Skocz do zawartości

Kurs programowania uC AVR w C (WinAVR, Kurs AVR-GCC)

Pomocna odpowiedź

Ale oczywiście jest możliwa taka deklaracja zmiennych, aby nie zostały one zniszczone - to tak na przyszłość.

Wiem, są to tak zwane zmienne globalne.

To już wiem, mieszała mi w głowie tylko ta funkcja ( jak do tej pory).

Jaki byście polecili kompilator do C? DevC++ nie działa mi na windows 7 za dobrze.

Na marginesie, lepszą książką od symfonii jest książka o tytule "Od zera do gier kodera". Nia pamiętam czyja bo piszę z telefonu a książkę mam na kompie. To za pomocą tej książki równolegle z podpowiedzią Trekera zrozumiałem tą nieszczęsną funkcję.

Ps. Jak będą jakieś błędy to sory, ale jeśli post napisany przed ósmą rano to z telefonu.

Od zera do gier kodera jest to darmowa publikacja Karola Kuczmarskiego.

Jako alternatwe dla DevC++ poleca CodeBlocks. Nie pisałem w tym wiele narazie ale puki co wrażenia mam pozytywne.

Ale oczywiście jest możliwa taka deklaracja zmiennych, aby nie zostały one zniszczone - to tak na przyszłość.

Mi się wydaje że chodzi o zmienne lokalne deklarowane jako static.

Pozdrawiam.

Jako alternatwe dla DevC++ poleca CodeBlocks. Nie pisałem w tym wiele narazie ale puki co wrażenia mam pozytywne.

Rzeczywiście, wygląda bardzo ciekawie i obiecująco. Przetestuję. Ma to jakieś ograniczenia w stylu trial?

Po polskiemu to też jest czy tylko english language?

Jest to wolne oprogramowanie pod licencją GPL 3 co za tym idzie możesz używać go do woli. Niewiem natomiast jak wygląda sprawa z czerpaniem korzyści majątkowych. Spolszczenie nie było w moim obszarze zainteresowań wiec niestety nie mogę Ci pomóc.

Pozdrawiam

Witam Panowie mam taki problem podczas programowania wyskakuje mi taki błąd :/ co z tym zrobić?

> "make.exe" program

avrdude -p atmega8 -P usb -c usbasp -U flash:w:led.hex

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1

avrdude: initialization failed, rc=-1

Double check connections and try again, or use -F to override

this check.

avrdude done. Thank you.

Witam mam prośbę do użytkowników bardziej wprawionych w programowaniu o poprawienie mojego prostego programu. Mam 3 diody podłączone do PD0-PD2 i sygnalizacja śmiga dobrze na takim programie:

/* ATmega 1MHz */

#define F_CPU 1000000L
#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>

int main(void)
{

DDRD = 0xff;

for(;;)
{
PORTD = 0x1;
_delay_ms(2500);
PORTD = 0x2;
_delay_ms(900);
PORTD = 0x4;
_delay_ms(2500);
PORTD = 0x6;
_delay_ms(900);

}

}

Teraz chciał bym użyć przycisku który będzie zwierał do masy PC0 i po naciśnięciu żółta dioda będzie migać. Po zwolnieniu przycisku sygnalizacja ma wracać od normalnego stanu. Siedzę już nad tym 3 wieczory i nie mogę tego zrobić 🙁 próbowałem wielu opcji takich jak dodanie if, próbowałem modzić przykład z sygnalizacją z kursu nr 3 i to też nie chciało mi działać 🙁 Nie mam już pomysłu co by zmienić "znaczy mam tylko nic nie chcie mi działać" Dlatego proszę niech ktoś zmodyfikuje mój program żeby działało a wtedy ja już sobie sam dojdę co i jak 😉

Komentarz dodany przez: Nawyk

Używaj, proszę, znaczników [ code][ /code]

Witam

Czy podana przez autora książka: "Język ANSI C" autorzy: Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie nawiązuje w jakiś sposób do AVR ? Konkretnie ATmega8 i 16? Zapytam inaczej (gdyż jestem w tym całkowicie zielony) Czy za pomocą tej książki zdołam sie nauczyć programowania tych układów bez problemowo (posiadam EVBavr04) ?

