Skocz do zawartości

Dziecko - robot Diego-San pokazuje swoje oblicze na filmie


Treker

Pomocna odpowiedź

Ma na imię Diego-san, urodził się na University of California, San Diego. Ten malec, który tak naprawdę ma ponad 1,2m wysokości i waży 30kg to dziecko – robot. Wcześniej w internecie można było znaleźć jego zdjęcia, teraz po raz pierwszy możemy podziwiać go na filmie.

Diego-san - mechaniczne dziecko

Naukowcy z UCSD pod kierownictwem profesora Javiera Movellana pracują nad Diego-sanem, w celu zbadania umiejętności poznawczych i socjalnych niemowlaków. Choć dość duży jak na swój wiek, humanoid jest modelem rocznego dziecka. Jego ciało zostało zbudowane przez japońską firmę Kokoro, natomiast głowa stworzona przez amerykańską firmę Hanson Robotics, specjalizującą się w budowie w bardzo realistycznych humanoidów.

Mechaniczny uśmiech Diego

Aby „chłopiec” mógł pokazywać emocje, potrzebuje tak dużej głowy, w celu pomieszczenia całego sprzętu potrzebnego do tego. Na jego twarzy mogą odmalowywać się między innymi radość, złość, zaskoczenie. Obecnie programiści zmagają się z nie lada wyzwaniem jakim jest nauczenie Diego-san jak kontrolować swoje ciało i oddziaływać z ludźmi.

Zdania na temat Diego-san są podzielone. Jedni uznają go za całkiem uroczego, inni stwierdzą, że jest dość okropny, dla niektórych wręcz odrażający. a Wy co o nim sądzicie? Przyprawia Was o gęsią skórkę czy raczej o uśmiech?

Źródło: http://spectrum.ieee.org

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A według mnie też już posuwa się to w dobrym kierunku - twarz nie jest nienaturalna, przynajmniej we mnie nie budzi jakichś dziwnych odczuć - powoli dolina niesamowitości się oddala 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A według mnie też już posuwa się to w dobrym kierunku - twarz nie jest nienaturalna, przynajmniej we mnie nie budzi jakichś dziwnych odczuć - powoli dolina niesamowitości się oddala

A potem co? Blade Runner? 😉

Jeszce wygląda dziwnie, ale już mniej niż wcześniejsze próby. Tak czy siak czeka ich jeszcz masa pracy, a żeby uniknąć "dziwnego" wrażenia w dłuższym kontakcie będą musieli jednak odwzorować większą liczbę mięśni mimicznych. Tak czy siak - jeszcze sporo przed nami, ale za jakieś 20-30 lat jak połączą projekty typu petman i takie jak ten, będziemy mieć funcjonalne androidy, które będą tylko musiały tankować paliwo - a potem już będzie szło z górki.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.