Skocz do zawartości

[Zawody] Sumo Challenge 2013


Treker

Pomocna odpowiedź

(tytułem wstępu: ten post powstał w większej części na początku lipca i miał być tylko wstępnym poinformowaniem o zawodach i zachętą do dyskusji. Wiem, że do zawodów pozostało już niewiele czasu, bo dwa miesiące, ale chciałbym jednak, byśmy jeszcze przedyskutowali parę spraw, a za dwa, trzy tygodnie dostaniecie kompletne informacje o zawodach)

Witajcie!

chciałbym powiadomić i zaprosić na kolejną edycję zawodów Sumo Challenge, które już po raz szósty odbędą się w Łodzi. W tym roku impreza odbędzie się 16 listopada. Ten post to przede wszystkim zachęta do dyskusji o zawodach - gdyż do czasu imprezy jeszcze wiele można zmienić. Oficjalne zaproszenie organizatorzy prześlą po uaktualnieniu strony, regulaminów oraz skonfrontowaniu niektórych pomysłów z rzeczywistością.

IMG_5235e7b5b071c5872.png

W poście chciałbym również przekazać informacje o głównych zmianach w stosunku do lat ubiegłych:

Sumo/ Mini Sumo/ Micro Sumo/ Nano Sumo:

Po raz pierwszy w Łodzi odbędą się zmagania w kategorii Micro Sumo.

Najważniejszą i największą zmianą w stosunku do lat ubiegłych będzie wprowadzenie zdalnego sterowania i zatrzymywania robotów w trzech pierwszych kategoriach. Uważamy, że pomimo wszystkich wad, jest to zdecydowanie najlepsza i najsprawiedliwsza forma startu robotów. Moduły potrzebne do tego celu będą w pełni zgodne (czy wręcz identyczne) z tymi używanymi na Robotic Arenie i RobotChallenge. Dokumentacja i schematy są dostępne na oryginalnej stronie projektu http://www.startmodule.com/for-organizers/general-information/ lub w polskiej wersji językowej na stronie kolegów z KoNaRu: http://156.17.9.60/pl/moduly-startowe Informacja o schematach pojawi się też oczywiście na stronie Sumo Challenge, ale po jej aktualizacji - czyli najprawdopodobniej na początku pażdziernika. Jako organizaorzy zapewnimy możliwość wypożyczenia gotowych modułów na czas zawodów.

W związku ze zdalnym startowaniem chcielibyśmy też ujednolicić kwestia stawiania robotów do startu - i tu skłaniamy się do tego co w Wiedniu - czyli w przeciwnych ćwiartkach i tyłem, równolegle do siebie. Z jednej strony ograniczy to trochę możliwości - ale z drugiej, ma to zalety, która można wykorzystać. Jednak w dalszym ciągo pozostawiam to do ewentualnej dyskusji.

Gnębi mnie jedno: nie chciałbym, żeby przez obowiązek modułów z zawodów zrezygnowali Ci, którzy z pewnych względów nie chcą lub nie mogą dołączyć zdalnego startowanie do swoich robotów. Jeśli są takie osoby, to bede miał pewną propozycję.

Podobnie jak chłopaki z Wrocławia zastanawiam się nad przeniesieniem Mini Sumo na wiekszy ring - 154 cm. To też pozostawiam dyskusji.

Line Follower klasyczny / Line follower z turbiną / Line follower z przeszkodami:

LF na pewno zostanie rozdzielony na dwie grupy: "bardziej zaawansowaną" (dedykowana turbinkom) i tę "mniej". Prawdę mówiąc nie wiem czy będą to oddzielne kategorie czy będzie to jakiś "wewnetrzny" podział, ale na ten moment bardzo męczy mnie kwestia nazewnictwa tych kategorii. "Amator" w nazwie nie wygląda zachęcająco, "Light" też nie do końca pasuje. Osobiście preferowałbym "Classic", a nawet trzymając się językowego miszmaszu jakiego używamy a propos Enhanced - nazwy jak z nagłówka. Jako nazwę kategorii dla turbinkowców padł też "Sucker" co na pewno znacząco by podbiło licznik wyświetleń strony, ale chyba nie jest najlepszą nazwą. 🙂

Zmieni się także podłoże na którym naklejony będzie tor. Skłaniamy się ku dużym płytom HDF (które z powodzeniem wykorzystywano na innych zawodach). Przy małych płytkach raz ze było dużo nierówności, a dwa że dźwiganie po raz kolejny tych płytek też nie jest nam na rękę. 🙂 Z racji innego podłoża trasa w tym roku na pewno będzie nieco inna (myślę, że charakterystyczną cechą Sumo Challenge były długie i kręte, choć dość proste trasy - jakie będą w tym roku nie mogę zapewnić). Z racji nowego podłoża niemal na pewno w LF z przeszkodami wystąpią "odwrócone kolory", czyli coś co w regulaminie stało od dawna, ale do tej pory było cięźkie w realizacji. W tym roku też "cegła" nie będzie cegłą, ale czymś lżejszym - prawdę mówiąc mieliśmy to wprowadzić w zeszłym roku, ale zapomniałem tego dopilnować...

Nie planujemy wprowadziej bardziej skomplikowanego wariantu LF, czyli czegoś co organizatorzy Robotic Areny określili nazwą Route Follower. Z jednej strony dlatego, że to ich pomysł i wprowadzenie tego przed nimi ewidentnie nie byłoby fajną zagrywką. Dwa - że i bez tego nie chcemy. 🙂 Jednak jeśli z waszej - zawodników - inicjatywy padłyby takie pomysły, istnieje możliwość stworzenia takiego toru i zrobienia z tego pokazowej, nieoficjalnej kategorii jako możliwość przetestowania przed RA. Ale to tylko w przypadku waszej inicjatywy.

Micromouse:

Elementów mamy wystarczająco na duży labirynt, jednak wciaż wydaje mi się, że labirynt 9x9 starcza aż nadto. Jeśli jednak planujecie stworzyć roboty, które z palcem w... cinchy pobiłyby Tetrę dajcie mi znać... Ostateczna decyzja o rozmiarze labiryntu wraz z oficjalnym zaproszeniem - początek pażdziernika.

Humanoid Sprint/Sumo:

Konkurencje te w Łodzi i w Wiedniu są od dawna, a jednak w dalszym ciągu zawodników brak. Chciałbym zachęcić do zmierzenia się z próbą zbudowania takich robotów - wszyscy bywalcy naszych imprez mogą zobaczyć, że w tych kategoriach bardzo, bardzo przymykamy oczy na niespełnianie ograniczeń regulaminowych - tak też będzie w tym roku. 🙂

Dla osób, które zauważyły, że dość mocno angażowałem się w poprzednie edycje - w tym roku nastąpi pewna wymiana pokoleń i organizacją zajmą się inni członkowie, a ja planuje zredukować swój udział w organizacji do niezbędnego minimum (tak, powtarzam sobie to kłamstwo od trzech lat 🙂 , niemniej jednak myślę, że w dalszym ciągu zawody będą miały to "coś" i wielu z Was po odwiedzeniu łódzkich zawodów będzie mieć tylko pozytywne odczucia.

Wiadomość przesłana przez użytkownika: bulibulibu.

SC mniejsze.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zapomniałem się podpisać w wiadomości przesłanej do Trekera, Tomek Sudoł z Koła Naukowego SKaNeR, weteran Sumo Challenge. 🙂

W imieniu swoim i reszty organizatorów zachęcam do dyskusji tu, mailowo, telefonicznie czy w jakikolwiek inny sposób jaki wolicie. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że lepiej byłoby, aby w MiniSumo pozostały ringi o średnicy 77cm. Wszystko idzie do przodu i od modułów nie uciekniemy. Nawet jeśli ktoś ma już gotową konstrukcję i nie przewidział zastosowania w niej modułu, to ja nie widzę żadnych przeciwwskazań, aby dorobić złącze i poprowadzić kabelek bezpośrednio do wolnego pinu uC (najwyżej zrezygnować z jednego LED'a).

Piloty to naprawdę super sprawa. Ponadto jest to jednorazowa inwestycja. W ekipie posiadamy modułu i nie narzekamy 😋 Nie ma falstartów, a robota startuję/zatrzymuję nie stresując się, że wypadnie z ringu i trzeba będzie go gonić.

Link do komentarza
Share on other sites

Na labiryncie 9x9 można spokojnie przeprowadzić zawody. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest, że labirynt jest łatwiejszy dla robotów. Robot ma znacznie większe szanse na ukończenie konkurencji. Łatwiej będzie nowym konstruktorom rozpocząć przygodę z MM. Minusem jest krótszy czas trwania całej konkurencji i mniejsza efektowność. Trudno jest ułożyć labirynt tak, by były przynajmniej dwie równoważne ścieżki prowadzące do celu. Trudniej jest też promować roboty poruszające się po najszybszej a nie najkrótszej ścieżce do celu.

Jako organizatorzy musicie się przygotować, że na zawodach mogą pojawić się konstrukcje, których szybki przejazd będzie się zamykał w 4s (labirynt 9x9) - chodzi mi tutaj o odpowiedni pomiar czasu i wyłonienie zwycięzcy (stoper w smartphonie jest już mało dokładny).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do rozgrywania MiniSumo na dużym ringu to jeszcze nie widziałem na żywo takich walk a mogą być ciekawe. Wstępnie jestem "za" dużym ringiem. Chętnie zobaczę jak mogą się rozgrywać 🙂

Moduły startowe MUSZĄ być standardem już na każdych zawodach! Na pewno na Opolskim Festiwalu Robotów takowe będą. Każdy konstruktor może podpiąć moduł równolegle z przyciskiem jeśli brakuje mu wolnych pinów w procku.