Pozdrawiam

Witam

Czy podana przez autora książka: "Język ANSI C" autorzy: Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie nawiązuje w jakiś sposób do AVR ? Konkretnie ATmega8 i 16?

Pozdrawiam

Nie, ale możesz to sprawdzić w spisie treści: http://helion.pl/view/5314./jansic.htm

Do AVR są inne: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

Komentarz dodany przez: Treker

Dodam jeszcze link do krótkiego opisu jednej z książek: https://www.forbot.pl/forum/topics26/programowanie-avr-w-c-nie-jest-trudne-vt4906.htm

• Lubię! 1

I czy np. jeśli zakupię tą pozycję ,,Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji'' to wystarczy na długo? W sensie czy rzeczywiście jest tam wiele takich informacji i sam język C ? Pytam gdyż cena nie jest niska i czy nie będę musiał za pare tygodni kupować znowu nowej książki z samym C w podobnej cenie. Pozdrawiam

Chciałbyś mieć w książce o mikrokontrolerach + C objętości 800 stron, mieć także drugą książkę o samym C, która ma 1000 stron - nie da się.

Właśnie dlatego, że ceny takich książek nie są niskie, moim zdaniem lepiej wybrać tę która ma dużo wiedzy zarówno o C jak i mikrokontrolerach ze wskazaniem na to drugie. Taka właśnie jest książka Fancuza. A w razie problemów zawsze można zapytać na forum, gdy się czegoś nie rozumie - autor jest dostępny na Elektroda.pl. Na Forbocie także ktoś zawsze odpowie.

Oprócz tego: http://kursc.forbot.pl

Witam panów. Niedawno postanowiłem ze naucze sie programowac mikrokontrolery w jezyku c a pozniej bede brnał dalej w robotyke 🙂 Początkowo miałem się uczyć bascoma za pomocą zestawu EvB 5.1 firmy ANDtech . Popisałem trochę, poczytałem i stwierdziłem że jednak odstąpie od bascoma na rzecz języka C. I trafiłem na ten fajny artykuł.

Mam tylko duży problem. Nie moge połączyć się z Atmegą32a (evb 5.1) za pomocą WinAvr.

Podstawowy problem to brak programatora FT 232RL na liście "programmer" w programie MFile z którego korzysta winavr. Daje to taki błąd przy próbie wgrywania :

"make.exe" all

make.exe: *** No rule to make target `all'. Stop.

> Process Exit Code: 2

> Time Taken: 00:00

Jak sobie z tym poradzic ?

I czy zestaw EvB 5.1 to dobra platforma do nauki C ? Nigdzie nie widze żeby ktoś na tym programował C.

cena zestawu ATB naprawde mnie odstrasza, tym bardziej ze juz wykosztowałem sie na EvB 5.1

Proszę o radę, pozdrawiam

Witam

Proszę o tekst programu który na Atmega 8A ,na pinie PB0 i PB1,będzie zmieniał polaryzację prądu, co 1 minutę, z wypełnieniem 50 %( duty cycle 50 %),pozostałe porty PB,PC,PD,będą nieczynne.Miernik podłączony do portu PB0 i PB1 będzie pokazywał znak minus ,1 minutę,a potem znak plus, 1 minute.

Interesuje mnie także program który na wymienionych pinach,jednocześnie będzie zmieniał polaryzację, na pinie PB0 i PB1 będzie zmieniał polaryzację co 1 minute,na pinie PB2 i PB3 co 2 minuty,na pinie PB4 i PB5 co 3 minuty,na pinie PB6 i PB7 co 4 minuty.

Za pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Hris

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay