Skocz do zawartości

Silnik DC do robota mobilnego - czy da radę?


karkarkar1

Pomocna odpowiedź

Witam.

Zamierzam zbudować robota mobilnego czterokołowego. Jego wagę planuję na ok. 5kg. Napęd zamierzam dać na dwa tylne koła.

Chciałbym dać takie silniki: http://allegro.pl/silnik-sg-27-12v-dc-z-przekladnia-1-30-125-rpm-i2998891155.html . (Sprzedający: q-elektronik, Tytuł aukcji: Silnik SG-27 12V DC z przekładnią 1:30 - 125 rpm) Czy dadzą one radę ruszyć taką konstrukcję? Czy to przełożenie wystarczy i mogę od razu na oś silnika nakładać koło?

Liczę na waszą profesjonalną pomoc.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Nie opisałeś całego problemu, przy doborze silników istotna jest dynamika układu. Bez wiedzy o tym jakie chcesz osiągnąć przyspieszenia i prędkości maksymalne ciężko będzie odpowiedzieć czy te silniki dadzą radę. Tak naprawdę nie bardzo wiadomo co masz na myśli mówiąc "ruszyć konstrukcję", czy to jest przypadek na płaskim betonie czy może po murawie boiska. Kolejna sprawa jest taka, że ostatnim stopnie "przekładni" są koła, jeśli założysz 50cm koła stracisz bardzo na momencie i możesz nie ruszyć, dając małe koła możesz nie osiągnąć założonej prędkości.

Przemyśl co dokładnie chcesz uzyskać, a znacznie łatwiej będzie dobrać napęd.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm...

Jeździć chciałbym po różnym terenie, zarówno po trawiastym, jak i po betonie, jednak wszystkie powierzchnie będą raczej płaskie.

Prędkość max. chciałbym tak ok. 15km/h, ale może być trochę mniej.

Koła będą nie większe niż 10cm średnicy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że przy kołach o średnicy 10cm i tych silnikach, które znalazłeś osiągniesz prędkość max. ok. 60cm/s czyli jakieś 2,25 km/h. Co jak na robota wcale nie jest złym wynikiem. Problem tylko w tym, że moment te silniczki mają słabiutki.

Po drugie, napęd tylko na dwa koła przy czterokołowym robocie będzie powodował problemy przy skręcaniu (chyba, że zamierzasz zastosować układ jak w samochodzie, z przednimi kołami skrętnymi).

Po trzecie, jeśli mógłbyś zaakceptować prędkość max. rzędu 2km/h, to polecam te silniczki: http://www.trobot.pl/Silniki/Z-przekladnia/Silnik-25Dx54-751-HP

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W takim razie polecałbym kupno wkładów do wkrętarek na allegro - najtańsze raczej są słabej jakości, ale przynajmniej są tanie i będą w stanie dobrze wywijać tym twoim jeździdłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że potrzebują przekładni - dlatego poleciłem ci już gotowe wkłady, razem z przekładnią, a nie gołe silniki. 5kg to strasznie dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mogę nigdzie znaleźć takich gotowych wkładów...

A może wykorzystać przerobione serwo? Np. takie: http://abc-rc.pl/p/115/1852/serwo-towerpro-sg-5010-39g-5-5kg-cm-serwa-analogowe-serwa.html .

Wydaje mi się, że takie serwo po przeróbce pracuje jak zwykły silnik DC. A to wyżej wymienione ma też (chyba) dobry moment.

Są jeszcze takie serwa, z jeszcze lepszym momentem: to http://abc-rc.pl/p/115/3231/serwo-cys-s3006-40g-6-5kg-cm-plastik-serwa-analogowe-serwa.html lub to http://abc-rc.pl/p/115/3232/serwo-cys-s0070-30g-7-5kg-cm-plastik-niski-profil-serwa-analogowe-serwa.html , ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji, jak je przerobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Takie serwo nadaje się do minisumo który waży 500g a nie do platformy która waży 5kg Nie kieruj się samym momentem ...

Link do komentarza
Share on other sites

A to serwo? http://allegro.pl/serwo-mg995-13kg-towerpro-arduino-metalowe-gw-fv-i3025050584.html (Sprzedający: tresspasser, Tytuł aukcji: Serwo MG995 13kg TowerPro Arduino,metalowe,gw, FV)

A może ten silnik? http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-modelcraft-rb-35-1-100-i3045166480.html (Sprzedający: Conrad_Outlet, Tytuł aukcji: Silnik z przekładnią Modelcraft RB 35 1:100)

Czy to jest ten wkład do wkrętarek? http://allegro.pl/silnik-przekladnia-lodz-lodka-zanetowa-rc-rozne-i3030075318.html (Sprzedający: baterieiogniwa, Tytuł aukcji: Silnik przekładnia łodz łódka zanetowa rc różne)

Czy on może napędzać tą konstrukcję? Czy da się zdjąć to czarne "coś" i wtedy zostanie wał?

Ew. proszę o pomoc w doborze, zależy mi na niskiej cenie.

P.S. Zakupiłem dzisiaj w sklepie budowlanym 4 koła o średnicy 12,2 cm 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli np. taki: http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-dc-6v-21-1-gw-tanio-i3037080114.html (Sprzedający: goldtech, Tytuł aukcji: SILNIK Z PRZEKŁADNIĄ HL149 DC 6V 21:1 GW TANIO) dałby radę?

Tak jak mówiłem, konstrukcja ok. 5-6kg, napęd na cztery koła, skręcanie jak w czołgu.

Jaką prędkość max. może osiąnąć na takiej przekładni i silniku? Czy pojedzie po terenie trawiastym?

Link do komentarza
Share on other sites

Prędkość raczej niewielka jak dasz 4 silniki to 5kg powinno dać ale po trawie to chyba raczej nie bardzo zależy jakie dasz koła i zawieszenie ale to może być za mało...

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz, żeby to jeździło po trawie, nie lepsze będą gąsienice? W tedy będziesz skupiał się na dwóch mocniejszych (droższych) silnikach, niż na czterech słabszych (tańszych). Poza tym gąsienice zdecydowanie lepiej powinny sobie radzić z trawą, oraz lepiej nadają się do skręcania takiego jak w czołgu w przeciwieństwie do czterech kół (jakoś słabo widzę takie rozwiązanie). Taka moja sugestia...

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.