Skocz do zawartości

Mój pierwszy robot!


Recon676

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jako, że to mój pierwszy post, pragnę się przywitać i przedstawić. Mam na imię Paweł, jestem studentem 2 stopnia na PW, wydział inżynierii chemicznej, w wolnych chwilach bawię się w elektronika, do tej pory głównie zajmowałem się elektroniką audio.

Ostatnio w ramach poszerzania horyzontów postanowiłem zrobić robota. W sumie to ciężko mój pomysł nazwać robotem (bo żadnej sztucznej inteligencji nie przewiduję chwilowo). Pomysł jest taki:

- Ruchoma platforma na gąsienicach

- na platformie mini kamera, poruszana w 2 osiach serwami

- oświetlenie do kamery

- jakiś prosty czujnik na platformie(nie wiem jaki, ważne by poznać temat)

- mikrokontroler z rodziny AVR, napewniej atmega32

- pojazd, który będzie sterowany z bluetootha przez...

- smartphone'a na os android.

Mam nadzieje, że nie postawiłem sobie poprzeczki zbyt wysoko, nie mniej jednak postaram się dopiąć swego. Długo by pisać o tym czego nie wiem i nie potrafię na dzień dziś zrobić pod kątem tego projektu, dlatego łatwiej wypisać to co umiem:

- projektować, wytrawiać i lutować PCB

- pisać programy w Bascomie i C (ale tylko podstawy)

- ogarniam tematy aplikacji mikrokontrolerów na pcb (zasilania porty itp)

- ogarniam generalnie w miarę dobrze elektronikę analogową

- tyle co ze studiów - podstawy mechaniki.

Gdy już to wszystko wypisałem mam do was pytania:

Jaką konkretnie wiedzę muszę posiąść by poradzić sobie z tym zadaniem?

Jak od praktycznej strony wygląda sterowanie tym układem przez smartphone'a ?(czego potrzeba, jakie części, jak zaprogramować, efektywność)

Link do komentarza
Share on other sites

Sporo mechaniki i elektroniki. Ze sterowaniem przez smartphone'a nie powinno być większego problemu są do tego książki z podstawami, najpewniej będziesz robił to rzez bluetooth więc potrzebujesz odbiornika. Pooglądaj inne konstrukcje na forum na pewno dużo się dowiesz. Jako napęd polecam serwa są tanie i proste w obsłudze. Jakiś prosty czujnik-zależy co chcesz wyczuwać, jak przeszkody to polecam czujniki firmy SHARP dużo modeli na pewno znajdziesz coś dla siebie.

pozdrawiam Mechano

Link do komentarza
Share on other sites

Udało mi się wyszukać danych ad bluetooth'a z prostym modułem BTM-222, tą sprawę na chwilę obecną można uznać za załatwioną. Skoro radzisz serwa jako napęd, to w sumie będzie ich 4(2 na napęd, 2 na kamerkę), teraz pytanie brzmi: Czy te serwa wypadało by sterować z jakiś sterowników zewnętrznych, czy uda się wszystko zaprogramować na mikrokontrolerze atmega32? Drugie pytanie - kamera - gdzie można kupić w miarę tanią i małą kamerkę, o podstawowych parametrach (powiedzmy taką 1.3mpx jak w laptopach)?

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że chcesz sam zaprojektować płytkę do tego monstrum? 🙂 Jeśli tak, to widziałbym to mw tak: jakaś większa atmega jako uC główny, moduł BT (np. BTM222), mostek H i jakieś złącza do czujników. Sporym ułatwieniem może być skorzystanie z gotowego podwozia, np. RP5, DF2WD, Zumo. Albo też po taniości - 2x HL149 i dowolne kółeczka ze sklepu modelarskiego. Większość tych elementów dostaniesz w którymś ze sklepów dla robotyków: Robodudes/Trobot/Botland/Electropark.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Okej, powoli zaczynam się odnajdywać w tym wszystkim, ale pojawiają się kolejne problemy: -zakładając, że kupię podwozie ZUMO, trochę mnie boli to zasilanie na paluszki AA, wolał bym kupić jakąś pojemniejszą baterię LiPo, czy coś w tym stylu, dodatkowo, pojawia się kwestia czy sockety w tej konstrukcji pasują jedynie do dedykowanych silników firmiennych? Jeśli tak, to samo podwozie z silnikami pochłonie lekką ręką 170zł, drogo. Do tego trzeba 40-50zł doliczyć na moduł bluetooth, ze 40-50zł na małe serwa do kontroli kamerki, trochę kasy na kamerkę, nie licze drobinicy bo to mam.

- wariant z 2x HL149, tutaj trzeba by samemu zbudować podwozie, zakupić gąsienice, przykładowo Pololu 22T(pytanie dodatkowe - czy wał 3.5mm z tych silniczków podpasuje do gniazda 3mm gąsienic Pololu?), pojawia się tylko problem montażu tych silniczków, no i chyba przydała by się jakaś przekładnia, prawda? Problemy są, ale taniej 3x.

EDIT: Dodatkowe pytanie - jakich mechanizmów powinienem użyć do poruszania kamerą zamontowaną na platrofmie, chodzi o ruch w 2 osiach, w lewo i prawo, no i wiadomo, do góry i do dołu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wszystkim za cenne porady 🙂

Mechano--> ale z kołami byłby problem zakręcania, przydało by się zorganizować jakiś układ skrętny, no bo troche lipa gdyby było to organizowane tak jak gąsienice... Muszę poszukać jakiś innych gąsienic.

EDIT: Szukam tych kół, ale do walu z HL149 żadne nie pasują, piszecie dowolne, a wszystkie koła mają te same otwory na wały co w gąsienicach, czyli 3mm D. Może w grę wchodzi po prostu brutalność przejawiająca się rozwiercaniem otworów, poxipolem itp?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.