Skocz do zawartości

Silnik DC do robota mobilnego - czy da radę?


karkarkar1

Pomocna odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

No fajnie, fajnie...

Ale jak zamocować tą śrubę z zębatkami na wał silnika? I jaki w ogóle dać silniki?

Z tego co widzę, to do tych gąsiennic z mojego linku zębatki rowerowe jako koła się nie nadają... 🙁 A szkoda, bo te są łatwiejsze do wykonania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakbym się już zdecydował, to robiłbym raczej te gąsiennice z Forbota...

Tylko (ponawiam pytanie) jak zamocować tą śrubę z zębatkami na wał silnika? I jakie dać silniki?

Czy nadawałby się np. HL149 z przekładnią 21:1?

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej powinny być dobre, ale lepiej niech się inni wypowiedzą.

Jeśli chodzi o założenie śruby na wał silnika to nie mam zielonego pojęcia jak można by to dobrze zrobić 😕 Będę myślał. Jak coś wymyśle to dam znać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

OK, będę czekał, a w między czasie sam też myślał 🙂

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł z tym mocowaniem, to niech się podzieli 😉

A jakiej prędkości można się spodziewać przy wadze ok. 5-6kg? Będzie tak ok. 3km/h?

I jeszcze jedno. Napęd dałbym na tylne koła, a co z przednimi? Chyba trzeba na łożysku to rozwiązać. Albo i z przodu dać silniki i napęd na cztery koła.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ktokolwiek z Was pokusił się o jakieś obliczenia, czy wróżymy tu z fusów?

Zastanówmy się nad prędkością: silniki HL mają 160rpm, czyli ok. 2,5 obrotu na sekundę. Koła chcesz ok. 10 cm, czy 2,5*10*3,14 = ok. 75cm/s = 2,7km/h.

Teraz moment. Nie podajesz wprawdzie jakie przyspieszenie ma osiągać robot, ani jak nachylone zbocze ma pokonywać, ale chcesz żeby jeździł po trawie. Robiłem dwa roboty jeżdżące w terenie i z doświadczenia wiem, że trawa to jedno z trudniejszych podłoży dla robota, zwłaszcza kiedy ma skręcać. Silniczki HL mają moment 75mNm = 0,075Nm = 0,75kg*cm. Ciężko powiedzieć dokładnie jakiej siły potrzeba do jeżdżenia po trawie, ale przy takich kołach jak Twoje polecałbym silniczki jakieś 10 razy mocniejsze niż HL. Ja w swoich robotach stosowałem te silniczki co wcześniej linkowałem, a i tak przy słabszych bateriach czasem były problemy ze skręcaniem na trawie.

Jeśli kosztują zbyt dużo, to jedyną sensowną, budżetową alternatywą jaką widzę, są silniki z wkrętarek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za rzeczową, opartą na obliczeniach i doświadczeniu wypowiedź.

Czyli robot miałby być na kołach, a nie na gąsiennicach, tak?

To się dobrze nawet składa, bo mam już zakupione koła, takie: http://www.bricoman.pl/pl/product/23169/kolo-do-wozka-122mm-30kg-czerwone .

Silniki dać na cztery koła, czy tylko na dwa?

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/silnik-przekladnia-lodz-lodka-zanetowa-rc-rozne-i3030075318.html (Sprzedający: baterieiogniwa, Tytuł aukcji: Silnik przekładnia łodz łódka zanetowa rc różne) . Czy to są te wkłady z przekładnią? Czy nadadzą się do mojej platformy?

I jeszcze jedno: jeszcze pewnie trzeba będzie zdjąć tą czarną główkę. Czy są problemy z jej zdjęciem? Czy po zdjęciu pozostanie wyprowadzenie w postaci wału?

Przepraszam za dużą liczbę pytań, ale chcę się upewnić przed zakupem.

Link do komentarza
Share on other sites

Gąsienice są o tyle dobre, że do napędu wystarczą dwa silniki. Do robota kołowego będziesz potrzebował czterech.

Po zdjęciu główki jakiś wał zostanie na pewno, ale jakiej długości i średnicy to nie wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jednak wolałbym wersję na kołach.

Czyli cztery takie silniki, jakie podałem w poprzednim poście powinny napędzić moją platformę?

A tą główkę ciężko jest zdjąć?

[ Dodano: 22-02-2013, 20:37 ]

Proszę o pomoc, bo nie wiem, czy kupować te wkłady do wkrętarek...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja raczej się zastanawiam czy jest sens stawiać sobie tak wysoko poprzeczkę ? (mój podpis raczej sugeruje inną postawę ale co tam) Czy na początek nie wystarczy jazda po podłodze (zauważ jak mało jest takich "terenowych" robotów na tym forum) może to oznaczać, że jest to dość złożony problem...

Link do komentarza
Share on other sites

Może masz rację...

No dobra. To pojazd miałby jeździć tylko po podłogach, betonie i innych równych powierzchniach z prędkością ok. 3km/h na kołach o średnicy 12 cm. Jakie silniki wtedy zastosować? Dalej od wkrętarek, czy np. wtedy dadzą już radę HL149?

Link do komentarza
Share on other sites

Zastanawia mnie również waga robota 5kg ? Czym ty chcesz to zasilac akumulatorem samochodowym 😋

Wydaje mi się że 2,5-3kg to wystarczająca waga.

Link do komentarza
Share on other sites

Po części zgadłeś 😉

Będzie to platforma sterowana z PC (a raczej płyty głównej ATX) zamocowanej na pokładzie, z którą będę się łączył poprzez pulpit zdalny. Do tego komputera na platformie będą podłączone do portu LPT silniki, którymi będę sterował przez odpowiedni program. Zasilanie będzie z małego akumulatora żelowego 12V przez ten zasilacz: http://www.ebay.pl/itm/12V-200W-24Pin-DC-DC-PSU-ATX-1U-Case-Super-Mini-ITX-Car-PC-Power-Supply-Cable-/271158375406?pt=AU_Components&hash=item3f224c73ee#ht_4409wt_1135 .

Na razie to będzie platforma tylko i wyłącznie sterowana tym PC, ale buduję ją w celach edukacyjnych. Z czasem będę dodawał czujniki odległości itp. Jednym słowem będę dążył do tego, aby robot był autonomiczny, ale od czegoś trzeba zacząć 😋

Tylko proszę, nie mówcie mi, że mogę zastosować aparaturę RC, bo to nie o to chodzi. Mam stary komputer, chcę go wykorzystać. A z czasem, tak jak mówiłem, będę się douczał i dobudowywał czujniki, aby platforma stała się prawdziwym robotem 🙂

To co z tymi silnikami? Które zastosować?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.