Skocz do zawartości

Assembler jako pierwszy język programowania uC?


Adamos

Pomocna odpowiedź

OldSkull:

hehe, wiesz, że to jest troll to było wiadomo już od kilku postów - zero argumentów i tylko personalne docinki. Podsumowanie "No tak w waszym gronie. To prawda...." idealnie pokazuje poziom Adamusa.

Mimo wszystko kilka osób napisało wiele trafnych uwag i dla kogoś szukającego odpowiedzi dlaczego assembler nie jest najlepszym wyborem na początek wątek będzie przydatny.

Link do komentarza
Share on other sites

hehe, wiesz, że to jest troll to było wiadomo już od kilku postów - zero argumentów i tylko personalne docinki.

Akurat ja nikogo nie obraziłem, natomiast wy owszem. Ten styl widać w różnych tematach na tym forum, gdy osoba z poza "grona" chce cokolwiek powiedzieć, wtedy sfora wytresowanych psów rzuca się na takiego delikwenta ze swoimi "argumentami" jak twierdzą. Dlatego nie warto przytaczać wam żadnych argumentów i niczego tłumaczyć...."głową muru nie przebijesz"

Kończę. Gryźcie teraz kogoś innego.

Link do komentarza
Share on other sites

To ja może trochę wyjdę ze schematu, ale widziałem na własne oczy, że start z uC od ASM też działa. Widziałem to mianowicie na studiach, gdzie '51 uczono właśnie od wyjaśnienia najważniejszych zagadnień datasheetów, w tym map pamięci, list rozkazów itd., a później sadzano przed komputerem i kazano pisać. Wystarczył bat nad głową (perspektywa niezaliczenia zajęć) i nagle wszyscy w podskokach pisali programy w ASM po zaledwie 2 godzinach wykładów 🙂 Czyli się da. Kwestia jest tylko taka, by zdobyć motywację no i oczywiście mieć kogoś, kto poprowadzi za rączkę, ew. trzaśnie parę razy linijką po łapkach jak się zacznie pisać głupoty...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nawyk, wszystko się da, tylko po co? U nas wykąłdowca nam powiedział, że zdecydował o porzuceniu nauczania ASM na laboratoriach, bo 8051 są coraz mniej popularne, a listy rozkazów się na tyle różnią, że znacznie lepiej nas uczyć C, bo będzie to wiedza znacznie bardziej uniwersalna. I i tak wymaga znajomości procesora, tylko mniejszej.

Natomiast czy się opłaca? W tej chwili pracodawcy mówią w ten sposób: jeżeli w tym samym czasie możesz napisać 2 programy zamiast jednego, to to zrób. Dlatego ASM wymiera. Niestety również z tego względu testowanie sprzętu też się obcina, jak również tworzenie dokumentacji.

Link do komentarza
Share on other sites

i nagle wszyscy w podskokach pisali programy w ASM po zaledwie 2 godzinach wykładów 🙂 Czyli się da. Kwestia jest tylko taka, by zdobyć motywację

Wreszcie ktoś mądry..

Link do komentarza
Share on other sites

Z kwestią uniwersalności się w 100% zgodzę, od studiów praktycznie nie miałem 'przyjemności' korzystania z nabytej wiedzy o asm dla '51. Ale gdybym planował zagłębić się w programowanie pod tę platformę sprzętową, to na pewno bym nie żałował startu od asm. Chociaż osobiście jestem zdania, że zarówno asm, C jak i Bascom się przydaje - zależy co trzeba zrobić i ile ma się czasu na np. wykonanie prototypu.

Link do komentarza
Share on other sites

i nagle wszyscy w podskokach pisali programy w ASM po zaledwie 2 godzinach wykładów 🙂 Czyli się da. Kwestia jest tylko taka, by zdobyć motywację

Wreszcie ktoś mądry..

Z całym szacunkiem, ale skoro potrafisz tylko trollować to my naprawdę nie potrzebujemy tu na forum takich osób. Wyciąganie jednego zdania z całej wypowiedzi, która wyraźnie sugeruje przymus i to na studiach, na których kiedyś programy nauczania były stare i kompletnie nie uwzględniające ani potrzeb rynku pracy ani realiów czasowych, nie świadczy zbyt dobrze o tobie. Ok uparłeś się, twoja sprawa, ale nie sugeruj początkującym popełnienie tego samego "błędu". Nie wiem ile masz lat, ale gdy ty zaczynałeś swoją przygodę z programowaniem mogły być inne realia. Jeśli zaczynałeś raptem kilka lat temu to według mnie zaczynanie od asm było, jest i będzie błędem, szczególnie, że jest w tej chwili dużo więcej i dużo przyjemniejszych środowisk programistycznych dla początkujących, ot chociażby Arduino, Bascom czy w końcu C.

Link do komentarza
Share on other sites

To ja może trochę wyjdę ze schematu, ale widziałem na własne oczy, że start z uC od ASM też działa. Widziałem to mianowicie na studiach, gdzie '51 uczono właśnie od wyjaśnienia najważniejszych zagadnień datasheetów, w tym map pamięci, list rozkazów itd., a później sadzano przed komputerem i kazano pisać.

Ja też pierwszy kontakt z mikrokontrolerami miałem właśnie z 8051 i asemblerem. Nawet nie myślałem wtedy o innym języku. Było to 10 lat temu. Dzisiaj znając C nie używam już asemblera. Choć trzeba przyznać, że nauka asemblera gwarantuje poznanie sprzętu od podszewki i to czasem jest fajne. I faktycznie potrzeba nawet kilka tygodni, żeby pisać w ASM jakieś programy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiscie assemblera miałem w technikum, na przedmiocie elektonika cyfrowa. Szczerze mówiąc zaczynałem od Bascoma, potem nadszedł czas na C i na koniec wisienka -ASM 😋. Nie wiem jakie reszta użytkowników ma odzczucia, ale mi np. pisanie programów w ostatnim jezyku sprawia ogromną frajde, lecz nie ma sie co oszukiwać najlepiej zacząc od C, a asemblera można sie uczyć w wolnych chwilach. ASM to gwarancja poznania wnętrza mikrokontrolera(Oczywiście DS zapewni nam dokładnie to samo 😋) i wyciśniecia z niego ostatnich potów 😋 Nie zapominajmy, że czas to pieniądz, a pisząc kod w jezykach niskiego poziomu tracimy za wiele cennych [us] 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.