Startowanie robotów tak jak w Wiedniu - Ok.

Nowa nazwa dla LineFollower bez turbin: LineFollower

Nowa nazwa dla LineFollower z turbinami: LineFollower Turbo 😋

P.S.

GROM będzie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nowa nazwa dla LineFollower bez turbin: LineFollower

Nowa nazwa dla LineFollower z turbinami: LineFollower Turbo

Też jestem zdania, że nazewnictwo powinno iść w tę stronę. Pierwsze były LFy bez turbiny i to im należy się taka nazwa. Turbiny to jakby nowsza wersja, czy dobra zobaczymy za kilka lat. Jak część z Was pewnie wie w Japonii została po pewnym czasie zakazana, co przyniosło im wiele korzyści.

Link do komentarza
Share on other sites

Macio, oczywiście wiem, że docelowo musi być labirynt 16x16. Jednak w poprzednich dwóch edycjach zastosowaliśmy labirynt 9x9 - i niesamowicie się cieszę, że taki właśnie był, bo poziom robotów, które wystąpiły był... średni (poza Devilem w 2011). Ogromnie chciałbym, żeby na polskich zawodach pojawiało się po kilka(naście) dobrych robotów z mapowaniem terenu - ale do tej pory nie było chyba takich zawodów. Bardzo chciałbym mieć kontakt z osobami, które konstruują myszy - ba, w poprzednich latach śledziłem co się dzieje na forum i konsultowałem się m. in. z Grabo i mog123 - i na podstawie takich rozmów wnioskowałem, że to nie była pora na 16x16. I jak na razie, przynajmniej jeśli chodzi o SC, sprawdziło się. Więc mój apel do środowiska konstruktorów myszy jest taki, by powiadomili mnie trochę o swoich planach 🙂

Jeśli chodzi o nazewnictwo: Line Follower i Line Follower Turbo już się kiedyś pojawiło (ze strony Trekera) i rzeczywiście na ten moment to chyba najlepsza propozycja.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do dużych ringów i modułów startowych w minisumo to jestem zdecydowanie za. Moduły startowe są łatwe w zamontowaniu i dają same korzyści, a walki na dużych ringach są dłuższe i ciekawsze również dla publiczności. Kto nie widział polecam obejrzeć walki na dużych ringach z RA2012 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Walki na dużych ringach jak najbardziej ale...

1. Powinno to być jako dodatkowa konkurencja, ms na zwykłych ringach też musi być.

2. Trzeba wprowadzić regułę, że roboty na dużym ringu muszą być ustawione co najmniej poza obrysem ringu ms (najlepiej jeszcze dalej).

Link do komentarza
Share on other sites

Co do określenia minimalnej odległości w której należy ustawić roboty też o tym myslę, ale wciaz nie mam pomyslu na sensowny i latwy w realizacji sposob zaznaczenia tej odleglosci - kłaśc i zdejmować ringu do minisumo (albo deski o półmetrowej szerokości) zdecydowanie nie będziemy, jedyne co mi przychodzi do glowy to zatwierdzanie ustawienia przez "pouczonego" sedziego. Ewentualnie delikatny obrys ołówkiem, bo nie chciałbym zeby takie "wewnętrzne" linie myliły czujniki robotów. Może ktoś ma jakiś pomysł?

No właśnie zastanawiam się nad dwiema konkurencjami, czyli Mini Sumo na zwykłym (77cm) i powiększonym (154) ringu, ale to trochę sztuczne rozdmuchiwanie czegoś czego nie trzeba rozdmuchiwać. 😉 Zastanawiałem się czy nie zrobic tu dwoch różniących sie kategorii (jedna ruszana natychmiast po uruchomieniu pilota i z dowolnego miejsca w róznych połowkach, druga z dotychczasowym pięciosekundowym opoznieniem i z określonym ustawieniem), ale to tez nie ma specjalnego sensu. Wbrew pozorom jako organizatorom zdecydowanie bardziej na rękę byłoby nam pozostawienie mini sumo na małym ringu - ale ogladanie walk na normalnym ringu od pewnego czasu jest dla mnie równie porywające co zbieranie grzybów i po prostu też chcę mieć trochę funu z zawodów. 😉 Nie wykluczam ze bedą obie konkurencje - jak podkreslałem poki co jesteśmy na etapie zbierania pomysłów, decyzje zapadną później.

[ Dodano: 18-09-2013, 18:02 ]

A, tak sie zastanawiam jeszcze nad tym co pisałem w pierwszym poście: bo o ile na Route Follower jest dla mnie trochę za wczesnie, to o Line Maze myslałem juz dwa lata temu. A przez zmianę podłoża (płytek) zorganizowanie tego nie stanowiłoby az tak wielkiego problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.