbolt) ten który się rozpadł, Wolwerine, Turbinowiec.

Do czego służył ten potencjometr, że jego brak "wyłączył" czujniki?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmm jak dla mnie " tak jest prościej", wynika to też z mojego sposobu wykrywania kątów prostych.

Wiem że ludzie wyginają je w dwie strony, ale myślę że wszystko w tej sprawie zależy od programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Z naszych analiz wynika, że zdarza się sytuacja, która trudno skutecznie obsłużyć programowo, a wygięcie czujników całkowicie ją rozwiązuję. Otóż weźmy fragment trasy, gdzie kąt prosty występuje po elemencie, który nie jest linią prostą (jakiekolwiek większe zawirowanie). W takim przypadku robot może wjechać w dziewięćdziesiątkę pod różnym kątem. Może wystąpić więc sytuacja:

W przypadku wygiętych czujników, problemu nie ma. Robot skręca w prawidłową stronę i jedzie dalej. W przypadku czujników ułożonych w linie będzie to wyglądało tak:

Gdy mamy do dyspozycji kilka przejazdów, włączamy robota drugi raz, zapewne wjedzie pod innym kątem i tym razem nie zawróci. Kiedy jednak jeden przejazd decyduje o być albo nie być w turnieju (np. Wiedeń), zapewnienie niezawodności w takich nawet, bardzo rzadkich, sytuacjach jest niezwykle ważne.

Link do komentarza
Share on other sites

Z naszych analiz wynika, że zdarza się sytuacja, która trudno skutecznie obsłużyć programowo, a wygięcie czujników całkowicie ją rozwiązuję.
W 100% się z tym zdaniem zgadzam. Jeżeli jednak Razonek, ma odpowiednio przygotowany program to nie będzie miało znaczenia czy czujniki ułożone są podobnie do Waszych (zagięte), czy też są w linii prostej.
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie !

Robiąc tory starałem się robić je dość ekstremalne, co prawda przyczepność jest na nich bardzo duża, ale nigdy nie zgubił linii, no oczywiście nie licząc początku powstawania programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, czy sprawdza się to w zaawansowanych konstrukcjach, ale w moim prostym LF w razie wyjechania poza trasę brałem pod uwagę odczyt tylko z dwóch skrajnych czujników. Na tym schematycznym rysunku 3 posty wyżej robot i tak za ułamek sekundy zgubi linię, a ostatnim skrajnym czujnikiem był prawy.

Link do komentarza
Share on other sites

No coś podobnego do tego co opisał mati 6, co odczyt z każdego czujnika sprawdzam czy przypadkiem na pewnych dwóch niema linii i wykorzystuję to do "pamiętania" gdzie była linia gdy uchyb wynosi 0 i robot nie widzi żadnej linii ;D To tak mniej szczegółowo, do tego dochodzi bardzo duża waga czujników przy brzegach.

Link do komentarza
Share on other sites

To zadziała pod warunkiem, że ostatnim czujnikiem będącym na linii nie będzie przeciwległy skrajny.

Zauważcie też, że w przypadku konstrukcji ze skrajnie wysuniętymi czujnikami (z najwyższym priorytetami na nich) regulator dostanie sygnał ze skrajnego czujnika z najwyższą wagą. Robot z czujnikami ułożonymi w linie nadal będzie "myślał", że ma jechać prosto albo co gorsza skręcać w lewo. Gdy liczą się ułamki sekund, może to być czynnik decydujący o zajęciu wyższego miejsca w turnieju.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.