Skocz do zawartości

Prośba o opinie: mapowanie przestrzeni 3d


mariotti

Pomocna odpowiedź

Coś podobnego opracowało VOLVO. Z tego co pamiętam, to badali oni oko muchy czy komara (zasadniczo algorytm, wykrywania obiektów, i unikana kolizji z nimi), za pomocą kamery i komputera (nie wiem czy stosowali SSN), system monitoruje, obraz przed samochodem i kiedy zauważa człowieka, czy nawet wózek z dzieckiem, na kursie kolizyjnym (wtargnięcie pod auto) tak to nazwijmy to zatrzymuje samochód. Był o tym nawet film, jak do tego dochodzili, i robili test ze studentami którzy wskakiwali pod jadące auto z tym systemem.

http://www.jedz-bezpiecznie.pl/Technika,systemy_wspomagajace_bezpieczenstwo_na_drodze,Innowacja_Volvo_w_ochronie_pieszych,20100417.php

Coś w tym stylu, ale na pewno VOLVO pracuje nad system mapowania przestrzeni, opartym o zdolności owadów latajączych.

Wersja Mercedesa:

http://diydrones.com/profiles/blogs/mercedes-benz-vision-systems-research

Robi wrażenie. Oparta na 2 kamerach.

Link do komentarza
Share on other sites

W temacie padło słowo kluczowe Kinect, ale o ile zauważyłem jakoś temat nie został pociągnięty. Zauważcie, że ten czujnik działa w oparciu o tylko jedną kamerę, z tym że jest czujnikiem aktywnym - sam sobie oświetla scenę odpowiednim wzorem. Następnie na podstawie deformacji wzoru oblicza położenie obiektów. Kolega na magisterkę robił coś działającego na podobnej zasadzie - z projektora rzucał na scenę obraz w postaci prążków i obliczał położenie punktów na podstawie ich ugięcia. Słowo kluczowe do googlania: structured light.

Link do komentarza
Share on other sites

Wersja Mercedesa:

http://diydrones.com/profiles/blogs/mercedes-benz-vision-systems-research

Robi wrażenie. Oparta na 2 kamerach.

Film robi wrażenie, ciekawe jaka jest prawda 🙂

Czy ten system nigdy się nie myli? Nie zdarza się że mylnie rozpozna

przeszkodę z przodu i otrze samochód o coś z boku?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale jacyś programiści zrobili odpowiednik Kinecta, na zwykłej kamerce internetowej, co prawda sami podkreślali, że istotna jest jakość kamerki (konkretnie przetwornika obrazu w niej), bo zanim uzyskali zadowalające efekty, mieli ich parę po drodze. Ale z tego co pokazywali, na filmie efekty jakie uzyskali mogłyby nawet zawstydzić Microsoft.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie to jest problem, nie pamiętam gdzie to oglądałem. Ogólnie temat był bardzo żywy tak rok, półtora roku temu, kiedy Kinect, był tylko jeszcze zapowiedzą. Wtedy właśnie pojawiało się sporo materiałów, na ten temat. Ale postaram się to odszukać i dać link. Oprogramowanie napisało dwóch gości, a testował im to jakiś człowiek biegły w sztukach walki. Skumplowali to chyba jako mod do starego Mortal Kombat, bynajmniej testowali na jakieś bijatyce. Ogólnie ciężko to odnaleźć, bo wpisanie tekstu o kontrolerach ruchu, od razu otwiera linki do badziewnego Kinecta, albo SONY move. żanleżć coś niepowiązanego to jak szukanie igły w stogu siana.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, półtorej roku temu microsoft wydał już SDK do kinecta, a kinect miał już ugruntowaną pozycję na rynku (w ciągu 60dni od premiery sprzedano ponad 8 000 000 egzemplarzy (sic!)). Uważasz, że jest on badziewny? Dlaczego tak sądzisz? Po mojemu jest to super narzędzie o świetnym stosunku ceny do możliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn, mówiąc o Kinect trzeba trochę odejść od tematu wątku, i rozpatrywać go w sensie konsoli XBOX 360. To miała być wielka rewolucja, a tymczasem do dnia dzisiejszego nie jest nawet jej namiastką. Gry na Kinect, można policzyć na palcach obu dłoni. Sam kinect widziałem w akcji raz w markecie. Sam zastanawiałem się nad zakupem, jako posiadacz X360, ale wczytując się w opinie użytkowników zrezygnowałem z niego. Mimo swojej zaawansowania, i cen, urządzenie te zbiera lagii (zacięcia), jego pole widzenia, w sensie głębi, też jest ograniczone do pewnego optymalnego obszaru.

Porównując Kinect z Move SONY, jest to straszny przerost treści nad formą, biorąc pod uwagę do czego ma służyć ten kontroler i ile kosztuje. Co gorsza programiści nie mają bardzo pomysłu, jak to wykorzystać w grach, co akurat jest dziwne, bo pomysły aż są oczywiste, jak gry przygodówki, RTS, RPG, bijatyki, do strzelanek akurat się nade średnio, tu lepszy jest zdecydowanie Move od SONY.

Czy kinect nadaje sie do celów, poruszonych w tym wątku ? Być może tak, ale biorąc pod uwagę jego cenę, i gabaryty, oraz problemy z lagami, choć to akurat może być tylko kwestia optymalizacji, watpliwe jest pchanie się niego.

Dobrą kamerkę internetowa, można mieć za ok 200zl, i jest to praktycznie sprzęt HD, a kinect chyba poniżej 499zł nie schodzi, ale nie sprawdzałem.

Specyfikacja Kinecta:

http://www.cdaction.pl/news-13354/xbox-kinect-specyfikacja-sprzetowa-kontrolera.html

Specyfikacja kamerki HD logitech.

http://www.logitech.com/pl-pl/webcam-communications/webcams/hd-webcam-c310

Hoć trzeba przyznać że sprzęt Logitech zdrożał nieziemsko, rok temu jak chciałem kupic ich kamerkę FHD to kosztowała 230zl, a dziś już 500zł. 🤯

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież 500zł za to co oferuje Kinect to jest śmiesznie mało! Powiedzmy nawet że kupię sobie tą kamerkę za 200zł i co z nią zrobię? Całe oprogramowanie do śledzenia ruchu samo się nie napisze...

Hoć

trzeba przyznać, że idealny nie jest, ma spory minimalny zasięg i tak jak napisałeś, zajmuje stosunkowo dużo miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

To tak naprawdę zależy co konkretnie potrzebujesz, jaki masz na to budżet i czego od tego oczekujesz. W żadnym z obu przypadków oprogramowanie ci się nie napisze samo, i to jest bezdyskusyjne. Ogólnie wybór na pewno nie jest łatwy. Z jednej strony Kinect na pewno kusi, reklam robi swoje, z drugiej strony jest w pewnym sensie zamykanie się w konkretnej platformie sprzętowo - programowej. Odpowiednio skonstruowane oprogramowanie do kamerki internetowej, będzie działać, z kilkoma różnymi kamerkami.

No niestety masz trudny orzech do zgryzienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie... może ktoś podrzucić coś konkretnego (chodzi mi o wykorzystanie kamerki i lasera) zaczełem się interesować tematem i chciałbym wiedzieć w jaki sposób przy użyciu kamerki i lasera mogę obliczać odległość punktów, jakie parametry kamery powinnienem znać i w jakis sposób powiązać to z (laserem)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.