Skocz do zawartości

[LineFollower] eLF2


Pomocna odpowiedź

Witam, właśnie kończę mojego linefollowera, i prosiłbym o ostateczne wskazówki przed trawieniem pcb.

Najpierw kilka słów wyjaśnień:

eLF2 jest zmodyfikowanym moim pierwszym robotem, miał w ogóle nie powstać, ale doszedłem do wniosku, że warto będzie go zbudować, ponieważ będzie mnie bardzo mało kosztowało (ok. 20zł), bo na jego potrzeby kupiłem tylko trochę rezystorów, komparatory i ledy. Ale dlaczego używam kiepskich CNY70 zamiast np. ktirów? Ponieważ mam na zbyciu 14 sztuk, i trzeba coś z nimi zrobić 😉 .

Na eLFie2 potrenuję lutowanie pierwszych elementów SMD, oraz chcę nauczyć się pisać programy w C. Zdaję sobie sprawę, że zrobiłem tutaj kilka błędów konstrukcyjnych (mam na myśli użycie tej przekładni, która zapycha mi miejsce, oraz spora bezwładność robota spowodowana użyciem komparatorów i dużych czujników).

I jeszcze jedno. Robot najprawdopodobniej zasilany będzie lipolem 2S, więc dobuduję do niego zewnętrzny moduł stabilizatora lm1117, przetwornicy st1s10phr, oraz komparatora lm311 w roli sprawdzana stanu baterii, które przydadzą się później.

Jeszcze słowo wyjaśnienia. Te błękitne linie na płytce głównej, to mniej więcej szkic przekładni tamya 😉 .

Pozdrawiam, i czekam na uwagi dotyczące schematu.

Link do komentarza
Share on other sites

Schematów nie sprawdzałem, odniosę się tylko do samych płytek. Po pierwsze zaznaczasz na złej warstwie obrys płytki, od tego jest warstwa Dimensions, a nie jak w przypadku Twojej płytki z czujnikami Vias.

Po drugie płytki są strasznie duże (ciężkie), o ile przy płytce głównej ma to jeszcze jakieś uzasadnienie (przez zastosowaną przekładnię), o tyle płytka z czujnikami to już jest problem. Rozumiem, że to nie ma być szybki robot, ale i tak warto projektować wszystko poprawnie. Czujniki są wysunięte do przodu konstrukcji. Każda masa na takim ramieniu powoduje sporą bezwładność co będzie problematyczne przy szybkich zmianach kierunku. Ważną zasadą w FTL jest to, aby masę skupić przy silnikach napędowych. Im dalej od kół, tym mniejszą masę należy tam rozkładać.

Link do komentarza
Share on other sites

Obrys płytki zaraz poprawię. Zdaję sobie z tego sprawę, że ta płytka z przodu jest za ciężka, ale macie jakiś pomysł co z tym zrobić, zachowując nadal komparatory w tht?

Link do komentarza
Share on other sites

Obrys płytki zaraz poprawię. Zdaję sobie z tego sprawę, że ta płytka z przodu jest za ciężka, ale macie jakiś pomysł co z tym zrobić, zachowując nadal komparatory w tht?

Moim zdaniem płytka jest źle zaprojektowana...

1. Po co dwa typy komparatorów daj 3xLM339

2. Niektóre rezystory daj THT (zmniejszy się ilość przelotek).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tolo, 1. Co to zmieni, jak dam 3xLM339? Zarówno LM339 jak i LM311 już kupiłem. No chyba że podacie jakiś ważny powód dla którego miałbym dać ten trzeci większy komparator, to się ponownie zastanowię.

2. Zapomniałem dodać, że płytka główna będzie jednostronna, a płytka z czujnikami dwustronna.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodając komparatory SMD można zaoszczędzić sporo miejsca umieszczając elementy na obu stronach płytki. To nie jest produkcja seryjna, więc takie rozmieszczenie jest dopuszczalne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

I chyba tak zrobię. To będzie mój pierwszy projekt z elementami smd i chciałem zacząć tylko od tych rezystorów, ale chyba nie mam innego wyjścia... Dzięki temu skrócę płytkę (myślę że o jakiś 2cm). Ale czy w takiej sytuacji zmniejszyć odległość między osią kół a czujnikami? Chyba zostawię taką odległość jaka jest, tylko pomiędzy płytką główną a pł. z czujnikami zrobię puste miejsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak sobie pomyślałem... A po co ja się męczę z tymi komparatorami, skoro potrafię już dokonywać odczytów z ADC? Przez te komparatory zyskam troszeczkę na czasie wykonywania programu, ale za to będzie wielki problem ze sterowaniem z powodu wysuniętego do przodu środka ciężkości...

Tak więc wyrzuciłem komparatory, zmniejszyłem liczbę czujników do pięciu sztuk, i teraz schematy i płytki prezentują się tak:

Zasilał będę najprawdopodobniej z jakiegoś 2celowego lipo, przez taki oto moduł przetwornicy:

Na płytę główną robota zapodam zarówno 5V do logiki, jak i bezpośrednio z lipo 7,4V dla silników.

Prosiłbym o wskazanie ewentualnych błędów. Jeżeli wszystko ok, to w tygodniu trawię, a w najbliższy weekend postaram się wszystko polutować i zacząć pisać program.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.